“Bafra’dan Şaşırtıcı Gözlemler” başlıklı yazımın aldığı yankılar, beni daha bir şaşırtacak nitelikteydi. Beş yıldız üstü bu turizm bölgesinin meğer daha bilmediğimiz nice sorunları varmış!.. Bafra’da gerçekten duyarlı insanlarımız yaşıyormuş. Bafralı yankılar arasında beni en fazla etkileyenler Bafra Muhtarı Selim Çetil ile Bafra’nın aydın gençlerinden Hasan Bozkurt’un verdiği içerikli seslerdi. Çetil’in ilk mektubunda bana kırgınlık vardı, köylerindeki durumu eleştirdiğimden dolayı. Aramızdaki yazışmada bana kırgınlığının nedenini anlayamadığımı belirttikten sonra ona şunları yazdım: “Köyünüze giren yabancıların edindiği izlenimleri ortadan kaldıracak çabalar gösteriniz. O çabalar, hükümeti ve de bölgenize konuşlanan bol yıldızlı otelleri motive edecek girişimleri içermeli. Ben o bölgeye ilk kez geldim ve gözlemlerimi yazdım. Herhalde siz olayın içinde yaşıyorsunuz diye çevrenizi kanıksadınız, durumun farkında değilsiniz. Ülkenin en lüks otelleri öyle bir ortamın içinde olamaz. O otellerin imajına uygun olarak çevre de kalkındırılmalı. Ben Türkiye'nin lüks otellerinin hangi ortamlarda olduğunu da gördüm. Kaldı ki ben yazımda muhtarlığı suçlamış değilim. Bu duruma duyarsız kalan ve çevre düzenlemesi için elini uzatmayan, sizi sorunlarınızla baş başa bırakanları eleştirdim. Lütfen bölgenize ilk kez gelen ve o manzarayla karşılaşan gözlemcilerin görüşlerine de değer veriniz. Çünkü onlar kanıksama duygusundan uzak eleştiri yaparlar, öneri getirirler.”
  
Muhtar Çetil’den gelen ikinci mektup, amacımın anlaşılmış olduğunun göstergesiydi. Çetil kibar satırlarında şunları yazdı:
  
“Ahmet Bey yazılarını her zaman saygıyla okuyorum. Evet köyümüzdeki durum yüzde doksan sizin dediğiniz gibi. Köyümüzün gelir seviyesi ortalamanın üstü sayılacak derecede, evet yoksulluk içinde insanımız da var. Bunu sizin gazetede iki kez haber yaptım, üçüncüyü de düşünüyorum.
  
Ama siz de takdir edersiniz ki, bir köyde kümes hayvanı da olur diğerleri de. Ben köydeki görünüşü kötü etkileyen ağılları çıkarmak için kendi bireysel çabalarımı gösterdim. Mandıraları dışarı taşıyoruz. Gelirseniz, ya söyleseydiniz gösterirdim. Çöp ve molozları derseniz iki hafta önce BRT’de yerel yönetimler programında konuştum, çektiğim resimleri yayınladılar. Sorunları orada dile getirdim. Öncesinde Belediye Başkanını,  Kaymakamlığı, Çevre ve Turizm dairelerini gezdik. Otel müdürlerine de gittik. Sonuç ne oldu, hiç. Sayın başbakanımıza da durumu sözlü olarak anlattım. Bizler vatandaş olarak vergilerimizi veriyoruz. Belediyelere bağlanmadan önce muhtarlıklar olarak çok daha iyisini yapıyorduk. Yapması gerekenler görevi yapmayınca olay üstümüze kalıyor.”
  
