2016 Mali Yılı Bütçesini incelemeye devam ediyorum. Mahalli gelirlerde %14.16’lık bir artış, çok iddialı bir öngörüdür. KKTC Ekonomisi daralmaya devam ederken ve buna bağlı olarak da tüketim harcamalarıyla birlikte ithalât da düşerken, Mahalli gelirde böyle bir artış ancak zamlarla mümkün olur. Nitekim FİF (Fiyat İstikrar Fonu) ve diğer fon gelirlerinde %14 artış öngörülmüştür. Bu artışlar hep dolaylı vergilerden geleceği için, sabit gelirli çalışan ve emeklilerin ekonomik yükleri daha da artacaktır. Eski Maliye Bakanı Mungan 2015 Bütçesini sunarken, her yıl TC’den alınan yardım ve kredilerin azalacağını ve önümüzdeki üç yıl sonunda cari harcama ve transferlerin yerel gelirle karşılanacağını söylemişti. Halbuki 2016 yılı bütçesinde TC kredileri ki, KKTC dolar olarak borçlandırılır, %17, TC yardımları da %1.46 oranında artırılmıştır. Böylece Genel Bütçe gelirleri içinde TC yardım ve kredilerinin payı %25’e ulaşmıştır. Yani TC’ne olan mali bağımlılık artmıştır.

Telekomünikasyon Dairesi her yıl sabit telefon ve diğer gelirlerinden genel bütçeye 50 milyon liranın üzerinde bir katkı sağlamaktadır. Buna mukabil Telekomünikasyon Dairesine  mevcut hizmetlerinin iyileştirilerek artırılması  için, personel giderleri dışında hiç kaynak ayrılmamıştır. Bu durum Hükümetin Telekomünikasyon Dairesini gözden çıkardığının resmidir. Ayrıca 2016 yılı boyunca da iki mobil telefon şirketinin insafında olacağız demektir.

Ekonomi, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Bütçesi içinse, 17.7 milyon lira öngörülmüştür. Tüm bakanlıkların bütçelerinin %80’inin personel giderlerine gittiğini düşündüğümüz zaman, bu bütçe ile mevcut sanayi bölgelerinin sorunları bile çözülemez. Bana göre Ekonomi Bakanlığı kapatılıp, Maliye Bakanlığı ile birleştirilmelidir. Bu birleşmeden dolayı yapılacak tasarruf yatırımlara harcanabilir.

Bakanlıkların sermaye giderleri, sermaye transferleri ve bu bakanlıklara bağlı dairelerin giderleri azaltıldı. Buna mukabil Maliye Bakanlığı kontrolunda olan yedek ödenekler kalemi 157 milyon TL’den (2015) 2016 yılı bütçesinde 505 milyon liraya çıkarılmıştır. Bundan dolayıdır ki Maliye Bakanlığı hariç, tüm bakanlıkların genel bütçe içerisindeki yüzdelik oranları 2015 bütçesine göre daha düşüktür. Bütçeyi Meclis Ekonomi Komitesine sunuş konuşmasında Maliye Bakanı Özgür, bunun nedenini giderlerin merkezileşmesi ile giderlerde yapılacak tasarrufa dayandırdı. Hantal ve de lâçka devlet yapısını düşündüğümüz zaman, zaten kamuda düzgün gitmeyen işlerin, giderlerin merkezileşmesi ile daha da bozulacağıdır.

2014 yılında yerel gelirler öngörülenden %5.5 oranında artsa da, bu hükümetin başarısı veya üretim artışından değildir. Oligarklara yapılan vergi affından dolayı bir defaya mahsus bir artış yaşandı. Henüz kesinleşmese de 2015 yılı bütçesinde de artış beklentisi vardır. 2015 yılında da yerel gelirlerde oluşacak olan artış, yine hükümet edenlerin başarısından veya üretim artışından kaynaklanmayacaktır. Bu artış da TL’nin 2015 yılı içerisinde yabancı paralar karşısında %30 değer kaybetmesinden dolayı olacaktır.

2016 yılı bütçesi ile 2017 ve 2018 yılları ana öngörülerine baktığımız zaman, 2016 yılından sonraki 2 yıl da benzer bütçelerle günü kurtarmaya dönük olarak geçecektir. Pazartesi devam edeceğim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31