Geçtiğimiz hafta içinde Sayıştay bütçesi görüşülürken Meclis’te bir konuşma Sayıştay Başkanı Osman Korahan’ın söylediği birkaç kelimelik açıklama aslında hayati önem taşıyordu…

Bağımsız bütçe, bağımsız Sayıştay!

Bu dört kelime bile binlerce kelimeye bedel…

Sayıştay’ın görevlerini bilmeyenler için bir kez de biz yazalım;

Kamu kaynaklarının gözcüsü ve koruyucusu olmak.

Kamu parasının doğru yönetilmesine yardımcı olmak,

 

Hükümetin mali yönetiminin yasallığı, etkinliği ve devlet bütçesi ile uygunluğunu temin etmek,

Hazırlanacak raporlarla parlamentoyu, hükümeti ve kamuoyunu aydınlatmak, bilgilendirmek,

Kamu yönetiminde hesap verilebilirlik ve saydamlığın gelişmesine yardımcı olmak.

Bilirsiniz bu hükümetin en büyük mahareti hizmet alımı adı altında kendi partilisine maaş bağlamak olmuştu.

Daha da doğrusu, sadece bu hükümet değil önceki hükümetler de kendi partililerine kaynak yaratmak için böyle bir yol bulmuş ve şimdiye kadar da tıkın tıkır işlemişti.

Uydurma iş sözleşmeleri ile, eş dost devletten ödenip, haksız kazanç sağlarken, partili olmayanlar ise ağzını havaya açmıştı.

Eski Sayıştay Başkanları bunun yasal olmadığını bile bile hizmet alımlarına göz yummuş ve devletin milyarları da bu yolla heba edilmişti.

İlk kez Osman Korahan, bu yanlışa ‘dur’ dedi ve hizmet alımlarının yasadışı olduğunu açıkladı ve büyük bir tezgah da böylelikle bozulmuş oldu.

Hoş şimdi Korahan, hükümetle papazı buldu ve artık kimse kendine selam bile vermiyor ama, onun sadece görevini yaptı ve devletin kaynaklarının bu yolla dağıtılmasının önüne geçti.

Son 15 yıl içinde bu ülkede her türlü yolsuzluk olayına karşı Sayıştay başkanları görevlerini yapamıyor.

Yapamıyor, çünkü büyük özverilerle hazırlanıp Meclis’e gönderilen dosyalar bir türlü açılıp da araştırılan konuların üstüne gidilmiyor.

Her yerde olduğu gibi, Sayıştay raporlarında da siyaset öne geçiyor, hatta bazı olayların arkasında siyasetçiler ve bürokratlar da olduğu için, kimse kimseye dokunmaya cesaret edemiyor.

Bir Sayıştay başkanı da ortaya çıkıp doğru yoldan gitmeye kalkınca, siyasetçinin en büyük düşmanı haline geliveriyor.

Asıl sözümüz, geçmişte bu görevi yapan İsmet Akim ile Soner Vehbi’yedir;

Görevleri sırasında kendileriyle defalarca görüştüğümüz bu kişilerle yaptığımız tüm görüşmeler de ne yazık ki off the record türünden olmuş, yüzlerce dosya meclise havale edildiği halde, içlerinden sadece bir kaçının üstüne gidilmiş ve bir çoğundaki sır perdesi aralanmamıştır.

Onun içindir ki, Osman Korahan’ın ‘bağımsız bütçe, bağımsız Sayıştay’ serzenişi önemlidir, kamu yönetiminden hesap sormak ve devletin kaynaklarını adam gibi korumak için, sistem nedeniyle başka bir yol yoktur.

 

Merkez Bankası Başkanı görevden alınıyor!

Uzun bir süreden beridir ülkemizde bulunan ve Merkez Bankası başkanlığı görevinde bulunan Ahmet Tugay’ın önümüzdeki günlerde bu görevinden alınacağı ve yerine yeni bir atama yapacağı öğrenildi.

Söz konusu atama için KKTC hükümeti ile Ankara’nın istişare içinde bulunduğu ve yeni isimin belirlendiği söylenirken, Ahmet Tugay’ın görevden alınma nedeninin ise hem hükümetle arasında bir takım sorunlar bulunduğu hem de bankacılık sektörü ile yıldızının bir türlü uyuşmaması olduğu iddia ediliyor.

