Diyeceklerime geçmeden önce Lefkoşa Türk Belediyesi’nin eski başkanlarından Kutlay Erk’in mektubunu sunayım: 

   “Sn. Ahmet Tolgay,

   Bugünkü (2 Temmuz Pazartesi) makalenizde Lefkoşa’nın içler acısı durumunu yansıttınız.

   Haklısınız, bedeli Lefkoşalı ödüyor. ‘Suçu ne?’ diye soruyorsunuz… Şimdi, ‘Hiç mi suçu yok?’ diye sorarsam yanlış mı olur?

   2010 yerel seçimlerinde, CTP - BG’nin LTB ile ilgili kampanyası, ‘Ey Lefkoşalılar, LTB battı, 80 trilyonun üzerinde borcu var. Acilen kurtarmak için LTB’yi bilen ve seçildiği günün ertesinde kurtarma çalışmalarını başlatacak olan, birikimli, dürüst ve saygın bir adayı, Semavi Aşık’ı size sunuyoruz, destekleyin, LTB kurtulsun’ tezleri odaklı idi; Bulutoğluları %56 oy aldı Lefkoşalıdan… Bunun hiç mi sorumluluğu ve vebali yok?!.

Politikacı olarak bunu Lefkoşalıya hatırlatmazsam, popülist bir politikacı olurum. LTB’yi de KKTC’yi de bugünkü acıklı hale getiren de popülizmdir. Popülizm de sadece politikacının davranış biçimi değildir. Politikacıyı özel isteklerini yerine getirmek için oy ile tehdit eden seçmen de popülizmin yaratıcısıdır… Politikacı olarak bunu seçmene söylemezsem de popülist bir politikacı olurum… Öyle olmaktansa, popülizmin kurbanı olmayı tercih ediyorum. 

   Seçmen oy kullanırken sorumluluğunun bilincinde ise, politikacı da sorumluluklarının bilincine varacak.

İyi günler, iyi çalışmalar diliyorum…Yerel yaşamımız ve yönetimlerimiz odaklı ‘Yeşilırmak’tan Dipkarpaz’a… DERE TEPE KIBRIS’  adlı yeni kitabınız da hayırlı olsun…

Kutlay ERK.”

     *       *       *

   Başkentimizin sorunlarına duyarlılığını her zaman gösteren ve görüşlerini açık yüreklilikle açıklayan Kutlay Erk’e teşekkür ederim. Belediye Başkanlığı döneminde eleştirilerimizi hoşgörüyle karşılamış ve diyalog yolunu hep açık tutmuştu. Erk’in bu demokratik özelliğini göz önünde bulundurarak şimdi benim de bazı görüşlerimi açıklamamın yanlış olmayacağı düşüncesindeyim.  

   Kutlay Erk, sözünü ettiği 2010’dakinden önceki seçimi az bir oy farkıyla kaybederek Belediye Başkanlığı’na veda etmişti. Eğer başkanlığı döneminde kendisine özellikle iki konuda yöneltilen haklı eleştirileri dikkate alıp icraatlarını ona göre düzenleseydi seçimi kaybetmeyecekti. O iki eleştiri nedeninden biri çok sık dış geziler yaparak Lefkoşa’nın sorunlarıyla yeterince ilgilenmediği izlenimini yaratmasıdır. İkinci neden ise Lefkoşa’nın nefes borusu sayılan, en önemli yeşil alanlardan Kumsal Parkı’nın Dereboyu’na açılan yüzünü otoparka dönüştürmeye kalkışmasıdır.  

   2010 yerel seçimlerindeki CTP adayı Simavi Aşık, hem eleştirilen CTP belediye politikalarının ve hem de başarısızlıklar nedeniyle görev süresi dolmadan erken seçim yöntemiyle iktidarı teslim eden CTP’nin bedel ödeyen figürü olmuştur.

     

     *         *        *

   Kaymakamlığın devreye girmesine karşın geri kalmış Afrika köşelerinden birinin başköyüne dönüşen on bir asırlık tarihi başkentin kirlenme sorunu çözümlenemiyor. Nasıl çözümlensin ki?.. Çöpler uygun araçlar ve personelle usulüne göre kaldırılmadığından çöp yığınlarından arta kalan atıklar kentin her yanına dağılıyor. Tıka basa çöp dolu bidonların önce yere boşaltılması, sonra da boşaltılan çöplerin kepçelerle kamyonlara yüklenmesi sırasında kirlenme yeni boyutlar kazanıyor. Daha titiz bir temizlik faaliyeti için süpürgeci ekiplerin de devrede olması ve dağılan çöplerin bunlar tarafından toplaması gerekir.

   En acil sorun tabii ki bu sıcak yaz günlerinde kokuşan çöplerin kaldırılmasıdır. Ama iş bununla bitmez. Lefkoşa’ya ve Lefkoşalıya verilemeyen daha yığınla belediye hizmeti vardır.  

   Bu hizmetlerin bir an önce yerine getirilmesini bekleyen vatandaşlar zaten verimsiz olan Cumhuriyet Meclisi’nin üç aya yakın tatile sokulmasını ve karar mekanizmalarındaki devlet yetkililerinin o gezi senin, bu gezi benim dolaşmalarına haklı bir tepkiyle izlemektedirler.      

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31