Türkiyeli Gazeteci Ardan Zentürk geçenlerde  “Avrupa Türkiye’ye nasıl bakıyor?” başlıklı bir yazı yazmış.

Yazıda Avrupalı sosyalist politikacı Emir Kır’la yaptığı bir sohbeti anlatmış Zentürk.

Kır’ı “1968 yılında Charleroi’de doğuyor... İlkokulu Brüksel’in küçük Türk Mahallesi San Joost’ta okuyor, sonra “mini Anadolu” olarak adlandırılan Schaerbeek’teki liseli yılları geliyor...

Brüksel Serbest Üniversitesi ULB’de Siyasal Bilimler okurken, bir işçi çocuğu olarak siyasi tercihini yapıyor ve Sosyalist Parti’de yükselmeye başlıyor...

Emir Kır, bugün, federal yapıya sahip Belçika’nın Brüksel bölge yönetiminde Devlet Bakanı. Sokaklarında büyüdüğü Türk mahallesindeki insanların gurur kaynağı bir portre...

Aynı zamanda, Türkiye açısından da Avrupa’nın başkentinde sağlam ve stratejik bir isim... ” sözleriyle tanıtan Zentürk, Kır’ın göğsümüzü kabartan sözlerine yer veriyor.

Emir Kır, Avrupalıların eskiden Türkiye’yi konuşmaktan zevk aldıklarını, ancak şimdi Türkiye’nin olumlu yönlerini gördükçe –bunları dile getiremeyecekleri için- Türkiye’yi görmezden geldiklerini söylüyor.

“Artık, Avrupalılar Türkiye’yi konuşmaktan pek hoşlanmıyorlar.

Çünkü Türkiye’yi hep, kötü yönleriyle konuşmaya alışmışlar.

Yani ekonomik açıdan Avrupa’nın hasta adamı olacak, ne bileyim, askerler darbe yapmış olacak veya Kıbrıs gibi konularda ipliği pazara çıkarılacak...

Vay siz Kürtler’e şunları-bunları yapıyorsunuz, işkencecisiniz falan denilecek...

O zaman çok seviyorlar Türkiye hakkında konuşmayı...

Ama son dönemde bu şanslarının ellerinden alındığını görüyorlar...

Türkiye kanadından hep iyi haberler geliyor buraya ve Avrupalı siyasetçiler de çareyi Türkiye’yi görmezden gelmekte buluyor...”

“Avrupalı, akıl verdiği, aşağıladığı Türkiye’yi geri istiyor”

Aslında Avrupalının istediği karikatür Türkler...

Yani kendisine ihtiyacı olan, talep eden, zorlanan, kıvranan, başaramayan, kolay aşağılanan...

Oysa artık Türkiye bu değil...

Aksine, yıkılmış Yunanistan’ın yardımına koşacak, Avrupa ile her alanda rekabet edebilen ve özellikle haklarını çok iyi koruyan bir Türkiye var karşımızda...

Ordu kışlasına çekilmiş, hukukun üstünlüğü öne çıkmış...

Böyle bir Türkiye’ye kibir sergileyemez, akıl veremezsin...

İnanın, Brüksel’deki Türkiye soğukluğunun perde arkasında bu ruh durumu var...

Avrupalılar, akıl verdikleri, sorguladıkları ve yeri geldiğinde çok kolay aşağıladıkları Türkiye’yi geri istiyorlar...” diyen Kır, bizim oturduğumuz yerden göremeyeceğimiz bir bakış açısını önümüze seriyor.

***

Batının Türkiye algısının değiştiğini artık çıplak gözle de görmek mümkün. Her ne kadar Türkiye hakkında olumlu sözler sarf etmeyi kendilerine zul sayıyorlarsa, Amerikalı liderlerin yüzde 71'inin, AB liderlerinin ise yüzde 51'inin Türkiye'nin AB'ye katılımının ''iyi'' olacağı görüşünde oldukları biliniyor.

AB Konseyi, Komisyonu ve AB Daimi Temsilciler Komitesinden üst düzey yetkililer arasında Türkiye'nin AB üyeliğine olumlu yaklaşanların oranı yüzde 64'e çıkarken, Avrupa Parlamentosu üyeleri arasında bu oran yüzde 48.

Türkiye’nin yükselişinde Avrupa’nın tuhaf mı tuhaf çifte standardının da payı yok değil.

Eski Fransa Cumhurbaşkanı D’Estaing’in (muhtemelen yaşından dolayı) dilinden dökülen “Türkiye topraklarının yüzde 5’i, nüfusunu yüzde 8’inin Avrupa topraklarında. Dolayısıyla Avrupa kıtası içinde yer almıyor. 

Bu yüzden Türkiye Avrupalı değil!” sözleri, “hadi ya! Kıbrıs Rum Kesiminin kaçta kaçı Avrupa Toprağındaydı” değerlendirmesiyle duvara tosluyor.

Türkiye’nin 1959 yılında “her Avrupalı devlet başvurabilir” denen AET’ye müracaat ettiğini ve 1963 yılında Türkiye’nin müracaatının kabul edildiğini unutan D’Estaing ve onun gibi düşünenlere “coğrafi kaymalar mı oldu” diye sormayı akıl edenler çoğalınca Avrupa’nın sergilediği tutarsızlık gözler önüne seriliyor.

Ve bu komediye Avrupa’nın içinde bulunduğu mali kriz ve Türkiye’nin dış politikadaki gücüde eklenince ister istemez sesler kesiliyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31