Yeni atanacak olan müdür de Ankara’dan gelecek ve görevi sırasında tam yetkili olup, bankacılık sisteminin modernize edilmesi ön planda tutulacak.

 

Veli şikayeti

Mehmetçik Ortaokulu, okul olmaktan çıktı!

 “Sayın Özadam,

Mehmetçik Ortaokulun'da öğretmenler eğitim sistemini bayağı boşlamışlar.

Müdür olmamasının verdiği rahatlıkla müdür muavini de aynı takımdan olunca bu öğretmenlerle okulu savsaklıyorlar...

Ordaydım geçen gün..Birçok kişi öğretmenlerin saat 9 gibi okula geldiğini ve çocukların boş ders geçtiklerini söyledi..

Bu okul açıldı açılalı böyleymiş...Bence çok ciddi bir konu. Zaten 3 ay yaz tatilinde yan gelip yatan bu öğretmenler sabah olsun saatinde derse gelmekten acizseler yatsınlar evlerinde daha iyi...

Onca işsiz öğretmen bu işi yapmaya gönüllü zaten. Saygılar…”

(Bir veli)

levent.20111121022528.jpg

MESAJ KUTUSU

Sayın Ahmet TUGAY, alınmayın ama biletiniz Ankara tarafından kesildi ve yakında yolculuk var. Bu konuda sadece bizim hükümetler değil, Ankaralı bir çok yetkilinin görüşleri etkili oldu. Ha keşke Kıbrıs Türkü ile biraz daha barışık olsaydınız.

Sayın Mehmet ÇAKICI, önümüzdeki hafta Karpaz’dan çok sayıda vatandaş partinize katılacakmış, Özellikle bayramda yaptığınız ziyaretler etkisini göstermiş. Partiye yeni geleceklerden sonra artık hamsi partileri yoğunlaşacaktır, hadi yine iyisiniz.

Sayın Sercan ÇAVUŞOĞLU, hem gençlik kolları başkanı hem de ustabaşı olmanız biraz başınızı ağrıtacak gibi görülüyor. Zira sendika bu konuda düğmeye bastı ve çok ciddi görülüyor.

Sayın Şahap AŞIKOĞLU, turizm sektörü nün sevdiği bir isim olarak elektrik zammı konusunda biraz elinizi kıpırdatmanız gerekiyor. Bu sene biraz olsun yüzleri güldü ama sevinçleri kursaklarında kaldı.

Sayın Cemal BULUTOĞLULARI, uzun bir süredir küs olan Mağusa’nın tanınmış simalarından Yalçın Yiğitler ve Cem Dana’yı barıştırmış ve kucaklaşmalarını sağlamışsınız. Dün sizin için çifte zafer oldu değil mi? Bakalım masanın hesabını kim ödeyecek?

Sayın Mehmet DOLMACI, otelciler olarak elektrik faturaları en fazla sizin canınızı yakacak ama diğer sektör temsilcilerini yanınıza almazsanız işiniz bir hayli zor. Ne kadar çok ses çıkarırsanız o kadar çok duyulursunuz.

Sayın Ersin TATAR, siz ekonomideki büyümenin yüzde 11 olduğun açıkladınız ama başka bir bakan bunun yüzde 5 olduğunu söyledi. Ortada buluşup bunu yüzde 8 olarak mı kabul etsek acaba?

Sayın Rıfat SİBER, haftanın yorgunluğunu bahçe işleri  ile haşır neşir olarak üzerinizden atıyormuşsunuz ama bu kez fırtına ve yağmur bütün ektiklerinizin boynunu bükmüş. Acaba diyoruz seracılığa mı geçseniz.

Sayın Ersan SANER, turistlerle yapılan bir ankette ülkede internet hızının yavaşlığından şikayet edilmiş. Şu alt yapı çalışmalarını artık bir tamamlasanız diyoruz da ele güne karşı rezil olmasak.

Sayın İrsen KÜÇÜK, bir bakanın yediği naneleri duyunca gözleriniz faltaşı gibi açılmış ve duyduklarınıza inanamamışsınız. Bir bakan hem eşine dayak atacak hem de çapkınlık yapıp otellerin kral dairelerinde keyif yapacak olacak şey mi Allah için?

Sayın Oktay KAYALP, terminal binası artık yeteri kadar hizmet veremiyor ve yenisi şart olmuş durumda. MAGEM gibi bir projeyi gerçekleştiren başkandan çağdaş bir terminal binası beklemek ayıp olmaz değil mi?

