Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı 1976 yılından beri yani 40 yıldır siyasetin içindedir. Ancak Cumhurbaşkanı seçildikten sonra sergilediği acemi tutumları yüzünden, kendisi de zor durumda kaldığı gibi, halkını da gereksiz yere paniğe soktu. Bu arada çözüm istemeyenlerin ekmeğine yağ bal sürdü. Önce nereye dayanarak söylediği “Çözüm yıllar değil, aylar içerisinde olabilir” söylemi ile Türk tarafında “Ne oluyor?” diye bir panik havası yarattı. Hele kendisi ve sözcüsü müzakerelerle ilgili doyurucu açıklama yapmazken, Rum basınında malın ilk sahibinin mülkiyet hakkı tanındı. Malın tapusunu tutan ne derse o olacak gibi haberlerin yer alması ile birlikte, Rum lider Anastasiadis’in Rum tarafının en bağnaz kesimi olan Rum Ortodoks Kilisesi Sinod Meclisine verdiği bilgiden sonra papazların adeta sevinçten oynamaları haberi, Türk tarafındaki kaygıyı daha da artırdı. Basından sonra sivil toplum örgütleri de Akıncı’dan müzakerelerde gelinen aşama ile ilgili bilgi istediler. Bu şerefe ilk defa Kamu Sen nail oldu. Kamu Sen’in kabulünden ve bilgilendirilmesinin ardından, gazeteciler bilgilendirme için seslerini daha da yükselttiler. Bunun üzerine Akıncı sadece gazete sahip ve yöneticilerini kapsayan bir basın toplantısı düzenledi. Böyle olmasını kendisi mi istedi, yoksa danışmanlarının marifeti mi bilemiyorum. Ancak benim bildiğim Akıncı böyle durumlarda, kılı kırk yaracak şekilde mızır ve titizdir. O basın toplantısını da bana göre saray yüzüne gözüne bulaştırdı. Eleştirilerin dozu artınca, Akıncı’nın imdadına cumhurbaşkanı seçilmesinin 100 günü doldurması geldi. 100. gün bahanesi ile 100 günü değerlendirmek maksadı ile bu defa tüm basın mensupları ve köşe yazarlarının davet edildiği ikinci bir basın toplantısı yapıldı.

                                          ***

İlk toplantının bir tekrarı gibi olan 2. toplantıda da bana göre çözüm konusunda biraz abartı var gibi geldi. Akıncı çözüm konusundaki kararlılık iki tarafta da devam ettiği taktirde aylar içerisinde çözüme ulaşılabileceği düşüncesini halen koruduğunu söyledi. Akıncı Şubat ortak metninde uzlaşılan konulardan  başladığı ve Talat Hristofyas arasındaki uzlaşı konularının da bazılarının üzerinde hızla uzlaşarak yol alındığı için bana göre iyimserdir. Ancak yaptığı çok çok iyimser açıklamalar, aylar içerisinde çözüm, Mayıs ayına kadar çözüme varılması hedefleri, bana göre abartılıdır. Beklentiler ne kadar yüksek tutulursa, hayal kırıklığı ve yaratacağı travma da o kadar yüksek olur. Daha Kıbrıs Sorunun en zor bölümleri olan ne mal mülk, ne garantiler, ne Türk Askerinin adadaki varlığı, ne Rumların yerleşik diye tabir ettiği KKTC vatandaşlarının durumu, ne toprak ne de dönüşümlü başkanlık ile güç ve yönetim paylaşımı görüşülmedi. 1960 yılından beri bir Elen Cumhuriyetinde yaşayan Rumlar, yönetimde Türklerle eşitliği kabullenecekler mi? Bu arada Akıncı’nın mal mülk komitesinde yaptığı yanlış ve eksik seçimler ile seçilenler kurt Markulli ve Markides karşısında dikiş tutabilecekler mi? Mal Mülk Komitesinde bir emlâkçı müteahhitin olmaması bana göre büyük bir eksikliktir? Ayrıca bizim Mal Mülk Komitesine atanan iki kişinin Rum tarafındaki PRİO örgütünde çalıştıkları ve oradan ödendikleri ile ilgili bilgiler de vardır. Bu bir dezavantaj değil mi? Benim Mustafa Akıncı’ya güvenim sonsuzdur. Dünkü basın toplantısında da söylediği, sadece milkiyet konusunda değil, her konuda vatandaşlarımızı mağdur değil, mutlu etmek için çalıştığına inanıyorum. Yalnız biraz dikkat diyorum. Çünkü Kıbrıs konusu çok kaygan bir zeminde yürütülüyor. Akıncı şark kurnazlığı yapmıyor ama karşı taraf her an bir Bizans oyununa kalkışabilir. Bundan dolayı beklentileri çok yükseltmeden, ağır ama garanti adımlarla sonuç alınmaya çalışılsın.  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31