Lefkoşa Türk Belediyesi’nde sular durulamadı gitti.

Uzun süren yanlış ve usulsüz olduğundan şüphelenilen; soruşturmaları ile araştırmaları meclis araştırma komitelerine taşınan Lefkoşa Türk Belediye’sinde, halen düzene giremeyen sorunlardan dolayı yine huzursuzluklar sarpa sarıyor.

Dün sendika ile bir grup çalışanın belediye sarayında toplandığı ve dertlerini anlatmayacak kadar öfkeli göründüklerini biliyor muydunuz?

Bir yanda iyi niyetli olduğundan henüz kuşku duyulmayan bir başkan;

Öte yanda gasp edilen hakları konusunda bir çözüm olur ümitleri ile seçimi desteklemiş endişeli çalışanlar;

Daha da öte yanda çalışanlar arasında ayrımcılık yapılıyor olduğu, usulsüz istihdamların ve usulsüz atamaların bulunduğu, büyük bir şirketten alınan kredinin aslında yalnızca eski belediye başkanı değil, bugün halen mecliste bulunan bazı milletvekillerinin de kefaleti ile alındığı ve esas elleri kolları bağlayanın da bunun olduğu söylentileri.

***

İşte böyle olur!

Belediye sorunu, artık kamuya mal olmuş bir sorundur. Sayıştay’dan alınan raporlar ile bu raporlarda yer alan bir takım sorunlarla, sorunların bulunduğuna işaret eden ibarelerin, halkın gözünden uzak tutulmaya çalışılması akıl karışıklıkları yaratıyor.

Niyetler ne kadar iyi olursa olsun, böylesi tutumlar karşısında herkesin sabırsızlığı artar, öfkesi kabarır, güvensizlik depreşir.

Ortaya çıkan bu olumsuz ortam başka alanların da fitillenmesine ve patlamaya hazır bombaya dönüşmesine sebep olur.

Akıl karıştıran şeyler çok açık: İşler yolunda gidiyorsa neden kamuoyu ile paylaşılmıyor?

Kamuoyu ile paylaşılacak bir ayrıntı varsa neden erteleniyor? Yoksa endişe yaratacak, infiale yol açacak işlerin açığa çıkmasından mı korkuluyor düşüncelerinin ortadan kaldırılması bu kadar zor mu?

Peki, anlıyoruz ve biliyoruz ki:

Usulsüz atamalar ve seçim yasaklarında istihdam edildiği söylenen belediye çalışanları konusu savcılıkta!

Usulsüz veya belediyeyi borç batağına sürüklemekte olduğu düşünülen borçlanma mahkemede!

Fütursuzca dağıtılan belediye mal ve mülkleri derlenip toplanmakta!

Borcun yapılandırılması konusunda bir miktar yol alınmış!

Bütün bunlar olup biterken, başkan neden hala bu denli umutsuz bir duruş sergileyip, alışık olduğumuz enerjik ve gelecek vadeden imajını bir köşeye kaldırmış gibi duruyor?

Daha da önemlisi, sendika ve çalışanların ümitsizliğini depreştiren, her an eyleme gidecek kadar hazır bulunmasına sebep olan şey ne?

***

Görünen köy için bu defa kılavuza ihtiyacımız var beyler!

Söylenenler ile yapılanlar bir birini destekler bir görünümde değil!

Baksanıza!

Belediyelerin bir kısmında daha ekonomik, siyasal ve sosyal problemler patlak vermekte. Yakında oralardan da yeni Lefkoşa vakaları çıkarsa hiç şaşmayacağız.

Kamu kurumları keza öyle… Dosyaları açılsa, kim bilir içinden neler neler patlak verecek.

Hele siyasi partiler! Tek kelime ile karmakarışık

***

Kolları sıvayacaktık!

İşleri yoluna sokacaktık!

Onca seçim telaşına, erken seçimlere ve hazırlıklara rağmen sanki hiçbir şey değişmeyecekmiş gibi geliyor dıştan bakılınca.

Oysa kamuoyu ile paylaşılmasında pek bir sakınca görülmemeli olan bitenlerin.

Eğer vaat edilen değişimi yaratacak niyet ve eylemlilik söz konusu ise, olan bitenler hakkında korkmak da yersiz bize göre. Emin olun halk iyi niyeti de, çabayı da görecek düzey ve kapasiteye sahiptir.

Hem, şu sıralarda belediyede de, hükümette de yepyeni ve değişik yöneticiler olduğuna göre, halk da onları varsa kirli işleri temizlemek için seçtiğine göre, yolumuzu yürüyelim…

***

Uzun lafın kısası:

Lefkoşa Türk Belediyesi’nde oy birliği ile alındığı söylenen karar ile memurlara ayrı, işçilere ayrı uygulanacak ödemeler meselesi de, sosyal güvenlik hakları ile menfaatleri meselesinin bir kez daha gözden geçirilmesi kaçınılmazdır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31