(UBP’li Kadınlara Önerdiğimizi CTP-BG’lilere de Önermek İstemeyiz)

 

Kabine görevi başına geçmeden tartışmalar yaşanmaya başlandı!

Üç önemli konu var tartışılmakta olan.

  1. Kadınsız kabine

  2. Doktorların yoğun olduğu kabine

  3. Güzelyurt’u ve Girne’yi yok sayan kabine

Bu üç tartışmalı konunun hepsi de birbirinden önemli. Sıraya koyarken özellikle kadınsız kabineyi ilk sıraya koymak gerekiyor. Çünkü en geniş yankı uyandıracak konu budur. Ülke genelindeki kadınların karar alma mekanizmalarında temsil edilmesine engel olunması, önemli sorunların atlanmasına sebep oluyor yıllardır. Bu dönem farklı olmasını bekliyorduk. Verilen sözler, yapılan propagandalar hep bu yöndeydi.

Olmadı!

Tepki ilk önce 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’tan geldi. Talat, tweeter hesabı üzerinden: “Yeni Hükümet hayırlı olsun. Keşke bir kadın doktor bulup bakan yapsalardı da uzun zamandan beri ilk erkekler hükümeti kurulmuş olmasaydı!” diyerek tepkisini dile getirdi.

Bunu takiben CTP-BG milletvekili Doğuş Derya da tepki gösterdi. Tepkisini facebook üzerindeki sayfasından paylaşan Derya’nın

“Demokrasiyi kurumsallaştırabilmenin önkoşulu, önce onu içselleştirmektir. Toplumsal cinsiyet eşitliği ile ilgili güzel sözler söylemekle demokrasi gelmez. Önemli olan söylem ve eylem tutarlılığını sağlayabilmektir. Yeni oluşan kabineye elbette başarılar dilerim, lakin hem CTP’nin hem de DP’nin kabineyi oluştururken kadınları görmezden geldiğini üzülerek gördük. Biz kadınlar yapılacak her türlü icraatın yakın takipçisi olacağız ve kabinenin toplumsal cinisyet eşitliği ile ilgili hükümet programında bulunan güçlü projeleri hayata geçirmesi için bilfiil insiyatif koyacağız”  sözleri Kıbrıs’ın kuzeyinde yankı uyandırdı.

Partiden tepki gelmesi beklenirken, CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy beklenen desteği Derya’ya vermekte gecikmedi.

CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy, CTP Lefkoşa Milletvekili Doğuş Derya’nın yeni kabinede kadın bakan yer almamasına yönelik yaptığı eleştiriye cevap vererek destek verdiğini belirtti. O da facebook sayfasından:

“Doğuş'un saptaması gerçekçidir. Katılıyorum. Bu tür yapıcı eleştiri ve değerlendirmelere tahammül derecemiz, demokrasi bilincimizin göstergesidir. Kadının gözardı edildiği yerin toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki hassasiyeti de eksik kalır. Bunun gibi günümüz insan hak ve demokrasi esaslarını göz ardı etmeden adım atmak gerekir. Selamlarımla.” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Ayrıca kadınsız kabine konusunda CTP-BG Kadın Örgütü’nün de facebook sayfasından yayınlanan tepki yerindeydi:“Kıbrıs’ta barış, demokratikleşme ve eşitlik için mücadele eden Cumhuriyetçi Türk Partisi Kadın Örgütü olarak, kadın haklarının, toplumsal cinsiyet eşitliği ve adaletinin gerçekleştirilmesi ile ilgili yıllardır emek vermekteyiz. Başta kara alma mekanizmaları olmak üzere, kadınların ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda yetirince temsil edilmediğinin farkındalığından hareketle toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak amacıyla, oluşturulan hükümet programına çeşitli plan ve projelerimizle müdahil olduk. Hükümet programının oluşumu kadar kabinenin de şekillendirilmesinde öneri ve hasiyetlerimizi dile getirdik. Bununla birlikte, partimizin eşitlik politikaları konusunda gösterdiği ilerlemeye paralel olarak beklenen kadın temsiliyetini sağlayamamış olmanın üzüntü ve sorumluluğunu derinden hissediyoruz. Bu sorumluluğun bilinci ve duyarlılığı ile yeni kabineye başarılar dilerken, bundan sonraki tüm süreçlerde toplumsal cinsiyet eşitliğinin gerçekleşmesi için çaba göstereceğimizi ve uygulanan politikaların takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız. Cumhuriyetçi Türk Partisi Kadın Örgütü”

***

KKTC Meclisi’ne vekil olarak seçilen meslek grupları arasında doktorların yoğunlukta bulunuyor oluşu, toplumda uzun zamandır tartışılmakta olan bir konu iken, kabinenin de doktor yoğunluklu olması tepki topladı. 2. Cumhurbaşkanı Talat’ın tweeti buna da tepki koyan bir duruş olmasının yanında, 5 doktor bakanlı kabine gün boyu yurttaşların tartıştığı bir konuya dönüştü.

***

6 milletvekilli bir ilçe olan Güzelyurt’a ve 10 milletvekilli bir ilçe olan Girne’ye, tıpkı kadınlara verilmediği gibi, temsiliyet hakkı verilmemiş olması uzun zamandır görülmemiş bir ayrımcılık algısı yaratarak Girneli ve Güzelyurtlu yurttaşların tepkilerini topladı. Bu durum geçen CTP-BG iktidarında da 4 milletvekili seçtirmiş olan bölge milletvekillerine bakanlık verilmeyerek Özkan Murat’ın dıştan bakan olarak atanmasını hatırlattı. Yalnız, yine de bir bakanın varlığı Güzelyurt nabzının dengelenmesinde etkili olmuştu.

Lefkoşa, Mağusa ve İskele ilçelerine tanınmış bir ayrıcalık olarak görülen bu durum çok ciddi bir rahatsızlığa sebep oldu. Özellikle CTP-BG’nin Güzelyurt ve Lefke örgütleri, Kıbrıs’ın kuzeyi genelinde %50 ile en başarılı örgütler olduklarını hatırlatarak, bu başarıya karşın dışlanmış ve üvey muamelesi görmüş olduklarından şikayet etmelerine sebep oldu.

Görülüyor ki, kabinenin eleştirileri göğüsleyerek, bu açığı kapatacak icraatlar yapmaları özellikle beklenecek. Önümüzdeki süreçte, kabine deki her bir bakanın, tüm yurttaşlara ve tüm bölgelere eşit mesafede olduklarını ispatlamaya daha çok mesai harcamaları, bunu yürütmeye daha çok yansıtmaları gerekecek.

Zor bir döneme daha zorluklar yaratarak girilmiş olmamasını temenni ederdik.

Başarılı bir sürecin CTP-BG DP-UG koalisyonu ile yaşanması temennimizdir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31