Başbakan 4 Aralık’ta “İcraatın İçinden” başlıklı açıklamasında, halka seslenerek bazı bakanlıkların sözde icraatlarını anlattı. Bu arada Başbakan Yorgancıoğlu, “Hükümetinin üzerinde yoğunlaştığı en önemli meselenin ekonominin büyütülüp istihdam yaratılmasıymış.” Halbuki Merkez Bankası Risk Merkezi verilerine göre insanlarımız ve işyerlerimiz yaşamlarını sürdürebilmek için, daha çok borçlanıyorlar. Borçlarını zamanında ödeyemedikleri için de “Tahsili Gecikmiş Alacaklar” (TGA) yani açık anlatımı ile batak borçlar onca yapılandırmaya rağmen sürekli artmaktadır. 2014 yılının üçüncü çeyreğı sonunda çek yasağına girenlerin sayısında da 2013’e göre %5.5 artış olmuştur. Bu durumda, Yorgancıoğlu Hükümeti ekonomiyi nasıl büyütüp istihdam alanları yaratacaktır? İnşaat, turizm gibi sektörler de borçlarını ödeyemezken, düşen tüketim harcamaları da ortada dururken bu ekonomi nasıl büyüyecektir.

                                            ***

KKTC’de hizmet veren ticari, kamu bankaları ve Kalkınma Bankasının kullandırdığı toplam nakit krediler tutarı 10 milyar lirayı bulmuştur. Bu krediler içinde TGA’lar 800 milyonu geçmiştir. Yani kullandırılan brüt nakit kredilerin %8’i şüpheli alacaktır. Bu oran çok yüksektir ve %2’i geçmemesi gerekir. Tahsili Gecikmiş Alacaklar içinde ne zaman ve nasıl ödeneceği belli olmayan 4.5 milyar liralık kamu iç borcu yoktur. Faizi bile ödenmeyen bu borç, kamu hiç borçlanmasa bile her yıl tahakkuk eden faizden dolayı da artmaktadır.

                                             ***

2014 yılında tüketici kredileri %20, Kredi Kartı kredileri de %6 artmıştır. Bu ise insanımızın sürekli borçlandığını göstermektedir. Borç taksitleri yüzünden de tüketime ayrılan para da haliyle azalacaktır. Tahsili Gecikmiş Alacaklar içinde bireysel krediler ve kredi kartı kredilerinin ardından en büyük paya turizm sektörü sahiptir. Turizm sektörünün kullandığı krediler içinde %21’i sorunlu, yani batak borçtur. Bu rakamlar Yorgancıoğlu’nu yalanlamaktadır. Ekonomide ileri değil, geriye gidiş vardır. 4 defa yapılan borç yapılandırması ve mali aflara rağmen, insanlar borçlarını ödeyemiyorlarsa, ekonomi çarkları normal seyrinde dönmüyor demektir. Başbakan ise ekonomik büyümeden ve başarılardan söz ediyor. Tam bir softa şaşırtması. Bu arada Başbakan Hükümet olarak yaptıkları tasarruflardan bahsediyor. Halbuki 2014 bütçesinde 50 milyon lira olarak öngörülen fazla mesailere harcanacak miktar yıl sonunda 70 milyon lirayı geçecektir. Yani devlet hazinesi yine birileri tarafından fazla mesai adı altında söğüşlenecektir. DPÖ’nün sahte HP Endeksi, 2015 bütçesinde yatırımlara yeterli kaynak ayrılmaması ve  çalışanların maaşlarına artış öngörülmemesi ile tüketim harcamaları daha da düşecektir. Düşen tüketim harcamaları ile de, Başbakanın öngördüğü büyüme ve istihdam artışı hayalden öteye geçemeyecektir.

Not: Başbakana çağrımdır. Zaten doğru dürüst çalışmayan kamu çalışanları Yılbaşı Yemeği için saat 12’de dairelerine kilit vurmakta ve restoranlara gitmektedir. Bu rezalete bu yıl dur deyin. Yılbaşı yemeğine gidecek olan kamu çalışanları mesai bittikten sonra gitsinler.    

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31