İletişim ve bilgi çağını yaşayan dünyamızda, geçtiğimiz günlerde KKTC vatandaşları olarak sarsıcı bir iletişim tökezlemesiyle yüzleştik. Gönyeli santralındaki bir arıza nedeniyle internetin ADSL sistemi çökünce, o santrale bağlı yüzlerce abonenin bilgisayarı günlerce internete kapandı. ADSL çöküntüsünün altında kalanlardan biri de ben olduğum için, bölgeden yükselen yakınmaları ve sitemleri en iyi anlayanlardandım. Bana şikayetlerini ve sitemlerini yansıtanlar arasında yaşamsal iletişimlerini internet aracılığıyla sürdüren işadamları, hekimler ve haberci arkadaşlar da vardı.

24 Mart tarihinde yayımladığım “Ah, ah!..” başlıklı yazı işte yaşanan o iletişim faciasına ve faciada canı yananların yakınmalarına dairdi. Kendi sorunum bir yana, benimle aynı iletişim bunalımını yaşayan sayısız insanın haklı öfkesi de tarafıma yansıtılınca, konuya eğilmek ve araştırmalarımın sonucunu yazmak kaçınılmaz olmuştu. Uzun süreli bir iletişim kopukluğunun anlamını en iyi bilenler, kuşkusuz ki iletişimi sağlamakla yükümlü olan resmi görevlilerdi. Ve eminim şikayetlerle sitemlerin yoğunluğu da onlara yönlenmişti.

Bu vesileyle telekomünikasyondan sorumlu bakanımız Ersan Saner’le ve abonelerine ADSL servisi yapan bazı internet şirketi sahibiyle de yoğun temasım oldu. Com Tech’in sahibi Hilmi Kansu’yu bu münasebetle tanıdım. Onunla derinliğine ve geniş yelpazeli toplumsal sohbetlerim oldu. Diyebilirim ki, o sıkıntılı ortamda, Hilmi Kansu gibi genç, aydın ve başarılı bir iş adamımızla tanışmak, bu talihsiz ve üzücü olayın en şanslı yanıydı. Sağ olsun mühendislerini evime kadar göndererek, ADSL faciası sürerken iletişim sorunumun geçici olarak giderilmesini sağladı.

Sorunun uzadıkça uzadığı ve karamsarlığa gömüldüğüm bir anda, gecenin ilerleyen saatlerinde, beni telefonla arayarak arızanın en sonunda giderildiğinin müjdesini veren de bizzat bakanın kendisi, Sayın Ersan Saner oldu. Duyarlılığından dolayı ona da teşekkür ederim.
    *      *     *

Eleştirilerin, sitemlerin ve yakınmaların mağduru ise, sorunu aşabilmek adına geceli gündüzlü uğraş veren Telekomünikasyon ADSL biriminin sorumluları oldu. Bu dostlar geçen Salı sabahı beni telefonla arayarak hem yaşadıkları burukluğu dile getirdiler, hem de ne kadar zor koşullarda ve olanaksızlıklar içinde hizmet vermeye çalıştıklarını anlattılar.

Bu değerli ve özverili görevlilerimizi çalışma yerlerinde ziyaret ederek haklarında daha ayrıntılı bir yazı yazmak kendilerine verdiğim sözdür. Ama o yazıdan önce birim sorumlularından Niyazi Öztoprak’ın mektubunu  sunuyorum:         
“Merhaba Ahmet Bey;

Bu maili 24 Mart tarihli “Ah, ah!...” başlıklı  yazınıza istinaden yazıyorum. Aslında sizinle mümkünse yüz yüze görüşmek isterim. Ben Telekomünikasyon Dairesinde Elektrik Mühendisi olarak çalışmaktayım. 24 Mart tarihindeki yazınızda internet ADSL biriminin telefonunu aradığınızı fakat çalmasına rağmen ulaşamadığınızı belirttiniz.

Sayısı yaklaşık 20,000’e ulaşan ADSL abonesinin yükünü çeken 3 personel mevcuttur. Ve bu arkadaşların telefona bakılmadığı yönündeki yazınızdan oldukça rahatsız olduklarını ve kanaatimce de ithamınızın adaletsizce olduğunu belirtmek isterim. Sizleri ADSL biriminde ağırlamak isteriz. Burada yarım saat bulunmanız bile bu birimin nasıl çalıştığı ile ilgili sizlere ışık tutacaktır ve bu arkadaşlara hak vereceksiniz diye düşünüyorum. ADSL birimine (2283111 (santral) - iç hat: 317) mesai saatleri içerisinde ulaşılabilmektedir.

Yazınızda sözü geçen özelleştirme ile ilgili ise herhangi bir yorum yapmak istemiyorum. Ülkemizin kazanç getiren bir kurumunun nasıl çalışmaz hale sokulduğunu, nasıl zarar eder, iş yapamaz hale getirildiğini siz gazetecilerin araştırması gerekir diye düşünüyorum. Örneğin Telekomünikasyon Dairesi için ne kadar bütçe ayrılmış 2010 yılında ve 2011 yılında?. Bu bütçe ile ne yapılabilir acaba? Lütfen araştırınız.”

Kaynak: Kıbrıs Gazetesi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31