Bir gariplik var bu işte!

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Cemal Bulutoğulları’nı geçen hafta bir kitap tanıtımı etkinliğinde, ardından Lefkoşa Folklor Festivali’nde, en son da Pazartesi gecesi başlayan Tiyatro Festivali etkinliğinde gözlemledim. Başkan biraz ezik duruyor. Hafiften boynu bükük, bir hata yapmaktan korkar gibi. Elini kolunu koyacak yer bulamıyor gibi…

O enerjik, sağa sola gururla selam atan, kendini göstere göstere etrafta dolanan, yaptığı işleri anlatmak için, övünmek için fırsat kollayan adam gitmiş, yerine suskun bir başka adam gelmiş.

Bu eziklik neden? Oysa başbakanında dediği gibi görevinin başına gümbür gümbür gelmişse, tüm iddialara karşın aklanmış bir imaj iddiası varsa, niye bu kadar ezik, mahçup duruyor?

Belediyede etkinlikler durmadı.

Bilakis, daha istekli bir çalışma anlayışıyla sarıldı emekçiler işlerine son bir kaç aydır. Her şeye rağmen olanları unutup, sükûnet ve anlayış içinde işlerini yapıyorlar; belediyeye söz gelmesin diye aralıksız çalışmayı hedef ediniyorlardı.

İzninizle neden “her şeye rağmen” dediğimi açıklıyayım size:

-Belediye emekçilerinin ihtiyat sandığı yatırımlarının yapılmamasına rağmen;

-Belediye emekçilerinin sigorta yatırımlarının yapılmamasına rağmen;

-Belediye emekçilerinin kadro ve haklı atamaları konusunda çalışmalar sonuçlanmamış; fazladan ve usulsüz olduğu belgelenmiş istihdamlar ile ilgili gerekli açıklama ve düzenlemeler yapılmamasına rağmen;

- Usulsüz olduğu iddia edilmekte olan harcamaların aklanmamasına rağmen;

- Belediye başkanı hakkındaki söylentiler temizlenmemesine rağmen belediye emekçileri olanları unutup, sükûnet ve anlayış içinde işlerini yapıyorlar; belediyeye söz gelmesin diye aralıksız çalışmayı hedef ediniyorlardı.

Belediye emekçileri sil baştan deyip, her şeye çizgi çekmişti.

Çalışmaya devam ettiler. Daha enerjik ve daha ümitli… Oysa şimdi yeniden her şey tepetaklak olmuşa benziyor. Olacaktı, belliydi. Ben de yazmıştım, pek çok köşe yazarı da!

Şimdi yeni grevlerin, yeni sıkıntıların, yeni mücadelelerin eşiğindeyiz tekrardan…

***

Oysa başbakan desteği ile geri dönmüştü Cemal Bulutoğulları. Dönüşünün muhteşem olacağını biz ilk başbakandan duyduk.

Önümüzdeki ay yapılacak Ulusal Birlik Partisi kurultayında başbakanı destekleyeceğini açıklayan Cemal Bey’e bir teşekkür, bir minnet aramak lazım bu tavırda. Kulislerde konuşulan, Bulutoğulları-Küçük ve Bulutoğulları-Tatar restleşmelerine, Tatar- Küçük yakınlaşmasını da ekleyince olaylar daha bir flulaşıp, daha bir çelişkiler yumağı ortaya çıkıveriyor. Daha bir aydınlanıyor belki de kimileri için…

***

Tutarsızlık mı bu olan bitenler derseniz, bence değil!

Son derece tutarlı softa şaşırtmaları ve danışıklı dövüş görüntüleri bunlar bana sorarsanız.

Biz yurttaşların yaptığı sadece görüp görmezden gelmek, bilip bilmezden gelmek. Fakat Belediye emekçilerinin görüp görmezden gelmek gibi bir lüksleri yok. Çünkü olanca çarpık ilişkiler ve olaylar zinciri içerisinde, şaibelerin derin etkilerine maruz kalışları sadece bireysel yaşamlarına değil, tüm çevrelerine de zarar veriyor.

İşte bu sebepten, ilk tepkiyi vermek de, ilk karşı tavrı sergilemek de belediye emekçilerinin görevi. Ardından Lefkoşa halkına, sonra da muhalefete görev düşüyor. Artık bilip de bilmezden gelmek, görüp de görmezden gelmek işe yaramıyor. Amaç sadece bu günü değil, kendimizi değil, gelecek nesillere olan sorumluluklarımızı da yerine getirmek olmalı.

Bu sorumluluk öyle bir sorumluluk ki, şimdilerde yurttaş bilinci ve sorumluluğunu gösterip, çağdaş, demokratik ve düzenli bir sistemin temellerini geç de olsa atabiliriz. Şans ayağımıza kadar gelmiş işte!

Ya da kokuşmuş bu sistemsizlikten beslenen veya medet uman kişilerin daha uzun yıllar varlıklarını ve hatta iktidarlarını ellerinde tutmalarına zemin hazırlayacağız hep birlikte.

Ya olanları şansa çevireceğiz, bütün bu yaşananlardan ders çıkarıp düzeni etik ve adil bir yapıya kavuşturacağız; ya da kaderimize küsüp bekleyeceğiz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31