Yeni askerlik yasasıyla ilgili bilmeceler devam ediyor! Yurtdışında yaşayan ve askerlik sorunu bulunan vatandaşlarımıza bir umut olması beklenen yeni askerlik yasasının yakın bir zamanda meclisten geçmesi bekleniyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi yeni askerlik yasas,ı yurtdışında yaşayan ve askerlik sorunu bulunan vatandaşlarımızı bedelli kapsamına alıp askerlikten muaf tutabilecekti. Hatta bu yasa önceden, ‘2009’ yılı ve öncesinde yurtdışına çıkış yapanları da kapsayacaktı. Fakat yasayı hazırlayanlar dışarıdan da gelen önerilerle yasadaki 2009 tarihini 2007’ye indirerek aradaki 2 yıl içerisinde yurtdışına çıkanları da kapsayacak şekilde değişiklikler yaptılar. Böylece 2007 ve öncesinde yurtdışına çıkmış ve yoklama kaçağı sayılmış olan herkes yeni askerlik yasasındaki bedelli hakkından yararlanabilecek, askerlikten muaf tutulabilecekti.

Yurtdışında öğrenim gören ve her yıl askerlik ertelemelerini yapan gençlerimiz, yasanın kendilerine karşı bir ‘haksızlık’ olduğunu belirtmiş, yasanın mutlaka değiştirilmesi ve hatta askerliğin tamamen ortadan kaldırılması gerektiğini savunmuştu. Gençlerimizin bu duruma karşı isyan etmelerinin sebebi açık; 2007 ve öncesinde yurtdışına çıkış yapıp ‘kaçak’ durumuna düşen herkes bedelli kapsamına girerken bir amaç için yurtdışında bulunup ‘kaçak’ olmayanlar bu yasadan faydalanamayacaktı! Yurtdışında öğrenim gören gençlerimizin bedelli askerlik yasasından faydalanabilmeleri için 3 yıllık bir üniversite, ardından  yine yurtdışında 2 yıl master yapması ve 2 yıl profesyönel alanda çalışması gerekiyordu. Yurtdışında yaşamak istemeyip ülkesine dönmek isteyenler ise herhangi bir K.K.T.C. üniversitesinde master ve doktora  programlarına katılacak, bu şekilde bedelli askerlik yasasından faydalanabilecekti.

Son günlerde edindiğimiz bilgilere göre geçtiğimiz günlerde toplanan kordinasyon kuruluna yasanın son şekli verildi. “Yasada herhangi bir değişiklik yapıldı mı?” derseniz “evet yapıldı” diyeceğiz! Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi başkanı Mehmet Tancer’e bir istirhamı olmuş; “Yasada artık herhangi bir değişiklik olmasın, yasa olduğu şekilde meclisten geçsin” demiş. Daha da ilginç olanı yurtdışına çıkış kapsamı tarihinin 2007’den tekrardan 2009’a alınması! Yani yasanın son şekline bakacak olursak 2009 yılı ve öncesinde yurtdışına çıkan ve kaçak durumuna düşen herkes yeni bedelli askerlik yasasından faydalanabilecek. Ama yasanın hiçbir şekilde öğrenim gören gençlerimizi kapsamayacak olması bir nevi ‘haksızlık’. Eroğlu’nun da talimatı üzerine yasa artık hiçbir şekilde değişmeyecek! Kaçaklar evlerine dönebilecek, her yıl askerliklerini erteleyip eğitimlerini tamamlamış olan gençlerimiz ise ya yüksek öğrenimlerine yada profesyönel alanda mesleklerine devam edip ülke hasreti çekmeye devam edecekler. Yorum sizin!

 

 

GARGA’DAN AL HABERİ

BAYTIN MÜSTEŞAR OLUYOR

Kamil Kayral’dan boşalan İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı Müsteşarlığı’na Hüseyin Baytın atanıyor. Diyeceksiniz İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu kendi bölgesinden değil de Güzelyurt bölgesinden birini neden müsteşar olarak atıyor? Belli ki Hüseyin Baytın daha ağır bastı. Geçmişte Kaymakam olmayı başaramadı ancak İrsen Küçük döneminde müsteşar olmayı başarabildi. Hüseyin Baytın İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’nda Plân ve Proje Müdürlüğü görevini sürdürüyordu. Demek ki Bakan Çavuşoğlu ondan memnun. Ne diyelim; hade hayırlısı.

