Başbakan İrsen Küçük’ün göreve gelmesinin üstünden geçen 1 yılın ardından basın toplantısı düzenlemesi vesilesiyle Lefkoşa Meritte biraraya geldik. Tüm basın davetliydi. Zira bir de sabah kahvaltıydı basın toplantısı. Ciddi bir organizasyon yapıldı ve birer birer davetiye gönderildi herkese. Başbakan Küçük tüm kabinesiyle birlikte ordaydı dün. Şakalar yapıldı, masalara kuruldu. Derken sendika temsilcileri bir anda salonun içinde beliriverdi. Ben meslektaşım Ali Tekman abim ve dostum Ali Fahrioğlu ile olay mahalini iyice gören bir yere oturduk. Yanımızda Ülker Fahri de vardı. “abi yoksa Cumhurbaşkanlığını temsilen mi geldin? “diye espiri yaptım, “yok ben Afrikayı temsilen burdayım” dedi kendisi de gülerek. Masamız az sonra olacakları izlemeye ve yorumlamaya en uygun basın masasıydı.

 

“Memleketi sattınız, yeyin bakalım”

Sendika Başkanlarından kimi ararsanız vardı. Derken hengame çıkacağı anlaşılınca, hepimiz yerimizden kalktık. KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel konuşmaya başladı “Devletin kurumlarını birer birer satıyorsunuz, hem de ihalesiz, şimdi de geldiniz burda kahvaltı yapıyorsunuz, yeyin bakalım. Davetlilere söylecek sözüm yok sözümüz Hükümete” dedi ve ortalık birazcık karıştı. Sendikalar bir tür eylemdi yaptı yapmasına ancak, bu eylem baskın basanındır mantığında yapılmış bir eylem. Eylem yeri olarak tabii ki yanlış bir ortam seçmiş sendikalar ancak Hükümetin bunun olacağını önceden öğrenip tedbir alması gerekirdi. Örneğin sendikalar Otele alınmaya bilirdi.

 

Merit Otel zor duruma düştü

Gerçekleşen eylemde Başbakan Küçük her ne kadar da soğuk kanlılığını yitirmese de fena bozuldu. Otel yönetiminin de mahcubiyeti yüzlerinden okunuyordu. Onların bir suçu yok tabii. Kapıda tedbir alınması için Başbakanlık, otel yönetimini uyarsaydı belki tedbir alınabilirdi. Başbakan Küçük’ün büyük bir sevinçle geldiği basın toplantısının bir anda tadı kaçmıştı.

 

Başbakan’a 28 sayfa ev ödevi!

Basın toplantısı başladı başlamasına ancak Başbakan Küçük’ün eline birileri bir okuma metni tutturmuş ki sormayın; ben bırakıp kaçtığımda 1 saat geçmişti ve İrsen bey hala okumaya devam ediyordu. Duyduğuma göre 28 sayfalık bir metin hazırlamışlar, tut etmişler eline O da okudu. Olacak iş mi bu Allah aşkına. 15-20 dakika bir sunum yapılırdı, olur biterdi. 1 saatten fazla İrsen beyi bu metni okumasına kim ikna etmişse Başbakan Küçük’ü büyük gafa düşürmüş. Gazeteciler söylene söylene kaçtı.

*****************

DAK konusunda tansiyon yüksek

DAÜ-SEN dün Başbakanlık önünde bir eylem gerçekleştirdi ve hem VYK Başkanı Eşber Serakıncı’yı hem de Başbakan Küçük’ü istifaya çağırdı. Aldığım bir bilgiye göre Doğa Koleji ile şimdilik sadece bir ön antlaşma imzalanmış. Tabii yakında tam devir gerçekleşecek. Yalnız dün aldığım onlarca telefonun da hepsinde bu işten birilerinin büyük paralar yediği yönünde. Belge varsa verin yayınlayım dedim. Ses çıkmadı tabii. Gerçi böyle devirlerde her zaman bu tür söylentiler çıkar. DAÜ-SEN ve diğer Sendikalar, Hükümeti bu hafta yapacakları eylemlerle ciddi ciddi yıpratacağa benziyor..

 

Bakan Dürüst ortada kaldı

DAK Konusunda Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst “önceleri bilgim yok” derken inanmamıştım ancak sonra öğrendim ki bu konu Maliye Bakanlığında pişirilmiş ve Kemal Dürüst’ün hakikaten bilgisi yok. Sendikalar bir yandan Bakan Dürüst’e yükleniyor “senin bu işten nasıl haberin yok yalan söylüyorsun diye” ;bir yandan da kabinedeki uyuma dikkat etmek zorunda kalıyor Kemal bey. Yani işin aslı ortada kalmış. Meclisteki konuşmasında da haberim yok diyebilmişti ancak.

 

Bakan Kaşif ile Başbakan Küçük sürekli paslaştılar

Başbakanlık özel basın toplantısı başlamadan dikkatimi önemli bir şey çekti. Uzunca bir aradan sonra Başbakan Küçük ile Sağlık Bakanı Kaşif sık sık birbirlerine eğilerek bir şeyler söylediler. Belli ki İrsen beyin bir şeylerden sıkıntısı vardı ve bunu sürekli Bakan Kaşif ile paylaşma ihtiyacı hissetti. Nazım Çavuşoğlu’nu aradı gözlerim bu sevgi gösterisi yaşanırken ama Bakan Çavuşoğlu az uzaktan olayı izliyordu.

 

Elektrik kurumunda neler oluyor?

Memlekette her kurum kendi başına bir hal aldı ki sormayın. Elektrik Kurumu da bunlardan biri. Bazı önemli bilgiler ve telefonlar alıyorum. Yani anlayacağınız varsa pis kokular geliyor oralardan. Yakında belgeleriyle köşemde ifşaa edeceğim oralarda dönenleri. Benden söylemesi.

 

Hayırlısı olsun Sayın Ziyaeddin

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim Ortak Hizmetler Dairesi Müdürü Tahsin Berk, dün itibarıyla üçlü kararnameyle görevden alındı ve yerine Mustafa Ziyaettin atandı. Bildiğiniz gibi Musatafa Ziyaeddin, Bakan Dürüst’ün sağ kolu görevini görüyor. Ee artık o bıyıkları da kesersiniz Musatafa bey..

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31