Siyaset işte deyip geçiyoruz çoğu zaman ama bizim ülkemizde siyasetin pek de sağlıklı yapıldığını söyleyemeyiz. 

En azından yenilenebilir siyaset tarzı hiçbir zaman olmamıştır. Birçok siyasi parti reform yapıp herşeyi değiştirip ülkeyi abuk subukluklardan kurtaracağını vaadeder ama hepimiz biliriz ki, bu sözler sadece laftan ibarettir.

Uzun bir zamanın ardından ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı ile dün sabah canlı yayında uzunca bir sohbet yaptık.  Kıbrıs müzakere sürecini değerlendirmesini istedim Sn Avcı’dan öncelikli olarak. 

Özet olarak söyleyebilirim ki Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun süreci götürmesine tam destek verdiğini anladım. Avcı “ Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ÖRP Talat’a destek verdi. 

Çünkü çözüm vizyonu bizim çözüm vizyonumuzla uyuşuyordu. Seçimleri sn Eroğlu kazandı ve kazanmasının ardından BM Genel Sekreterine bir mektup yazıp, Sn Talat’ın bıraktığı yerden devam edeceğini deklere etti. 

Bu bizim için önemli. Sn Eroğlu çözüm vizyonundan çıkmadığı sürece kendisini destekleyeceğimizi zaten açıkladık” dedi ve uznca bir aradan sonra Sn Eroğlu’nu çözüm sürecinde desteklediklerini bir kez daha açıkladı. 

Ki UBP-ÖRP Koalisyonu gündeme geldiğinde bunu engelleyen herkesinde hatırlayacağı gibi Sn Eroğlu’ydu. O günün konjektürü öyleydi deyip geçelim şimdilik.

“SENDİKALARLA BİR YOL YÜRÜNEMEYECEĞİNİ SÖYLEMİŞTİM”

Konu döndü dolaştı siyasi partiler ile sendikaların yollarını ayırmasına geldi. Bir zamanlar Sendikal platform tarafından dışlanmıştı ÖRP. 

Sendikalar ile siyasi partilerin neden gerekli muhalefeti yapamadıklarını sordum Avcı’ya. “zamanında ben söylediğimde sendikalar ÖRP’nin kapısına gelip siyah çelenk bırakmıştı. 

Sendikalar ile siyasi partilerin birlikte yürümesinin zor olduğunu, çünkü her sendikanın bir siyasi partiye bağlı olduğunu anlatmıştım. 

O zamanlar kimse bizi takmamıştı. Şimdi bakın; siyasi partiler, sendikalarla ne haldeler”  diye devam etti Turgay bey ve en ağır sözlerini ÖRP’den kopan siyasilerle ilgili soruma cevap verirken kullandı.

AVCI “SERDAR DENKTAŞ’A ACIYOR VE ÜZÜLÜYORUM”

ÖRP’den bir süre önce ayrılıp Demokrat Parti’ye katılan Sn Erdoğan Şanlıdağ ile Sn Hüseyin Alanlı’yı ve diğer partilileri hatırlattım. Avcı’dan beklemediğim bir tepki aldım açıkçası “ daha önce bu cümleyi kullanmadım ilk kez sizin programınızda kullanacağım, Serdar Denktaş’a acıyor ve üzülüyorum” dedi ve bir anda duraksadı. 

Açıkçası bu tür bir sert cümle kurmasını beklemiyordum. Eleştirip geçecek sandım ama öyle olmadı.  Avcı “Serdar Denktaş’a acıyor ve üzülüyorum çünkü bir zamanlar kendi partisine yapılanı şimdi kendisi başka bir partiye yapıyor. 

Bir zamanlar DP’den istifa edip giden siyasiler için neler söylemişti, şimdi bunu kendisi yapıyor ve transfer ettiği bu kişilerden bir medet umuyor. 

ÖRP’den istifa edip giden siyasiler zaten ÖRP’nin kurumuş yapraklarıdır. Sn Denktaş kuruyan bu yapraklardan medet umuyor. 

Partine sen bilim adamı, genç yeni isimler katabiliyor musun; eğer bunu yapabilirsen önemli transferler yapmış olursun” dedi ve devam etti. Ben bu kadarını yazıyorum sadece…

ÖRP’NİN KURUYAN YAPRAKLARI

Tabii Sn Avcı’nın DP’ye kaptırdığı isimler önemli isimler, bunu söylemek lazım. Yukarıda Sn Avcı’nın ifadelerine yer verdim vermesine de hepimiz gerek Erdoğan Şanlıdağ’ın gerekse Hüseyin Alanlı’nın ilk seçimlerde milletvekili seçileceğini biliyoruz. 

Her ikisi de bana göre önemli değerler. Turgay bey bu terk edilişi tabii ki ağır sözlerle eleştirecek çünkü kolay değil bir parti başkanı için. 

Ancak ben kendi görüşümü de söylemek durumundayım ki hele Erdoğan Şanlıdağ çok kıymetli bir insandır. 

AVCI “DENKTAŞ BÜTÇE SÜRESİNCE MECLİSE GELİP BİR KONUŞMA DAHİ YAPMADI”

Turgay Avcı’nın önemli bir eleştirisi daha oldu ki bunu bende gözlemledim. Avcı DP Genel Başkanı Serdar Denktaş’ın bütçe görüşmeleri süresince hiçbir şekilde Meclis kürsüsüne çıkıp ne lehte ne aleyhte bir konuşma yapmadığı yönündeydi. “ülkeyi değiştirip yöneteceklerini söylüyor Serdar bey, Meclise bütçe boyunca çıkıp bir görüş bile koymayan bir Parti başkanı mı yönetecek ülkeyi? 

Bu denli önemli bir süreçte neredeyse Meclise hiç gelmedi, böyle siyasetçilik mi olur?” dedi. Bütçenin dünkü oylamasında da yoktu Serdar bey. Kim bilir belki bir tür protestodur bu DP tarafından yapılan; bunu da Serdar başkana sormak lazım. 

Anlayacağınız Turgay Avcı dün hayli Serdar Başkana yönelik ağır sözler kullandı. Bunları tasvip etmiyorum tabii ki. Öte yandan  DP’nin bir yükselişte olduğu gerçek. 

Bunun herkes farkında ama Serdar başkan alışılmışın dışında sessiz bu aralar bu da bir başka gerçek.
 BÜTÇE BİTTİ PEKİ YA ŞİMDİ?

Mecliste dün bütçe oylandı ve geçti. Pek çok spekülasyon yapıldı oylamada sıkıntı yaşanacak diye ama yaşanmadı. 

Salonda elini zorla kaldıran UBP’li vekiller yok muydu tabii ki vardı. Bunlar gözümüzden kaçmadı. Hatta bütçeye geç gelen vekillerde oldu. 

Netice itibarıyla bütçe geçti ve Başbakan İrsen Küçük rahat bir nefes aldı. Şimdi herkesin aklında bir soru var; Başbakan kabineyi değiştirir mi? 

Bunun cevabı hala hayır ancak bazı bakanlar Başbakan İrsen Küçük’ün gözünde disiplinsiz duruma düştü  diye duydum. 

Bu nedenle yeni yılda bazı bakanlara ikramiye çıkar mı bekleyip göreceğiz! Son söz olarak. Unutmayın, tarihteki en büyük savaşlar kadınlar yüzünden çıkmıştır!!!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31