 

 

GARGA’YA MEKTUP VAR

Sn. Harun Denizkan,

İlkönce size teşekkür ederiz. Aylardır sesimiz oldunuz, feryadlarımızı duyurmamıza yardımcı oldunuz. Ben , eşim, cezaevindeki diğer mazbata cezalıları ve eşleri adına binlerce teşekkürler.

Bu yolda nekadar yol kat ediysek size borçluyuz. Kıvılcımı ateşleyenlerin başında geliyorsunuz.

Evet iki bayram ve bir yılbaşı geçti, aylar geçti.

Aylarca haykırdık, hükümete seslendik. kalıcı bir çözüm istedik....

Son aylarda Faiz Yasası Gündeme geldi. Ve meclisten geçti. Yasalarla aram pek iyi değil. Fakat hukukçu arkadaşları televizyonda izledikten sonra, yazıları yazıları okutuktan sonra kafamda soru işaretleri oluştu.

Bu yasa tam olarak Mazbata suçlularını koruma altına alacak mı? sorunlarına çözüm getirecek mi? Cezaevinden çıkabilecekler mi?

Hukukçu arkadaşlar bu yasada eksiklikler olduğunu dile getiriyorlar. Bizde eşimle sohbet ederken bunları fark ettik nekadarda hukukçu olmasak da yasada boşluklar fark ediliyor.

Geçen gece Sn. Serdar Denktaş'ın Meclisteki konuşmasını izledim. Gerçekten çok Mantıklıydı söyledikleri. Başka memleketlerden örneklerede yer verdi Sn. Denktaş konumasında. Ayrıca yasadaki boşlukların nasıl doldurulacağını açıklıyordu. İnşallah Sn. Denktaşın sözleri dikkate alınır. Biz mağdurları acele geçen bu yasa daha da mağdur etmesin. Kalıcı bir çözüm getirsin.

Sn. Ersin Tatar ayni fikirde değildi. Biran önce yasanın yürürlüğe girmesi için çalışma yapıyordu.

İleriki günlerde kimin haklı olduğunu göreceğiz.

Sn. Ersin Tatar mı haklı Sn. Serdar Denktaş mı?

Bekliyoruz eşlerimiz cezaevinden nezaman ve hangi koşullarda
çıkacak?

KAŞ YAPAYIM DERKEN GÖZ ÇIKARMAYALIM!!!!!!!!!

Saygılar,

Nuran Çelik

 

 

MESAJI OLAN ALSIN

Sn.Hasan TAÇOY;Parti Meclisinde elbette dilediğin gibi konuşabilirsin de bunun da bir sınırı olması gerekmez mi.? Yaptığın konuşma tabandan tepki gördü bilesin. Özellikle başbakana o koltuğu dolduramıyorsun demek herşeyden önce partiliye yapılmış bir saygısızlık zira başkanı delege seçer. Biz en azından öyle biliyoruz. Bir de partililer sana şunu iletmemizi istediler sen bakanken zarar eden kthy’ye 3000-5000 dolarlara istihdamı niye yapmıştın diye hatırlatmamızı istediler.

Sn.Ahmet RAMİZ;Başbakan Ortaköy'e gelince dağ taş yer kalmaması yanında birçok partili ayakta kalmış diyorlar. Üzülmene gerek yok herkes bir şekilde memnun olduğuna göre sıkıntı yok. Bu defaya daha hazırlıklı ol ki misafirler ayakta kalmasın.

Sn.Yalçın KOÇYİĞİT;Birara çok medyatiktin şimdilerde pek görünmez oldun. İşlerin iyiyse sorun yok gerçi satışlar gayet iyi gidiyor diyorlar ama sen yine de bir ses ver bakalım ne durumdasın öğrenelim. Öyle arada görünüp kaybolmakla olmaz alıştırdın bir kere.

