Bayram gelmiş, geçmiş… Kimin umurunda?

Asıl olan kurultayda koltucuğunu garantilemek, bir koltucuk kapmak, ya da koltukluların yanına sıkışıp koltuğa temas eden bir yer kapabilmek…

Gerisi bahane…

Halkla bayramlaşılmış, daireler gezilmiş… Tek tek insanların eli sıkılmış. Boy boy fotoraflar yayınlanmış! Peh!...

Parti içinde el sıkışmayanlar, bayramlaşmayanlar, çıkarları çatıştığı için bir birini görmezden gelenler var! Her an biri birisinin kuyusunu kazacak diye herkes diken üstünde… 
Kurultay sayesinde demokrasi anlayışına bir kez daha şahit olduğumuz Ulusal Birlik Partisi’nin demokrasisi bizim bildiğimiz ve anladığımızdan çok öte…

Demokrasi bir amaçtır arkadaşlar! Adına demokrasi dediğimiz bu sistemi, kendi kıvrak yapılanmasına bir “araç” olarak gören Ulusal Birlik Partisi’nin pek çok ileri geleni, otoriter ve ben merkezci bir düşünceye sahip örgütlenmesini devlet işleyişine ve bulaştığı her örgütlenmeye karıştırıyor.

Ülkemizde demokrasi dendiğinde sizin aklınıza ne gelir bilemem; ama benim aklıma düşünme ve örgütlenme özgürlüğünün yerleşip kökleşmesi için, hükümetlerde, siyasal partilerde, sivil toplumlarda ve aklınıza gelen her alanda, fikrini icazetsiz bir biçimde açıklayabilmek, tavrını korkmadan ortaya çıkarabilmek, eleştirilerini yapıcı bir biçimde söyleyebilmek gelir. 

Yetenekli, bilgili, düşünen ve düşündüğünü söyleyen, üreten ve ürettiğini sunabilen, özgüvenli, yaşamın sosyoekonomik risklerini göğüsleyen yurttaşlar iktidar partisinin içinden çil yavrusu gibi dağıldılar!

Partide "bir yerlere gelmenin" kıstası yetenek, bilgi iyi niyet, vatan sevgisi olması gerekirken; şimdilerde UBP içinde bir yerlere gelmek liderlik ve çevresindekilerle "iyi" ilişkiler kurabilmeye bağlı oldu.  Sakın bu iyi ilişkileri eşit ve adil düşünmeyin ha! Kapıkullarından, hokkabazlara, aşçılardan yeniçerilere kadar bir ilişki yelpazesi gelişti UBP içinde.. 

“Demokratik mutlakıyet” gibi garip bir şekil sergileyen UBP’de kapıkullarının eleştirmeyen, özeleştiri yapamayacak kadar kör gözler ile etrafta dolaşan tavırları “efendileri” başlarından eksik etmemesi için çalışır oldu!

***

"İş insanın aynasıdır." Kendi partisi içinde bile demokratik bir yapılanmayı kuramayan kişi ve grupların, iktidar olduklarında ülkenin demokrasisini geliştirmeleri beklenebilir mi? 

Efendiler! Çağdaşlaşmanın da gelişmenin de yolu demokrasidir. Demokrasiyi içselleştiremeyenlerin, büyük işlere imza atmaları olanaksızdır. Dünyanın hiçbir yerinde ortak aklın kullanılmadığı bir işin başarıya ulaşması olanaksızdır. 

Şak şak ile, Yaşşa! İle bir yere varmanın da mümkün olmadığını bildiğimize ve gördüğümüze göre… Daha ne söyleyelim.

Mesele hangi ilçe başkanının kaç torpil yaptığı hangi bakana kaç torpil kontenjanı verildiği değil, mesele demokrasi, yarınların yeşermesi, barış ve çözüm meselesidir.

Mesele kalıcı ve bütünlüklü demokrasiyi yaratmak dışında başka ne olabilir?

Memleketimin bir geleceği olacaksa ilk önce demokrasi adına işlenen ayıplardan uzak durunuz! Halkın refahı yerine yönetenlerin refahı için çalışılan bir memlekette demokrasiden söz edilemez. Yöneticilerin hesap vermediği bir yerde demokrasi yoktur. 

Halk partiden kopuyor efendiler!

Partiden kopmak bir şey değil adına iktidar dediğiniz, hükümetçilik oynanan devletin işleyişi halkı rahatsız ettikçe, halk devletinden kopuyor!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31