Tatil bitti ve biz de kürkçü dükkanına döndük.

Tatildeydik ama Kıbrıs’taki gündemi de kaçırmadık.

Gazeteleri taradık, bazı kanalları izledik.

Bir tanesi epey ilgimizi çekti.

Allah iyiliğini versin Turizm Bakanı Ünal Üstel, bir yerli kanalda turizmi nasıl patlattıklarını anlatıyordu.

Geçmiş yıllara göre turist sayısının yüzde 10 civarında arttığını anlatıyordu.

İzmir’e gitmiş, İstanbul’a gitmiş, tanıtım günleri düzenlemiş, televizyon kanallarında KKTC’de tatil yapın diye çağrıda bulunmuş ve her halde turist sayısındaki artışı da buna bağlamış olacak ki ‘gittim-yendim-geldim’ edasındaydı.

Bu işin uzman ülkeleri daha birkaç yıl önceden turizmlerini pazarlarken, bizim bakan bayramdan iki gün önce gitmiş ve Anadolu insanına çağrıda bulunmuş.

Bu bile ülkenin öncü sektör turizme ne denli amatörce baktığının göstergesidir.

Sayın bakanın iyi niyetinden hiç kuşkumuz yok ama, turizm artık devletler değil, profesyonel şirketler pazarlıyor ve devlet ise sadece denetleme görevi yapıyor.

Şimdi sormak farz oldu Ünal beye?

Türkiye, 2011 yılını Kuzey Kıbrıs yılı ilan ederken, siz de dahil gelmiş geçmiş bakanlar bu konuda ne kadar katkı koymuşlardır?

Bizim bildiğimiz sadece iki konu var;

Bir tanesi Samsun’da Rüya Taner konseridir.

Bir başkası geçen aylarda İstanbul İstiklal Caddesinde SOS konseridir…

Son olarak da üç hafta önce İzmir Alsancak’ta yapılan yine müzik konseridir.

Yani koca yıl boyunca topu topu üç ayrı ilde üç ayrı etkinlik düzenlenmiş ve sonra da koca bir yıl yatılmıştır.

Bu mudur bu ülkenin turizm politikası?


Uçakta gelirken yanımızda İzmirli bir hukukçu vardı.

Sene de en az iki kez gelirmiş adaya.

Sorduk kendine, gelince neler yaparsınız, nerelere giderseniz diye?

‘Vallahi birader’ dedi, ‘biz hanımla geliriz, üç gün kalır, casıno ile odamız arısında başka yere gitmeyiz ve sonra da döneriz’ diye cevapladı.

Bunun nedenlerini de sıraladı tabi ki;

“Bir kere çevre felaket, pislikten geçilmiyor. Tarihi yerlerinizi bile kirlilikten kaybolmaya yüz tutmuş, taksileriniz pahalı, restoranlarınız kazık, bize de otelde kafa dinlemekten başka bir iş kalmıyor…”

Adam haksız mı şimdi?

Ercan’da uçaktan inip, de Lefkoşa- Mağusa yoluna gidine kadar o lağım kokusunu çeken birisinden, otel dışına çıkmasını nasıl beklersiniz ki?


Ercan’a indik, valizimizi beklerken tanıtıcı turizm broşürleri çekti dikkatimizi.

Binlerce renkli kağıt parçası.

Ama bir Allahın kulunun bile dikkat etmediği, yönelmediği stant.

Kendi kendimize güldük, vatandaş valizini beklerken bunlar da ne alaka diye?

Şimdi bunları İzmir’e, İstanbul’a, Ankara’ya ya da başka merkezlerdeki hava alanlarına koysanız bir işe yarayacak ama, zaten Ercan’a inen turistin yol haritası belli değil midir ki?

Meğerse bu broşürler sadece bizim değil, bakanın da ilgisini çekmiş.

Eve gelip de elektronik postalarımıza bakarken bakanlığın basın bürosunun gönderdiği haber ve resimleri gördük.

Bizim bakan yanına daire müdürünü de almış ve hayranlıkla bu broşürlere bakıyorlar.

Ama arka planda gelenler ise valizlerini alıp bir an önce oradan ayrılma derdine düşmüşler.