Sn.Okan HACIALİ;Mitshubishi’yi büyük bir galeriye sattığınız ve petrol işine odaklanmaya çalıştığınız söyleniyor. İyi güzel de emlak ve tavuk işine Turgut bey bakmaya devam edecekse o zaman görev bölümü tamam demektir. Bol şanslar.

Sn.Fatma SABRİ;Belediyenin önünden geçenler hergün sabah LL404 plakalı aracını binanın önünde park edilmiş halde görmeleri bir tarafa hayırdır demeden kendilerini alamadılar. Arkadaşlarına bir açıklama yapman gerekebilir.

Sn.Ünal AKİFLER;Bu aralar ortalık süt liman sanki ne grev ne de hareket var. Yeni ekonomik tedbirlerle ilgili yasalar ufukta var mıdır sizce. Olacaksa yine tantana olabilir demek midir.?

Sn.Tülay UMUT;2012 sizin yılınız olacak galiba. Emlak dünyasıyla iç içe olduğunuzu bilmeyenler sizi TV’de görünce şaşkınlıklarını gizleyememişler. Reklamın da amacı zaten bu değil mi.? Bilmeyenler duymayanlar duysun. Şimdi söyleyin bakalım şu Bulut İnşaat’ın fiyatları emlak sektörünü ne kadar etkileyecek.? Bizce fiyatlar biraz düşebilir. Sizce de öyle mi.? Bol şanslar.

Sn.Özge TAŞKER;Arkadaşlar soruyor kış geldi mi karın bölgeleri yağlanıyormuş. Onlar için bir önerin var mı yoksa sadece protein almaya devam mı etsinler?

Sn.Kadri FELLAHOĞLU; Kusara bakma ama askerlik yasası konusunda komitede size havale edilen değişiklik yasa tasarısı taslağı ile ilgili noktasına ve virgülüne dokunamadığınızı öğrendim. Geçen defa olduğu gibi yine yetkisiz olduğunuzu bir kez daha göstereceksiniz. Eğer yanlış düşünüyorsam o zaman bunu ispatlayın.

Sn.Resmiye CANALTAY;Elma dersem çık armut dersem çıkma. Elma!!!

Sn.Cahit YETKİLİ;Maşallah Almahara dolu dizgin gidiyor. Ne kadar da pek gelemiyorsak da Almahara’ya giden gargalarımız ful işlediğini söylüyorlar. Arada değişik showlar yaptırırsan müşterilerin memnuniyetini artıracan bilesin. Farklılık zaten müşterinin beklediği şeyler. Bol kazançlar.

Sn.Ali BAŞMAN;Nike Lefkoşa’nın geçen gün mesajını aldım. Bir alana ikinci ürün %50 indirim diyor da her aldığımız üründe mi yoksa belli ürünlerde mi onu tam anlamadık. Yine de herşeye rağmen cazip kampanya gibi görünüyor. Bol şanslar.

Sn.İrsen KÜÇÜK;Kök bölgeniz Ortaköy Metehan’a yeni evinizi yapmak için yakında start vereceğiniz söyleniyor. Desenize komşu da olacayık. Size tavsiye evi yaparken bir de ayrı vatandaş odası yapın, bizim ülkede vatandaş çat kapı eve kadar gelebilir. En azından kabulleri orada yapabilirsiniz.

Sn.Hasan AKYİĞİT;Terfi beklerken alamamak ne kadar üzücü olsa da yaptığın sitemler Mağusa’daki gargalarımıza kadar ulaştı. Ne yap ne et bir de ilgili bakanla görüş. Belki bilemediğin bir pürüz istem dışı olmuş olabilir. Kimsenin günahını alma.

Sn.Ümit HANSEL; Bir gün geleyim de şömine konusunda bana biraz ders veresin. Şömineyi yakmak benim için eziyet olmaya başladı. Bu işin sırrını lütfen bana da anlat.

Sn.Fikri MACİLA;Opel’in bayiliğini Salih Toros’la anlaşıp aldığınız ve artık Opel’in sizden sorulacağını duyduk. Her iki tarafa da hayırlısı olsun der bol kazançlar dileriz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31