Sözümü tutamadım!

17’sinden önce yazamayacağımı, çünkü 15 günlük bir seyahate çıkacağımı söylemiştim. Ama sabredemedim işte.

İnsan yurdundan uzak kalınca her şeyini özler ya…Karmaşasını bile hatta…

Özlemİ kadar objektif bakışı da artar insanın uzaktan bakınca yurduna: Yürüdüğünüz sokaklar da insanlarındır, sizin sokaklarınız da… Ama ya sizinkiler size layık değilse? Sizden ne farkı var şimdi yürüdüğünüz sokaklardaki insanların?

Girdiğiniz her yeni şehir ufkunuzu aydınlatır, genişletir. Sahip olduklarınızın değerini anlar, sahip olamadıklarınıza daha çok yanarsınız benim gibiyseniz sizde.

Oysa dürüstsünüzdür. Devletiniz için, yurdunuz için her elinizden geleni yapıyorsunuzdur ama olmuyordur işte. Birileri sizin haklarınızı da yiyip; hakettiğiniz yaşama kavuşmanıza bir türlü olanak sağlayamamanıza neden olur. Haksız bir yaşamın devamlı kurgusunu büyütür aslında.

İsyandır bazen seyahatler.

Oysa insanların eşit doğduğunu ve eşit yaşamaları gerektiğini biliyorsunuzdur. İnsanların zulme karşı direnme hakları olduğunu savunursunuz hep. Her türlü egemenliğin esasının o egemenliği kuran insanlara dayalı olduğunu ve mutlak egemenliğin bir kişi ya da grubun elinde bulunamayacağını haykırırsınız. Devleti idare edenlerin esas olarak yurttaşlara, insanlara karşı sorumlu olduğunu, hiç kimsenin dini ve sosyal inançları yüzünden kınanamayacağını söylersiniz. Ama nedense bu hiç olmaz.

Dahabir anlar,daha bir üzülürsünüz kendi memleketinizde olan bitenlere…

***

Karmakarışık duyguları yaşadığım seyahatim olağanüstü bir havai fişek gösterisi ile son buldu.Her bir patlayan havai fişek benim beynimde, kalbimde patladı aslında.

Bam! Yıkılmaz diye düşünülen, hatta egemenlik hakkını Tanrı'dan aldığını zanneden mutlak egemenlikler yıkılıyorsa, Kıbrıs’ın Kuzey’inde kemikleşmiş ve kokuşmuş bu düzen de yıkılabilir.

Güm! Demokrasi vazgeçilmezimizdir.

Pat! Egemenlik halka aittir. Yönetimin seyrine de biz karar veririz. Hiç kimse egemenliğimizi zorla veya dalavere ile elimizde alamaz.

Çat!Eşitliközgürlük ve adalet ilkelerini unutanların yurdumuzda yerleri ve koltukları olamaz.

Güm! Şahsi güçler, zekâ ve girişim halkın bireysel ve zümresel çıkarlar uğruna beyingöçüne heba ediliyorsa oradaki sorunu ortadan kaldırmak kaçınılmazdır.

***

Fransa’nın Lyon kentinde Fransız Ulusal Bayramı şenliklerini izledim. Havai fişek gösterisi ile taçlandırılan kutlamalara katıldım.

Bizim “milli bayram” tanımlamamız içindeki günde ne bir askere rastladım,ne de bir siyasi çıkıp halka hitab etti.

Fransa’da yaşayan, herhangi bir sebeple Lyon’da bulunan Fransızların şenliklerindeki hal ve hareketlerini izledim. Ne bir askeri araç vardı, ne de dizi dizi mikrofon ardına geçip halka hitab eden siyasiler. Saat 22.30’da başlayacağı önceden haber verilmiş gösteri için şehir merkezine doluşan halka, trafik düzeni ve park sıkıntıları karşısında sorun yaşamamalarını sağlamakla görevli son derece itinalı ve saygılı polis memurları tüm kutlamalarda önemli görev üstlendiler.

Her renk, cins, ırk,dil, din, cinsiyet ve cinsel yönelimden kişi, Lyon merkezinde kilometrelerce geniş bir alana yayıldı. Kimisi arabalarında, kimisi Rhon nehri kıyısında, kimisi kafelerde oturup tam vaktinde başlayan gösteriyi izleyip eğlenceanlayışlarınca 20 dakikalık gösteriyi izlediler. Kilise avlusundan patlatılan fişeklerin kiliseye zarar verip vermeyeceğini veya dini inanışlarına aykırı olup olmadığını tartışmadılar. Gösteri biterken yüzbinlerin herkesin ortak ve coşkulu alkışları devletlerine olan takdirdendi. Coşku ile kutlayıp, sükûnetle evlerine dağıldılar.

Coşku sırasında elinde bayrak olan bir tek kişiye rastlamadım. Bayraksız da milli bayram kutlaması olabileceğini akıl eden birilerinin bulunması yalnız olmadığım hissi ile kendimi güvende hissettirdi.

***

Fransız İhtilali’ni ve Fransız halkının özgürlüğünüsimgeleyen güne özendim anlayacağınız. İhtilalin ayrıntılarına, eksik veya fazlalarına takılmadan, günün birinde Kıbrıs halkının da eşitlik ve özgürlüğünü hiçbir din dil, ırk, cinsiyet… ayrımı olmaksızın bayrağa, kılık kıyafete takılmadan özgürlüğünü kutlayabileceğine inancım hala sürüyor.

Ümitlerim tükenmiş değil.

Ama gıpta etmeden de duramıyorum…

İşte döndümve kaldığım yerden devam ediyorum…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31