7 Nisan’daki ara seçimin işbaşına getireceği Lefkoşa Türk Belediye Başkanı, aşağı yukarı bir yıl hizmet verecektir. Yani 2014’ün Haziran ayına kadar… Bu tarih sınırı belediye meclis üyelikleri için de geçerlidir. Buna rağmen kimi adayın ilk açıklamalarına baktığımızda, uzun vadeli çalışmaları gerektiren projelerden dem vurulduğunu görüyoruz. Oysa biz Lefkoşalılara bir yıl içinde yapılabilecek acil hizmetlerin açıklaması sunulsa daha inandırıcı olunacağı kanısındayım.  
   "Seçim ve Halkoylaması Yasası”na göre, bir belediye başkanının istifa etmesi halinde neler yapılacağına ilişkin hükümleri işlemeye başladı. Önümüzdeki 7 Nisan’a dek ulaşacak bir süreçtir bu… Cemal Bulutoğluları’nın istifa etmesiyle birlikte tetiklenen ara seçim sürecinin işletmeye başladığı hükümlere bir göz atmakta yarar var… Bakın bu hükümler nelerdir: 
   1 - Yasanın 13(2) madde fıkrasına göre, istifa eden Lefkoşa Belediye Başkanı’nın yerine ara seçimler yapılıncaya kadar mevcut Belediye Meclis üyeleri salt çoğunlukla başkanlığa vekâlet edecek kişiyi seçer. İki tur oylamada bu başkan vekili seçilemezse 3’üncü turda en yaşlı meclis üyesi başkan vekili olarak seçilmiş sayılır ve yapılacak ara seçimlere kadar bu görevi yapar.  
   2 - Belediye meclis üyelerinin yarıdan fazlası istifa etmiştir. Boşalan üyelikler için derhal seçim yapılması gerektiğinden (Mad 14(3)) başkan vekili yukarıda belirtilen yolla belirlenemedi. Ne oldu? Başkan vekilliğini, istifa etmemiş olan üyelerin onayıyla, belediye başkanlarına vekâletiyle de tanınan, en yaşlı ve kıdemli üye Celal Cin üstlendi. Boşalan meclis üyelikleri için seçim, istifaların ilan edildiği tarihten itibaren en geç 60 gün içerisinde yapılmalıdır.  
   3 -  LTB meclis üyelerinin yarıdan bir fazlası istifa ettiğinden Madde 14(3) uyarınca 60 gün içerisinde boşalan üyelikler için ara seçim yapılması gerekir.
   4 - Yasa’nın 14(6) madde fıkrasına göre en geç Haziran 2013’te yeni LTB belediye başkanını belirlemek için yerel ara seçim yapılmalı. Ara seçim bu tarihten de önceye alınarak, sandığa gitme tarihi, 7 Nisan 2013 olarak belirlendi. 
   5 -  Boş olan LTB Meclis Üyelikleri için ara seçim, belediye başkanlığı seçimiyle birlikte yapılır.
   6 -  Bu ara seçimlerde seçilecek olan Başkan ve Meclis Üyeleri ancak olağan seçim dönemi olan Haziran 2014 tarihine kadar görev yapabilir. (Madde 14(5)).  
   7 -  Yasa gereği, Haziran 2014’te tüm ülkede olduğu gibi, Lefkoşa Türk Belediyesi’nin de yeni başkan ve meclis üyeleri için tekrar yerel seçimlerin yapılması gerekir.
   Şimdi bizim beklentimiz işte o tarihe kadar başkent Lefkoşa’nın acil sorunlarının nasıl çözümleneceğine dair inandırıcı ve pratik programların adaylar tarafından sunulmasıdır. Nedir bu acil sorunlar? Yüzde otuzlara kadar gerileyen genel belediye tahsilatlarının yükseltilmesi… Astronomik belediye borçları için bir ödeme planının hazırlanması…  Genel temizlik seferberliğinin başlatılması ve çöplerin düzenli toplanmasının disipline edilmesi … Başkentin ışıklandırma sorununun, bu konuda yükümlendirilen Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’yla işbirliği yapılarak çözümlenmesi… Kanalizasyon sorunlarının üzerine gidilmesi… Kevgire dönen Lefkoşa yollarının asfaltlanması, ya da yamalanması… Sinek ve haşaratla etkin mücadeleye girişilmesi… Geçen mevsimde de el atılmayan ve cangıla dönüşen arsaların temizlenmesi… Gıda denetimlerinin duyarlılıkla yapılması… Parkların ciddi biçimde elden geçirilmesi… İkide bir devre dışı kalan trafik ışıklarının güvence altına alınması…  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31