Komşuluk ilişkileri çok önemlidir. Olumlu ve sıcak zeminde sürdürülen komşuluk ilişkileri kadar sosyal yaşamı gönendiren bir şey yoktur. Komşuluk ilişkilerinin sıcaklık ve içtenlik taşımadığı durumlarda ise yaşam alanı tedirginlikler, kuşkular ve güvensizliklerle doludur. Bu kural hem bireysel ve hem de ülkesel komşuluklarda geçerlidir.
  
Kıbrıs’ta aralarına nifak tohumlarının sokulduğu günden beri Türk ve Rum halklarının komşuluk ilişkilerinin sıcak olmadığı, bu ilişkilere tarihsel süreçte şiddetin ve kanın da bulaştığı bilinen bir şey. Tarihin ve kaderin bu minik Akdeniz adasında yan yana yaşamaya mahkum ettiği iki halk, tarihe ve kadere karşı gelen davranışlar yüzünden yıllar boyu misli görülmemiş acıları yaşadılar. Oysa iyi komşuluk ilişkilerine özen gösterilmiş ve paylaşımlar hakça yapılabilmiş olsaydı, tarihte derin izler bırakan o acılar hiç yaşanmayacak ve Kıbrıs adası da örnek bir mutluluk ve refah beldesi olacaktı.
  
Güney Kıbrıs’ta bir insanlık trajedisini de beraberinde getiren büyük patlamanın yaşattıkları, iyi komşuluk ilişkilerinin önemini bu talihsiz adada bir kez daha vurgulayan özelliğiyle belleklere kazınacaktır. Trajik can kayıplarının yanında, en büyük elektrik santralının da devreden çıkmasıyla, komşularımız feci bir enerji bunalımının ortasına sürüklendi.    
  
Rum otoritesi, Suriye yolundayken önü kesilerek Güney Kıbrıs’a getirilen ve güvenlikten yoksun bir ortamda açıkta tutulan konteynerler dolusu tonlarca mühimmatın icabına bakılması için yapılan tüm uyarılara, iki yıl boyunca kulak tıkadı. Çünkü bu serüvenci otoritenin planı, ganimet bulduğu o ölümcül malzemeyi, gerektiğinde Türklere karşı kullanmaktı.
 
Şimdi Rum kaynaklarından öğrenmekteyiz ki, güvenlik önlemleri alınmayan daha nice askeri malzeme orada burada stokta tutulmaktadır. Onlar da gerektiğinde Türklere karşı kullanılmak üzere!..  
  
Kötü komşuluk ilişkilerini besleyen nefret, kin ve kendini beğenmişlik bu facia ortamında bile sırıttı. Türk tarafından anında önerilen elektrik yardımına karşı sayısı az olmayan Rum’dan gelen tepki, ırkçı duyguların akılcılığı nasıl yok ettiğinin göstergesiydi. “Türkün elektriğini almaktansa karanlıkta kalmayı tercih ederiz” diyenler, elbette ki kendi halklarının esenliği için de hayırlı bir tepki göstermiyorlardı. Elektriksizliğin ekonomik, sosyal ve psikolojik etkilerinin boyutunu görebilmekten aciz bu bağnazlar, saçma düşünce tarzlarıyla kendi ülkelerine harakiriyi layık görüyorlardı.
  
Konsensüse varılan çözüm, KKTC Devletinin egemenlik haklarını rencide eden bir anlam taşısa da, devletler düzeyinde değil, ama kurumlar düzeyinde yapılan bir anlaşmayı içeriyordu. Güney Kıbrıs’a KKTC’den elektrik sağlayan anlaşma iki devletin Ticaret Odaları arasında imzalandı.    
  
Neyse ki, KKTC’nin bir kez daha rencide edilen egemenlik haklarının acısını gideren yalın gerçekler ortadadır. KKTC Elektrik Kurumu, Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın üyelerine ait bir özel sektör kurumu değildir. Özelleştirilmesi tartışmalı biçimde gündemde olsa da, bu stratejik kurum henüz özelleştirilmiş değildir. KKTC Devletinin öz be öz kurumudur.
  
Güney Kıbrıs’taki ırkçı, kendini beğenmiş ve aymaz takımın da yararlanmaya başladığı elektrik akımı doğrudan doğruya KKTC’nin elektrik santralleri tarafından üretilmektedir. Bağnazlığın insanları ne durumlara düşürebileceğinin altını çizebilmek ve hiç kimsenin bağnazlığa teslim olmamasını tavsiye etmek adına yapıyorum bu vurgulamayı.
  
KKTC özel sektör ambarlarındaki jeneratör yığınağı da anında Rum halkının istifadesine sunuldu. KKTC’ye koşan Rum komşularımız kapış kapış bu jeneratörleri alarak enerji sorunlarını çözmeye çalıştılar.
  
Enerjisiz kalan Güney Kıbrıs’ın acil yardım kaynağı olan bu jeneratör yığınaklarının da, Rum yönetiminin şalteri indirerek halkımızı elektriksiz bıraktığı günlerin yadigarı olduğunu burada söylemenin zamanıdır.
  
Güney Kıbrıs’taki beklenmeyen facia, iyi komşuluk ilişkilerinin her iki halkın da yararına olduğuna vurgu yapmaktadır.  

Kaynak: Kıbrıs Gazetesi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31