Bilmem farkında mısınız? Dünya her zamankinden daha hızlı değişiyor. Hızla değişen teknoloji, dünyanın hızlı değişimine etki eden en önemli faktör olarak karşımıza çıkıyor.  Teknolojideki bu denli hızlı değişim,  dünyamızın da hızlı değişimini sağlayan bir katalizör gibi göze çarpıyor adeta.

Değişimin hızı ve niteliği ile şekillenen teknoloji; Ulaşım ve İletişim teknolojilerindeki değişimi de mümkün kılıyor. 13. yüzyılda yaşayan ünlü seyyah; Marko Polo Uzakdoğu ya ulaşmak için, İpek Yolu’nu kullanmış ve bir yıl içerisinde seyahatini tamamlamıştı.  1914 yılında Rusya İmparatorluğunun doğusu ile batısı arasında da döşenen; Trans-Sibirya demiryolları ile bu mesafe on günde kat edilebiliyordu.

1960'ta Comet uçaklarıyla on saat’e düşen bu ulaşım hızı, 2011 yılında internet ile saniyenin binde biri gibi bir erişim hızına ulaşılabilindiğini iddia edebiliriz. Teknoloji ilerledikçe dünyadaki mesafeler git gide yakınlaşıyor.  İnsanlar, kültürler, ekonomiler ve sayamadığım birçok değer, birbirine yaklaşıyor ve her şeyden önemlisi birbirinden etkileniyor.
 
Uluslar arası ilişkiler bilimi de, bilgi toplumuyla doğal bir birliktelik sağlıyor artık. Uluslararası sistem içindeki aktörlerler dediğimiz: Özellikle uluslararası ilişkilerin temel aktörü olarak kabul edilen; devletlerin diğer devletlerle, çok uluslu şirketlerin dünya ekonomisiyle, uluslararası normların uluslararası toplumla olan ilişkilerini incelerken, bilgi toplumunun nimetlerinden mutlaka faydalanıyoruz.

Yüzyılımızın temel uluslararası ilşikiler konuları; Küreselleşme, uluslar arası toplum incelemeleri, devlet egemenliği, diplomasi, kalkınma, enerji politikaları, nükleer yayılma, terörizm, organize suç, milliyetçilik, insan hakları, göç, çevre sorunları, güvenlik ve insan kaçakçılığına kadar pek çok konuyu uluslararası düzeyde incelerken, bilgi toplumunun bahşettiği bu olanakları göz ardı edemeyiz.

İnternet üzerinden oluşturulan bilgi ağları ile inşa edilen ayaklanmalar, Mısır halkını çok kısa bir zaman’da, kitlesel devinimin sonucuna götürmüştü. Mısır’daki bu durum, yine internet aracılığı ile diğer Mağrip- Maşrık ülkelerine yayılmış ve bu bölgelerdeki domino etkisini körükler bir şekilde ilerlemişti.

Bilgi toplumu süreci ilerlemeye devam edecek. Bunun uluslar arası ilişkilere sağladığı faydaları yanında, zararlarını da göreceğiz. Bu evrime uyum sağlayan insanoğlu; bilgideki gelişim imkânlarının, baş döndürücü süratiyle bilgi ve teknolojiye endeksli ilişkilerin ördüğü, bir uluslar arası ilişkiler sistemiyle şekillenecektir.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31