Sayın Mehmet ADAHAN, bölgede alt yapı çalışmalarına hız verip, Vadili’yi şantiye görünümüne sokunca akıllılık edip çalışma saatlerinde değişiklik yaptığını öğrendik. Çok da iyi yapmışsınız vatandaş gayet memnun. Aklınızı seveyim sizin…

Sayın Alkan KİLİTKAYALI, gravolli mevsimi geldi çattı ama sizden hala bir ses seda gelmedi. Sadece siyasetçilere ziyafet çekmekle bu işten kurtulamazsınız haberiniz olsun.

Sayın Mustafa ARABACIOĞLU, bu sene av sezonunda en şanslı olanların başında geliyormuşsunuz. Gittiğiniz ovalarda ne tavşan ne de keklik bırakmamışsınız. Ama yerken saçmalara dikkat, çünkü başkalarının gözü tutabilir.

Sayın Mustafa KAYMAKAMZADE, GAÜ’nün kirasında bulunan limonluk arazide Kaya Artemis’in de gözü olduğu ve bu konuda tüm güçlerini seferber ettiklerini duyduk. Umarız yönetim olarak Girne’nin ciğerlerinin sökülmesine izin vermezsiniz.

Sayın Anıl KAYA, havalar soğudu ve anlaşılan siz de kış uykusuna yattınız. Şu yeni oluşum işinin hangi safhada olduğu merak ediliyor.  

Sayın Kenan AKIN,  Gaziler Derneği’nin elinizden alınmasından sonra açıkta kaldığınız ve toplantıları bir parkta yaptığınız gözlemlenmiş. Bari bir Kızılay çadırı kiralasaydınız da yağışlı havalarda başınızı sokacak bir mekanınız olsaydı.

Sayın Alihan PEHLİVAN, hayırdır bir süredir ne sesin çıkıyor ne soluğun. Yıllarca bu kadar hizmet verdiğin yerlerin tepesine karlar mı yağdı yoksa? Siyasetin ne vefası vardır ne de vicdanı.

Sayın Aslan MENGÜÇ, yeni kitabınız hayırlı ve uğurlu olsun. Okumaya yeni başladım bitirince yorumunu yapacağım, ama epey cesur olduğunuzu şimdiden söyleyebilirim. Elinize sağlık.

Sayın Nurper MOREKET, geçenlerde bir gazetede resminizi gördüm duruşunuz sarışın Monalisa gibi olmuş. Siyasete giren birisi biraz daha güler yüzlü olmalı diye düşünüyoruz ne dersiniz?

 

Günün Fıkrası : Kızılderili 

Kış başlamak üzeredir. Kızılderili topluluğu şefin etrafına toplanmış, kışın sert mi yoksa yumuşak mı geçeceğini öğrenmek isterler.
Geleneksel yeteneklerini dedelerinden bu yana çoktan kaybetmiş bulunan şef işi sağlama almak için kışın sert geçeceğini ve mümkün olduğunca fazla odunjjn j toplamalarını söyler kabilesine.
Akıllı bir adam olan şef birkaç gün sonra yakınlardaki meteoroloji istasyonuna telefon eder: “Bu kış soğuk mu geçecek sizce?” Meteorolog cevap verir: “Evet, oldukça sert geçeceğe benziyor.” Bu cevabı alan şef derhal kabilesine döner ve kışın çok sert geçeceğini, daha çok odun parçası toplamaları gerektiğini söyler.
Bir süre sonra meteoroloji istasyonunu tekrar arar ve sorar: “Kış hala soğuk mu geçeceğe benziyor?.” “Evet” der karşıdaki: “Oldukça soğuk geçeceğe benziyor.” Şef kabilesine döner ve sadece odunları değil bulabildikleri her çalı çırpıyı toplamalarını ister.
Birkaç gün sonra meteoroloji istasyonunu tekrar arar: “Kışın sert geçeceğinden gerçekten emin misiniz?” diye sorar. Adam: “Kesinlikle. Bugüne dek yaşanan en sert kışlardan birini yaşayacağız gibi görünüyor.”
“ Nasıl bu kadar emin olabiliyorsunuz ?” diye sorar şef.
Meteorolog yanıtlar:
Kızılderililer çılgınlar gibi odun topluyor!”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31