Çalışma Bakanımız Şerife Ünverdi, UBP milletvekili Afet Özcafer ve Başbakan İrsen Küçük’ün eşi Gülin Küçük Danimarka’ya gittiler.

 

Nedense birçokları gezinin içeriğinden çok, Gülin Hanım’ın niçin gittiğiyle ilgilendi.

 

Sanki Başbakan eşi olmak, yurtdışında bir geziye, sempozyuma, konferansa gitmeye engelmiş gibi…

 

Tamam, soru belli; Gülin Hanım devlet bütçesinden mi gitti? Ama nedense bunun yanıtını almadan peşin peşin suçlu ilan ettiler.

 

Başbakan açıkladı; “Gülin Hanım uçak parası dahil tüm giderlerini kendisi karşıladı.”

 

Olumsuzluktan nemalananlar bu yanıt karşısında ne düşündüler bilmem. “Madem o olmadı, bizde başka bir eleştiri konusu buluruz” diyebilirler…

 

Onlar düşünedursun, lider eşlerinin siyasal, sosyal ve kültürel yaşamda önemli bir görev üstlendiklerini söyleyelim.

 

Sorumluluğu eşleriyle tam ortadan bölüşmeseler bile ortaya yakın…

 

Örnekler; Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan…

 

Yurtiçinde de, yurtdışında da eşleri kadar faaller.

 

Topluma “bizde sizdeniz” mesajını iletirken, onların sorunlarını eşlerine taşıyorlar.

 

Bir nevi köprüler yani…

 

Dolayısıyla bir başbakan eşi (kendi parasıyla) bir yerlere gidiyor ve oradaki örnekleri eşine anlatıyorsa bunun arkası gelir…

 

***

 

Danimarka gezisiyle ilgili olarak Afet Özcafer’le konuştuk. Afet Hanım, çalışma yaşamıyla ilgili düzenlemeleri yerinde görmenin yanı sıra Kadın Sığınma evi ve Yaşlı Bakım evlerini gezdiklerini söyledi. Oradaki sistemi incelemişler A-dan, Z-ye.

 

Nasıl işlediğini, nasıl finanse edildiğini vs…

 

Orada bu tür sorumluluklar belediyelere aitmiş.

 

Türkiye’deki yeni sistem belediyecilik anlayışında nerelerden esinlendiklerini anlamış olduk böylece. Biliyorsunuz Türkiye’de kadın sığınma evini ilk hayata geçiren Konya belediyesiydi.

 

Arkası geldi. Yanlış hatırlamıyorsam şu an kadın sığınma evlerinin sayıları 65-70 civarında. 75 milyonluk bir ülke için yeterli mi, hayır. Ancak sayının 10 yıl içinde buna ulaştığını söylersek çokta yabana atılmayacak bir gelişme kaydettiklerini görüyoruz belediyelerin.

(Bu noktada Kadın Bakanların etkisini yadsıyamayacağız)

 

***

 

KKTC’de kadın sığınma evleri konusu zaman zaman-özellikle şiddete uğrayan bir kadın gördüğümüzde- gündeme geliyor. Ancak kadın sığınma evlerine ihtiyaç var mı noktasında tereddütlüyüz. Bazı örnekler “kadın sığınma evi olmalı” dedirtse de bir elin parmağını geçmeyen mağdur sayısı olayı ötelememize sebep oluyor.

 

 Bu, bir noktada sevindirici ancak şiddet ve taciz mağduru kadınlarımız sayıca az diye konuyu göz ardı etmek ne derece doğru, tartışılır.

 

Doğru tespit ve çalışmayı ise kabinenin tek kadın bakanı Şerife Ünverdi yapacak. Ünverdi’nin çalışkanlığı yanında, kadın duyarlılığıyla hareket ettiğini ve değişik kesimlerin fikirlerine kulak verdiğini biliyoruz.

 

***

 

Kadın sığınma evi demişken, bu yapılanmanın Osmanlı zamanında hayata geçirildiğini vurgulamamız gerek.

 

Evet, Türkiye'deki ilk sığınma evi 18. yüzyılda İstanbul Eyüp'te açılmış. Adı Hatuniye Dergâhı. Burada, şiddet gören ve zor durumda olan kadınlara zanaat öğretilip onların kendi ayakları üzerinde durmaları sağlanıyor, psikolojik rahatsızlıkları olanlarsa tedavi ediliyormuş.

 

Zor duruma düşmüş, şiddet görmüş kadınlar Hatuniye Dergâhı’na, diğer adıyla Karılar Tekkesi’ne sığınmış, burada zanaat öğrenmişler. Psikolojik rahatsızlıkları olan varsa tedavi edilmiş. Bu tekke yaşlı kadınlar içinse bir huzurevi görevi görüyormuş. Kapasitesi yüz kişilikmiş ve kapılar 18- 80 yaşları arasındaki tüm kadınlara açıkmış.

 

Yüzyıllar önce oluşturduğumuz bir sosyal yardım silsilesini, şimdi Batı’dan örnekliyor olmamız tuhaf kaçsa da, zaman zaman boynuzun kulağı geçtiği atasözünü hatırlamamız gerekiyor galiba…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31