Hasan Bozkurt’un gönderdiği yazı ise Bafra köyünün içinde bulunduğu durumu net biçimde gözler önüne sermekte. İşte o mektup:
 
“Sevgili Ahmet Abi; bu güne kadar yazdığın yazıları hep beğeniyle okumuş, yazdığın konuların hassasiyetinin farkında olan bir okuyucun olarak bu gün yazmış olduğun ‘Bafra’dan Şaşırtıcı Gözlemler’ başlıklı yazından dolayı bir Bafralı olarak çok rahatsızlık duydum. Yazının giriş bölümünde yer verdiğiniz turizm ile ilgili olan kısımlara söyleyecek sözüm yok. Lakin yazının devamında köyü çok farklı aksettirmişsiniz. Belediye Başkanı’nın sözleri de üzerine öyle bir oturmuş ki!.. Sanki, Belediye tüm gücüyle Bafra’yı düzenlemeye ve temizlemeye çalıştıkça ‘Bafralı halk çevreyi kirletiyor’ gibi bir imaj oluşmasına neden olmuş. Haliyle köylü halkın da buna tepkisi var tabi.
  
Sevgili Ahmet Abi, dikkat çekilmesi gereken çok farklı konular var aslında. Sizi aydınlatmak adına yazıyorum:

   - Köyde yaklaşık 1,5 yıldır belediye tarafından tamamlanamamış olan 500 metre uzunluğundaki kaldırımlar!
   - Kahvehanede oturan işsiz gençler!
   - Devletin hayvancıya mandıra yeri göstermemesinden dolayı köyün içlerine kadar sokulmuş olan mandıralar!
 
ve daha birçok şey...
  
Bunları yüz yüze konuşsak madalyonun diğer yüzünü daha iyi anlarsınız Ahmet Abi.
Belediye Başkanı otellerden gelir elde edemediğini söylemiş. Peki sordunuz mu neden diye? En son Bafra köyünde ne zaman temizlik yaptırmış sordunuz mu? Ben size söyleyeyim. DÜN!.. Ben de diyorum ki allah allah ne hikmettir bu belediye 1 kepçe ve kamyonla temizlik yapıyor? Meğerse köye siz gelmişsiniz. Ama öyle uzun boylu bir temizlik de değildi bu. Sadece 3 kamyon yığıntı alıp gittiler.
Devletin üvey evladı gibiyiz biz burada Ahmet Abi. Seçim dönemi köyden çıkmayanlar şimdi o 5 yıldızlı otellere giderken köyün dışındaki yolu kullanıyorlar.
  
-Köyde taksi durağı var ve 38 adet taksi çalışmakta. İçlerinde Bafra T'li olarak 1 tane Bafralı var. Geriye kalanlar hep dışardan...
  
-Köyümüzde yeraltı suları çok yakın, yaklaşık 5-6 metreden su çıkıyor. Ve hal böyle olunca da foseptik suları yeraltı sularına karışıyor. Bafra pis su arıtma tesisinin boruları köy girişine kadar uzandığı halde kimseye derdimizi anlatıp da köyü kanalizasyona bağlatamadık. Ve günden güne yeraltı sularımız mikroplanıyor kullanılamaz hale geliyor.
  
-‘Köyümüze bir halı saha yapın, gençlerimiz bet ofislerde heder olmasın’ dedik, yüzümüze bakan olmadı Ahmet Abi.
  
-Kırsal kesim arsasını muhtar yaklaşık 2 yıllık bir kovalamacanın ardından nihayet sonuca vardırmak üzere. Adanın birçok yerinde 3. hatta 4. kez dağıtımlar yapılırken, biz daha 1.si için yalvarıyoruz .
  
- Otel inşaatlarında, köy çevresindeki ormanlardan ağaçlar sökülüp otel sahalarına dikildi. Geriye kalan yerler de çöplerle dolduruldu. Köyün 4 bir tarafı çöp. Fotoğraflarla ilgili makamlara gittik sonuç: İLGİSİZLİK.
  
Söylenecek daha o kadar çok şey var ki aslında...
  
Bir gün yeniden buyurun gelin, acı bir kahvemizi için ve bir de madalyonun öteki yüzünü konuşalım Ahmet Abi... İyi çalışmalar diliyorum.”.

Kaynak: Kıbrıs Gazetesi

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31