İşte içinde bulunduğumuz turizm politikaların resmi budur sevgili okuyucular.


Dün, Otelciler Birliği Başkanı Mehmet Dolmacı ile yaptığımız telefon görüşmesi de düşüncelerimizi doğrular nitelikteydi.

Dolmacı, sakın ola ki turist sayısındaki artış için hükümet kendine pay çıkarmasın diye başladı söze…

Meğerse turist sayısındaki artış, tamamen plansız bir artışmış.

Yunanistan’daki grevler, Ortadoğu’nun savaş halinde olması, Uzakdoğu’daki radyasyon korkusuna, bir de TC Yardım Heyeti’nin turist başına verdiği 130 Euro’luk teşvik eklenince gerçekten sayıda bir artış olmuş ama, otelci ve tur operatörleri de özverili davranıp yüzde 50’lerde indirim yapınca fazla kar etmemiş ama turist sayınının artmasına neden olmuşlar.

Yine Dolmacı’nın dediğine göre, Türkiye’deki Kuzey Kıbrıs yılının altı doldurulmamış, çevre yılı ilan edilmiş ama çevreye önem verilmemiş ve bu da 2012 yılı için tehlike sinyallerinin çalmakta olduğu anlamındaymış.

Teşviklerden dolayı, Azerbaycan, İran, Slovenya, Hollanda, Belçika, İtalya, Polonya ve Almanya’dan gelen turistler de bu kıpırdanmanın baş mimarı olmuşlar…

Ve Dolmacı üstüne basa basa uyarıyor;

Turizmde tanıtma ve pazarlamaya ayrılması gereken parayı ayırmayıp, yandaş istihdamı yapıp memur maaşlarına yöneltiyorlar.

Aynı zihniyet önümüzdeki sene de devam ederse, bu turisti mumla ararız…

Turizmi patlattığını sanan sevgili bakanımıza önemle duyurulur! 

levent.20110903090417.jpg

MESAJ KUTUSU

Sayın İrsen KÜÇÜK, UBP uzun yıllar sonra ilk kez borçlarını temizlemiş ve şimdi de genel merkez için yeni bir bina projesi talimatı vermişsiniz. Artık o köhne binadan çıkmanın zamanı geldi de geçiyor değil mi?

Sayın Kıvanç BUHARA, Hellim Festivali için çalışmaların son aşamada olduğunu öğrendik ama bir türlü sponsor olarak hellim şirketi bulamadığınızdan yakınıyormuşsunuz. Ben sizin yerinize olsam belediye olarak bir hellim fabrikası kurar hellim üreticisine rakip olurdum.

Sayın Mehmet Ali TALAT, Nüfus sayımının gereksizliği yönündeki açıklamanız kafalarda soru işareti yarattı. Kendi partilileriniz bile bu açıklamanızı yadırgadılar, daha geniş bir açıklama bekliyorlar.

Sayın Ersan SANER, Ercan’da bazı kafeterya işletmecileri kapalı alanlarda yolcuların gözünün içine baka baka sigara içiyorlar. Yakında bu konuda büyük bir çıngar koparsa hiç şaşırmayınız olur mu?

Sayın Atilla ATEŞ, alacaklılardan kaçmak için önce Güney’e oradan da Türkiye’ye kaçtığınız yönünde ihbarlar geliyor. Siz doktorlar da bu durumlara düştükten sonra asgari ücnetli vatandaş nasıl geçinir doğrusu çok merak ediyorum.

Sayın Hasan BOZER, faiz yasasının yeniden düzenlenmesi için hazırlanan tasarı tam bir seneden beridir Meclis alt komitesinde takılı kalmış. Yeni yasama yılınca biraz komitelere hareket getirseniz diyoruz. Bu gidişle haciz yemeyen tek bir iş adamı bile kalmayacak.

Sayın Tuncay SEYMEN, bayram tatili dinlemeyip ekibinizle camilerde kan bağışı kampanyası yapmanız cemaatin dikkatini çekmiş ve tebrik mesajlarınız geliyor. Başarılı çalışmalarınızın devamını dileriz.

