Dün Cypruvex dosyasını 

Adım adım 

Fakat önce okurumuzun yorumuna göz atalım 

"Cypruvex yıllar önce çıkarlar doğrultusunda heba edilmiş pekçok kişiyi ihya ederken neredeyse ilk başta girenleri doğru dürüst emekli edememiş siyasi istihdamları devlete aktarırken basamak olmuş bir kurum benim nezdimde. Yıllar önce işe girebilmek için çeşitli sınavlar yapılan uluslararası bir şirketti . Sonraları siyasilerin oyuncağı oldu. Üretici bile iktidara yakınsa ürünü toplandı ona göre çeki çıktı değilse hep oyalandı. Dev gibi bir şirket tanınmaz hale getirildi."

Uluslarası standartlarda, kaliteli hizmeti amaç edinmiş, işlevsel bir kurum iken bakın nasıl bir üne kavuştu Cypruvex. Partizanlığın şirketin iliklerine kadar işlediğine yönelik yaygın inanç, bölgede sık sık dillendirilmekte olan önemli eleştirilerden biri.

Fakat yazık ki konuşulan kalıyor.

Bunun irdelenmesi ve ortadan kaldırılması için ne Cypruvex yönetiminden ne de devletten tık yok!

***

2009 yılındaki seçimlerden sonra şirketi devralan yönetim uzun zamandır basına sızan haberler ile ilgili açıklama yapmak yerine,  sessiz sedasız durumu idare etmeye çalışıyor.

Şirket genel müdürünün sık sık yurt dışı seyahatlerinin ise temel sebebi bir türlü anlaşılamıyor. Fısıltı gazetesi aracılığı ile sorgulanıyor. Bu seyahatlerin şirket için mi yoksa Başkan'ın kendi işleri için mi olup olmadığı ise Cypruvex çalışanları arasında ağızdan ağıza yayılıyor. Bölge halkı arasında da sorgulanıyor.

Üstelik bu yönetim, bir önceki yönetimden yaklaşık 1.5 milyon artıda devraldığı şirketi, şimdi yaklaşık 15 milyon artı üretici ve yan kuruluşlara ödenecek 8 milyonluk borç ile toplam 23 milyon eksi ile devredeceğe benziyor.

TC büyükelçisinin ve Maliye Bakanlığı'nın dikkatini çekmiş olan bu durumu incelemek üzere, önemli müdahalelere imza atmış hükümetin de dikkatine sunmak boynumuzun borcu.

***

Bir şirket düşününüz ki, bahçeden ürünü alıp iç ve dış piyasaya hazırlıyor. Bundan kar elde etmesi gereken şirketin, karını üretici ve bölge halkı ile de paylaşması bekleniyor. Ancak bu sayede bölgede böyle bir şirketin varlığının anlamı açığa çıkabilir. Ayrıca öz değerlerimizi yüceltmek ve sürdürebilmek uğruna da yapılması gereken anlamlı şirket yönetimi tam olarak budur. Başka türlüsü düşünülebilir mi emin değilim. Ancak bu şirket Ukrayna'ya ihraç etmek üzere bahçeden toplanan ürünü daha yurttan çıkmadan maliyetinden pahalıya getirecek akıl almaz işlere imza atabiyor. Gelen talep veya pazara göre hasat ayarlaması olmaksızın hasat edilen ürünün yurt içinde uzun süre soğuk hava depolarında beklemek zorunda bırakılması, gittiği yerdeki piyasaya ulaşmadan önce limanlarda beklemesi, bu esnada yaratılan firelerin tümü şirketin, dolayısı ile de üreticinin cebinden hortumlanmakta.

Karşı tarafın istediğinden çok ürün göndermek, tonlarca malın heba olmasına neden olunması, gönderilen ürünün gittiği yerde Mısır'dan veya başka ülkelerden gelen ürün ile rekabet edecek kalitede olmaması, bazı hallerde kullanılan tarımsal ilaçlar nedeni ile gümrük kapılarından geri dönmesi hem Cypruvex hem de üreticinin cebinden harcanan paralar anlamına geliyor.

Bunun sebeplerinden bir tanesi bile halk ile üretici ile paylaşılmazken, sessizlik içerisinde çözümsüzlüğe terkediliyor.

Üstelik sorunu bilen gören TC Lefkoşa Büyükelçisi Sayın Akça'nın fabrikaya yapacağı ziyaretten birgün önce ise sanki her şey tıkırındaymış gibi göstermelik 40 ton ürün toplanıp fabrikaya taşınıyor ve uzun süredir fabrikaya gitmeyen işçiler de o gün için işe çağrılıyorlar.

***

Sorunlar gizlenerek Cypruvex bir yere varamaz.

Narenciye Üreticileri parçalanacak küçük üreticiye yardımcı olamaz. Sadece büyük mal portföyüne sahip üreticiye katkı sağlarlar. Narenciye Üreticiler Birliklerinin parçalanmış ve her birinin ayrı telden çaldığı bir ortam da rastlantı olamaz.

Bu bölünmüşlük de bambaşka konuları beraberinde getiren buzdağının görünen yüzünün bir kısmı.

***

O halde sorgulamak gerekiyor ki, Cypruvex'in bölgedeki varlığı tam olarak neyi hedefliyor. Bölgeye katkı sağlayarak hem ekonomik hem de sosyal anlamdaki hareketliliği olumlu yönde etkilemesi beklenen şirketin bölgeye yararından çok zararının dokunduğu açık bu tablo 

Bir kaç büyük üretici, bir iki tüccar ve çevresi dışında narenciyeden bölgeye zırnık koklatılmıyor anlayacağınız.

Peki bu işin masumane bir hata ya da işbilmezlik olduğunu düşünmeye devam etmek akıllıca mıdır onu da Maliye ve işin uzmanlarına bırakmalı!

(Devam edecek)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31