Bir ülkenin gelişmesi ve büyümesi için o ülkenin ekonomisinin temellerinin sağlam olması gerekir. Ülkemizin gelişilmesinin önündeki en büyük engel yaşamış olduğu bölünmüşlüktür. Fakat bu durumu kabullenmek yerine aşmak için çareler üretmek gerekir. Sektörler bazında araştırmalar yapılmalı ve bir adım ileriye gitmek için hedefler belirlenmelidir. Belirlenen hedefler doğrultusunda politikalar üretilmeli ve sonuca götürecek en hızlı yol oluşturulmalıdır. Gerek Türkiye gerekse de İslam İşbirliği teşkilatı üye ülkeleri ve MÜSİAD (Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği) ile etkin ilişkiler kurarak K.K.T.C’nin önündeki ambargo ve izolasyonları kısmen kaldırabiliriz.

Yabancı yatırımcılara ülkemize yatırım yapabilmeleri için cezbedici imkânlar sunmalıyız. Ülkemizde İslam İşbirliği Teşkilatı ve Dış İşleri Bakanlığımızın organizasyonu ile gerçekleştirilen konferansta da bu tip konular ele alınmıştır. Bunlardan bir tanesi Malezya’da uygulanan politikalar sayesinde gerçekleştirilen yatırımlardı. Malezya’da dönemin Maliye Bakanı’nın yabancı yatırımcılara net bir vergi oranı ve bu oranların süreleri ile ilgili garanti vererek ülkeyi cazip hale getirmeyi ve yatırımcıları çekmeyi başarmıştır. Malezya’da yapılan doğru politikaları geliştirmek ve bir plan çerçevesinde ilerlemekti. Neden K.K.T.C bu gerçekleştirilemesin? Örneğin, konferansta Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği vasıtasıyla Balkanlar ve Bağımsız Devletler Topluluğu ve K.K.T.C arasında ilişkiler geliştirilebileceği bizzat dernek başkanı tarafından anlatılmıştır. Çünkü Türk iş adamlarını barındıran M.Ü. S.İ.A.D,  47 ülke ve 119 noktada faaliyet gösteren aktif bir dernektir. Mevcut iletişim ağını ülke menfaatine yönelik değerlendirmek tamamen bizlerin konuya ilişkin üreteceği politikalara bağlı olduğu ortadadır. Çeşitli dernek ve kuruluşların desteği ile dünyaya bir pencere açmak, engelleri aşmak kendi elimizde. Bürokratik engelleri kaldırarak yatırımcıların önünü açmalıyız.

Öncelikle, İslam işbirliği Teşkilatı üye ülkeleri ile K.K.T.C arasındaki ulaşımı yollarını çeşitlendirerek ülkemizi daha fazla tanıtmak için alternatif çözümler sunabiliriz. Daha sonra sürdürülebilir ve hedefe yönelik politikalar geliştirerek uygulamaya koyabiliriz. 7 üniversiteye sahip ülkemize, dünyada isim yapmış üniversitelerin kampüslerini kurmaları için bağlantılar kurabiliriz. İhtiyaçlara göre araştırma merkezleri ve enstitüler kurularak daha fazla yabancı öğrenciye ev sahipliği yapabiliriz. Özelleştirmeden korkmadan, devlet eli ile bunu sağlayabiliriz. Tüm bunlarla yerel halkın istihdam sorununu çözmekle kalmayıp, ülke ekonomisinin gelişmesinde bizler için izlenilmesi gereken bir yoldur. Unutmamalıyız ki, Akdeniz’in kalbinde yer alan adamız önümüzdeki yıllarda öngörülen ticaret yollarının kavşağı olacaktır.  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31