Sayın Serdar DENKTAŞ, Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın hastalığının kritik olduğu halde niçin KKTC’ye getirildiğini soran meraklı okurlar mesaj göndermişler. Ha keşke bu konuda acele etmeseydiniz.

Sayın Mehmet AVCI, hafta sonu içki satışlarının yasaklanması konusundaki açıklamanıza restorancılardan tepkiler geliyor. Acaba bir yanlış anlaşılma mı var diyoruz? Bu sıralar içkili yerlere gitmemenizi öneriyoruz.

Sayın İrfan Paşa ÖZAKALIN, bazı uyanık ve fırsatçı kişilerin devletin ensesinden yurt dışına çok ucuz telefon görüşmesi yaptırdığı yönünde ciddi uyarılar alıyoruz. Hafta başında bir inceletin bakalım bilmediğiniz bir şeyler mi var?

Sayın Ersin TATAR, bayram dolayısıyla özellikle Kermiya’da araçlar neredeyse hiç durdurulmamış ve vatandaş resmen  kamyonlarla buraya eşya taşımış. İlgi memurlara bir nasihat daha yapmak artık şart oldu.

Sayın Hüseyin Ekrem ELGİL, herkes tatilden dönerken siz Alaçatı tatili için gün, hatta saatleri saymaya başlamışsınız.  Yengen kumru ve kavun içinde dondurma yemeden sakın gelmeyin. İyi ve hoş tatiller dileriz. Maria’nın Bahçesi ve Kırmızı Ardıç Kuşu cafeyi de tavsiye ederiz.

Sayın Erdinç GÜNDÜZ, siz her gelen yoruma bu kadar kızar ve enerjinizi tüketirseniz yakında tansiyonunuz tavan yapar. Bırakın densizleri kendi çaplarında eğlensinler. Hem size kim dedi güzelim yaylayı bırakıp da gelesiniz…

Sayın Zorlu TÖRE, dün Cuma namazını Hala Sultan’da kıldığınız gözlemlenmiş. Allah kabul etsin de sanki de acaba birilerine nazire mi yapıyordunuz acaba? Sakın Talip bey duymasın olur mu?

Sayın Güner ÖZKARATAŞ, siz de memurların çalışma düzenine uyum gösterip bayram tatilini epey uzatmışsınız. Esentepe artık ünlülerin yerleşim bölgesi oldu değil mi?

Sayın Ramazan ÖZÇELİK, siz devraldıktan sonra bölgede eko turizmin tavan yaptığı söyleniyor doğru mu? Geçen hafta ABD’den bile misafirleriniz olduğu görülmüş. Rasıh öyle bir anlattı ki artık gelmek bize de farz oldu. Hayırlı işler dileriz.

Sayın Feriha NURLUÖZ, ikinci oğlandan sonra şimdi de kız gelir umuduyla üçüncü çocuğu yapmaya karar kıldığınızı öğrendik. Bizce hiç durmayın yakında hükümetin çok çocuğa bir çok ödülü olacak.

Sayın Mehmet SAYDAM, bayram boyunca Karpaz’da balık avında gözlemlenmişsiniz. Kovalarca dolusu balık tuttuğunuz söyleniyor. Ama bundan kimse de nasiplenmemiş. Bölgedeki restoranlara sattığınız yönünde de duyumlar geliyor.

JN 293 plakalı aracın sürücüsü dün öğlen 13.00 sıralarında Dr. Küçük Bulvarı’nda U dönüşü ihlali yaparak diğer sürücüleri paniğe soktunuz. Hayırdır padişaha kelle mi yetiştirmeye çalışıyordunuz? 

 

Günün Fıkrası : Formalite

Delikanlı kız arkadaşının babasının bürosuna gitmiş, 
"Şeyy, bu sadece bir formalite ama kızınızla evlenebilmek için izninizi istiyorum" demiş. "Dur bakayım dur biraz" diye sinirlenerek yerinden kalkmış kızın babası,
"Sana bunun bir formalite olduğunu kim söyledi bakayım?.." 
Delikanlı mahcup biçimde 
"Şeyy" demiş, "Jinekolog!.."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31