Bir insanın herşeyi bilmesi mümkün değildir. Ayni şekilde bir siyasinin de herşeyi bilmesi mümkün değildir. Ancak herhangibir insan, bilmediği konuda kafadan atarsa, ona “Atma Recep, din kardeşiyiz” der geçeriz. Ama bir siyasi, hele hele de Başbakan ise, kafadan atma lüksü yoktur. Bilmediği konularda sözlü demeç yerine, danışmanlarının yardımı ile yazılı açıklama yapacaktır. Geçtiğimiz günlerde Başbakan Kalyoncu’yu TV haberlerinde kendi sesi ve o bildik tavrı ile gazetecilere konuşurken gördüm. Başbakan gazetecilerin TL’nin yabancı paralar karşısında rekor düzeyde değer kaybetmesi karşısında, hükümet olarak ne yapmayı düşündüğü sorusuna aynen şu cevabı verdi. “KKTC Hükümeti olarak TL’nin yabancı paralar karşısında değer kaybetmesi hususunda yapacak birşeyimiz yoktur. Türkiye’nin de yoktur.” Ne kadar ayıp. Yılların siyasetçisi, hatta mesleği siyaset olan biri, nasıl bu kadar bilgisiz olabilir. Benim böyle bir başbakanın vatandaşı olarak yüzüm kızardı. Hiçbirşey yapamazmış. Hatta paranın sahibi Türkiye bile birşey yapamazmış. Halbuki Başbakanım biraz gazete okusa veya TV izlese, TC Merkez Bankasının TL’nin yabancı paralar karşısında değer kaybını önlemek için ne gibi parasal ve mali önlemler aldığını öğrenecekti. Paranın sahibi biz olmadığımız için, KKTC olarak bizim alabileceğimiz parasal önlemler yoktur. Sadece mali önlemler alarak piyasanın aşırı pahalanmasının biraz olsun önüne geçebiliriz. Çünkü KKTC ekonomisi ithalâta dayalı bir ekonomi olduğu ve ithalâtın tümü de döviz karşılığı yapıldığı için, dövizin TL karşısındaki değer kaybı bire bir bizdeki fiyatlara yansır.

                                          ***

Gelelim KKTC Hükümetinin alabileceği mali önlemlere. Yukarıda da değindiğim gibi herşeyi ve dövizle ithâl ettiğimiz için, Hükümetin gümrük kapılarında ithâl mallardan aldığı her türlü gümrük, fon, harç, KDV vs vergilerin oranları artmadığı halde, artan döviz kaşısında TL bazında parasal değerleri arttığı için, ithalâtçı daha çok ödeme yapmaktadır. Bu ise maliyete eklendiği için her türlü ithâl malın anında fiyatını artırmaktadır. Bu arada yerel gelirlerimizi artırdık diye övünen hükümetlerin de geliri bu şekilde artmaktadır. İşte hükümet lüks tüketim maddeleri dışında bilhassa temel gıda maddeleri ithâlinde gümrüklerde dövizi sabitlerse, bu malların fiyatları artmayacaktır. Ayni şekilde gümrüklerde ithâl mallardan alınan fon, gümrük, harç ve KDV’de hükümet indirim yaparsa, yine fiyatlar dövizdeki artıştan daha az etkilenecektir. İlk anda hükümet gelir kaybına uğrar gibi olsa da, artacak tüketimle beraber dahilde alınan KDV gelirlerinde artış yaşanacaktır. Başbakan herhalde bu yıl bütçedeki payı %15 artırılan ve yarım milyar liraya bağlanan Fiyat İstikrar Fonundan da haberdar değildir. Bu fonda birikecek para da, dövizin yükselmesi oranında artacak ve öngörülen yarım milyarı da geçecektir. Bu fon ne için kuruldu? Adı üzerinde. Bilhassa tüketim maddelerinde ve halkın bütçesini doğrudan etkileyen  akaryakıt ve elektrik gibi mal ve hizmetlerin fiyatlarında istikrar, yani Türkçesi ile denge sağlamak için kurulmuştur. Petrol fiyatları arttığı için Kıb Tek elektrik ücretlerini artırmak istediği zaman, Hükümet bu fondan Kıb Tek’i sübvansiye ederek, fiyatlarda zincirleme zamlara engel olur ve kurulmuş olan fiyat dengesi devam eder. Ayrıca tüm ödemelerini Türk Lirası olarak yapan özel okul ve üniversitelerin de dövizle hesaplanan harçlarındaki, dövizde de sabitleme yapabilir. Eğer benim Başbakanımın bunlardan haberi yoksa, ve de hükümet içinden veya Başbakanlıktaki bürokratlardan bu konuda Başbakana bilgi verilmezse bu ayıp hepsini de kapsar. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31