Memlekette huzursuzluk aldı başını gidiyor. Gaf üstüne gaf yapan bakanlar mı istersiniz, Başbakan Küçük’ü zorda bırakmak isteyen örgüt başkanları mı yoksa milletvekilleri mi istersiniz? Sendikaların bir kısmı show olsun diye eylemlerini hayata geçirirken bir kısmı da ciddi anlamda sesini duyurmaya çalışıyor. Peki gelin bakalım nedir yapılmak istenen ve bizim kaygılarımızın cevabı ne..

Başbakan Küçük’ün kabinesi hâlâ olması gereken yerde değil

Her zaman söyledim yine söylerim; Başbakan İrsen Küçük ciddi bir devlet adamıdır ve halkını seven bir siyasetçidir. Ama gelin görün ki insan ancak bu kadar şansız bir Başbakanlık görevi yürütür. Bir türlü rahat bırakmadılar İrsen beyi iş yapsın dersem; “savunma yahu kendini” der gibi dediğinizi duyuyorum.

Beyler bir hükümetin içinde 10 kişinin parmağı olursa o hükümet hayır etmez. Başbakan Küçük kabineyi değişmeye kalktı yediler bitirdiler adamı, yok biri istifa edecek yok aşağı atacaklar, yok bilmem ne. Bunun sancısı sürüp giderken Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun müdahalesiyle durdu bu isyancık; bu da bize Sarayın hala müdahil olduğunu anlattı partiye. Durun bakalım seneye UBP Kurultayında Sayın Eroğlu’nun adayı kim olacak?!

Bakın İkinci Cumhurbaşkanı Talat’ın CTP Kurultayında kurduğu yapı çalıştı ve kazandı ama bu ne işe yaradı söyleyeyim “CTP içinde patlamaya hazır bomba”.. UBP’ye de aynısı yapılıyor; durun bakalım Başbakan Küçük UBP’nin bölünmesini engelleyebilecek mi?

Aynı durum birileri tarafından TDP içinde de yapılmaya çalışılıyor. Rahat bırakmadılar Parti başkanlarını bir türlü.

Şimdi gelinen sürece bakıldığında ülkenin belli alanlarında satışlar ve bu satışlara bağlı isyanlar var. Hala anlamıyorum!

Başbakan’a birileri el uzatsın!

Evet hala anlamıyorum, Başbakan Küçük’ün 26 tane milletvekili, bir sürü ilçe başkanı ve bir sürü akıllı geçinen adamı var. Bu adamlar otursunlar bir yere ve bir bilanço çıkarsınlar yapılan özelleştirmelerin artısı şudur budur diye; gerekçeleri bunlardır, bu sayede şöyle olacak diye. Başbakan Küçük de çıksın bunları anlatsın televizyonlarda ve köy ziyaretlerinde.

Ama olur mu? Sonra kadı günah yazar, sonra Başbakan Küçük başarılı gözükür; başarılı gözükmesin beceriksiz gözüksün diyenler muhalefetin sayısını geçti UBP’de.

“İrsen beyin otoritesi yok” imajı yaratılmaya çalışılıyor.

Ülkenin şu an ki yapısına bakıldığında bir köy bir memleket havası var. Ülkeyi Hükümet değil başkaları yönetiyor havası var. Başbakanın otoritesi yok havası var. Bu böyle değilse, İrsen bey yalakalarına sırtını dönsün ve ağırlığını hissettirsin.

 

****************

Bakanlar Kurulu dingonun ahırı mı?

Biraz geç kaleme alınmış bir dipnot olacak belki ama yurt dışında olmamın da verdiği bir gecikme diyelim adına. DAK ile ilgili süreç devam ediyor ve DAÜ-SEN eylemlerini devam ettiriyor. Muhalefet de buna destek veriyor; bundan daha normal bir şey yok. Geçtiğimiz hafta TDP Genel Başkanı Dr. Mehmet Çakıcı DAÜ-SEN eylemi sırasında Hükümetin sendika yetkililerine kayıtsız kalması nedeniyle Bakanlar Kuruluna girdi ve müdahalede bulundu. Muhalefetin her ne kadar sınırsız eylem hakkı var deseler de ben buna katılmıyorum. Ancak Çakıcı’nın yaptığı eylemin içeriğinde birine zarar verme olgusu da olmadığını bilirim. Dışarıdaki mağdurların sesini duyurmak adına yapmıştır. Ancak Başkan Çakıcı’nın bu eylemi bize gösterdi ki muhalefette bulunan 23 milletvekili bakanlar kurulunu basabilir ya da müdahale edebilir. Başbakan İrsen Küçük’ün hem kendini hem de hükümetinin prestijini koruma yükümlülüğü vardır zira kendilerini halk seçmiştir. Yineliyorum muhalefet çeşitli eylem türlerini hayata geçirebilir, muhalefete söyleyecek sözüm yok ancak hükümetin karar alma merci olan Bakanlar Kurulu milletvekillerinin gerek haklı gerekse duygusal manevraları sonucunda içeri dalacağı bir yer olmamalı. Hükümet koltuğuna oturan her Başbakan ya da bakan geçmişte de muhalefetin sert eylemlerine maruz kalmıştır gelecekte de kalacaktır. Ancak siz Hükümet olarak kendinizi saydırmazsanız iyi niyetli siyasetçilerin yanı sıra kötü niyetli olanlarda bir gün kapıyı açar ve yapacağını yapar. Benden söylemesi…

 

Münür Öztürk’ün organ bağışı kampanyası parti de ters tepti

DP Gençlik Kolları Başkanı Münür Öztürk, hem partili gençlerin topluma kazandırılması hem de DP’nin güçlenmesi için çalışan zeki bir kardeşimdir. İlginç bir enerjisi vardır. Sürekli yeni şeyler yapmak ister. Zaten DP’de çok da yeni iş yapmak isteyen adama rastlamazsınız. Bu nedenle Münür önemli bir DP’li. Ancak duyduğuma göre UBP Gençlik kolları kan bağışı kampanyası başlatınca DP Gençlik kolları da Organ bağışı kampanyası başlatmaya hazırlanıyor. Münür’e kızacak halimiz yok, dünya da çok yaygın uygulanan bir kampanya ancak KKTC şartlarında ters tepecek diye düşünüyorum. Sevgili Münür’ün bu kampanyası Partide bazı tepkilere neden olmuş ve benden söylemesi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31