Geç de olsa geçtiğimiz Mayıs ayında İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Meclise gönderilen Belediye (Değişiklik) Yasa Tasarısı yeni yasama yılının 1 Ekimde başlamasıyla gündeme gelecekmiş. Umarım gelir. Belediye Değişiklik Yasasında çok geç de olsa olumlu değişiklikler var. Bu Değişiklikle belediye başkanlarının derebeyliklerine bir nebze olsun tırpan vurulacaktır. Basın haberlerine göre İçişleri Bakanlığının başkanlığında bir “Ortaklık Konseyi” kurulacaktır. İlk kez bu yasa ile Konsey vasıtası ile Belediyelerle İçişleri Bakanlığı arasında organik bir bağ oluşacaktır. Belediyelerde oluşacak en küçük bir sorunda bile, konseyin belediyelere yol gösterici olması hedefleniyor. Ancak Ortaklık Konseyi tavsiye niteliğinde kararlar alacak. Tasarıya göre İçişleri Bakanı Başkanlığında toplanacak Konsey, Yerel Yönetimler Müdür, bölge Belediye Başkanı, Belediye Meclis Üyelerinden temsilci, ve muhtardan oluşacak. Bu olumlu değişikliğin yanında, Başkanın çağrısı beklenmeden Belediye Meclisi her ayın son iş günü “Çağrısız” saat 19.00’da toplanacaktır. Böylece belediye başkanları artık belediye meclisini yok sayamayacaklardır. Belediyeler her ayın sonunda bağımsız özel muhasipler ve murakıplar tarafından aylık olarak denetleneceklerdir. Bu şekilde de belediye başkanlarının belediye kesesinden har vurup harman savurmalarının önüne geçilecektir. Belediye çalışanlarının Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı yatırımını 2 ay ödemeyen belediyenin “Devlet katkısından otomatik olarak kesilmesiyle” bu yatırımlar yapılacaktır. Niye bunca zaman bu yapılmadı dediğinizi duyar gibiyim. Yapılsaydı birçok belediye ve sosyal fonlar bugün batak durumda olmazdı. Ancak buna bence çalışanlardan kesilen kazanç vergileri “PAYE” ler de dahil edilseydi. Umarımm Meclisteki görüşmelerde PAYE konusu da yeni Yasaya dahil edilir. Usulsüz borçlanan belediye başkanı suçlu bulunması halinde “3 yıla kadar hapis ve 20 bin liraya” kadar da para cezasına çarptırılabilecek. Bana göre usulsüz borçlanmaya onay veren Belediye Meclis Üyeleri de Başkan gibi ayni sorumluluğu taşımalıdır. Bir hafta toplanmayan çöpleri Bakanlık toplatıp, Belediyeye fatura edecektir. Bu önlemlere benzer tasarruf önlemleri de Yeni Yasada yer almaktadır.

                                         ***

Yukarıda da yazdım. Bu önlemlerin alınmasında çok geç kalınmıştır. Ancak zararın neresinden dönülürse kârdır diye, Değişiklik Yasa Tasarısının biran evvel mecliste ele alınıp, eksikliklerin giderilerek yasalaşmasını umarım. Belediye (Değişiklik) Yasa Tasarısı Mecliste görüşülürken sayın vekillerden ricam “Ortaklık Konseyi” kararlarının tavsiye niteliğinde değil bağlayıcı olmasını öngörecek değişiklikleri yapmalarıdır. Bu değişiklik bana göre Belediyelerin özerkliğine leke sürmez. Bir de sayın vekillerden ricam Belediye (Değişiklik) Yasa Tasarısına adeta içiçe geçmiş belediyelerin birleştirilerek sayılarının azaltılmasını sağlayacak değişiklik önerilerini sunmalarıdır. Örneğin Lapta Karava, Çatalköy Girne, Paşaköy Vadili Sinde Akdoğan, Alayköy Gönyeli, Büyükkonuk Mehmetçik, Mağusa Yeniboğaziçi  Pergama gibi. Bu arada nüfusu 300 kişi olan Luricina’nın Belediye olmaktan çıkarılması da bir garagözlüğe son verecektir. İçiçe geçmiş belediyeler birleştirilip belediye sayısı azaltılmadıkça yapılacak her türlü “Değişiklik” Yasaları Belediyelerin dertlerine derman olamayacaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31