Bir hafta önce “Göz” tekleyince şakaya gelmediğini yazıp,ameliyat için ara vereceğimi belirtip özür diledim.İşte bu uzun upuzun gelen hafta içinde, KKTC’de ve dünyada tahmin bile edilemeyecek gelişmeler oldu. Ben de yazamamanın verdiği azapla kahroldum.Önce “Halkın Sesi” okuyucularıma ve yine Internet’teki birçok sitede yazılarımı izleyen ve sık sık görüş beyan eden siz okurlarımdan özür dilerim.

 

Neyse ki emin ellerdeydim ve de eskisinden daha iyi konuma geldim.KKTC’de Tıp alanında maharetli ellere ve pırıl pırıl beyinlere sahip değerlerimiz olduğunu her ameliyattan sonra yazdığımı anımsıyorum.Op.Dr.Mustafa Taşeli gerçekten göz hastalıkları Uzmanı ve cerrahı olarak tam bir sihirbaz.Kendisi ile  her karşılaştığımızda  gençlerimizin başarıdan başarıya  nasıl ve neden  koştuklarını daha iyi anlıyorum.Daha önce de yazdım.Hayatta geçirdiğim tek ameliyat dışında her ameliyatım için KKTC Hekimlerini tercih etmekten gurur duyuyorum.Kaldı ki 2011 yılında KKTC Tıp alanında dev adımları kucaklamaya devam ediyor.Onun için gözünüz dışarıda olmasın.

Bu vesile ile çok değerli hekim Op.Dr.Mustafa Taşeli’ye sonsuz teşekkürlerimi sunarım.Elbette bana sımsıcak sarılan,güç veren  tüm aile fertlerime ve iyi dileklerini ileten dostlara  da teşekkür ederim.Onlar olmasa biz olmayız…

                                                           &&&

BİR HAFTANIN ÖZETİ

Yazılarıma ameliyat dolayısıyla, çaresiz bir hafta ara vermek zorunda kaldım.Yıllarca günlük makale yazarı için bu uzun, upuzun bir aralık ve hatta boşluk demektir.Hele Afrika’da ardı ardına karışıklıkların yaşandığı ve yine eski sömürgeciler tarafından Irak örneğinin Libya’da yinelenmesi,bölge Arap ülkelerinde bir elin dürtüsü ile başlatılan karışıklıkların sürmesi;öte yandan Japonya’daki deprem-Tsunami ve nükleer santral facia zincirinin sürmesi,akıllanmayanların hâlâ daha  tertemiz Akdeniz’i cehenneme çevirecek olan nükleer santral ihalesine kalkması  ve hatta Türkiye’de seçime çeyrek kala şarkıcı Tatlıses’e saldırı;KKTC’de bir kısım Türk ve Rum Sendikacıların Brüksel’e koşarak Anavatan Türkiye’yi  şikâyet etmesi,GaziMağusa limanını cehenneme çeviren kanserojen kumun taşınması ve gömülmesindeki beceriksizlik bu sürede yazamamanın rahatsızlığını arttırıyor…

                                                           &&&

Arap ülkelerinde çeşitli gösterilerin yapıldığı günlerde genel bir değerlendirme yaparak bu olayların ardında eski Sömürgeci devlet ve güçlerinin olduğunu yazmıştım.Tunus,Cezayir,Mısır derken Birleşik Arap Emirliklerinde süren karışıklık,Libya  ve  hatta Suriye’ye sıçrayan gösteriler,birilerinin ortak bir düğmeye basıldığının gösterisi idi.Öyle olmasa El Kaide’nin üslerinden biri olan Bingazi’deki karışıklıklara  Fransa,İtalya ve sonuçta ABD ve İngiltere destek verir miydi?

Dava petrol davası.Tıpkı Irak’ta olduğu gibi.Yoksa eski sömürgecilerin Arap ülkelerinin dikta veya demokrasi ile yönetilmesi umurlarında değil.Irak’ta diktatörü devirme manevrası iki buçuk milyon insanın göçüne,Irak’ın yıkımına,petrolların da çalınmasına kadar vardı.Önce ülkeyi bombalayıp yıktılar.Sonra kendi şirketlerine tamir projeleri sundular. Kalkıp petrol paraları ile yıktıkları Irak’ı inşa edeceklerini açıkladılar.

Şimdi sıra Arap ülkelerinde karışıklık ama Libya’da Irak örneğinin sahnelenmesinde…Yazık olan ABD Başkan Barack Hüseyin Obama’nın temiz isminin kirletilmesidir.Savaş yapmayacak bir Başkan, köklerinin geldiği Afrika’ya bomba yağdıranlar arasında yer aldı.Niçin? Bingazi’de üslenen ve Fransa ve İtalya tarafından silâhlandırılan El Kaide bağlantılı  çetelerin başarı kazanması ve Libya’yı, Doğu ve Batı olarak bölmeleri için…Yakın geçmişte Sudan,Müslüman Yönetimi cezalandırmak için Kuzey-Güney olarak bölünmüştü.Şimdi orada “Güney Sudan Cumhuriyeti” ilânına hazırlanılmaktadır. Libya’dan da istenen budur.Nitekim Rusya Lideri Putin bunun Haçlı Seferi olduğunu saklamadı, açıkladı.

Libya’nın dize gertirilmesi sürmektedir.Oysa Ortaçağ devleti Suudi Arabistan’ı gündeme getiren olmadığı bir yana,bu ülke komşu ülkelere asker göndererek diktatörleri ayakta tutma çabası içindedir.Eski sömürgeciler ise buna göz yummaktadırlar.

Bu konulara yeniden döneceğim.

                                                           &&&

Yakınımızdaki konulara gelince;mali ve ekonomik gerekçeler ileri sürerek KKTC’de yapılan mitinglerden sonra bir kısım Sendikacı ve bazı Rum temsilciler, Brüksel’e giderek Anavatan Türkiye’yi şikâyet ettiler.1963’den beri Kıbrıs’ı işgâli altında tutan Yunan askeri gücünden tek kelime ile söz etmediler. Şimdilerde de BM’ye gidecekleri haberleri ulaşmaktadır. Bununla o mitinglerin “Sendika Yasasına” aykırı olarak, politik nedenlere dayandığı hatta Türkiye’ye hakarete varan saldırıların  tezgâh olduğu artık açığa çıktı. Zaten bu Sendikaların  yöneticileri mitingde yer alan Partilerle de ayrı düştüler.Bugün miting yapsalar Siyasal Partiler olmadığı için  o kalabalığın %1’ine ulaşamazlar.

Sendikacıların bazıları, Parti kurmadan,Yasaları çiğneyerek, sandıkta sınav vermeden iktidar isteyerek ana hedeflerini gösterdiler. Rumlarla ortaya koydukları çözüm formülleri de bunların sadece Anavatan Türkiyi’ye değil, Kıbrıs Türk Halkına da ters düştüklerini kanıtlanmaktadır. Bu ayıbı kimi öğretmen, kimi kamu görevlisi veya işçi olan Sendika üyeleri nasıl temizleyecekler merak ediyorum…Mali,ekonomik ve sosyal hak arama başkadır,işi Anavatan Türkiye’ye hakarete kadar uzatarak “Politik gerilim” yaratmak ve Brüksel’de oyun sergilemek  başkadır…

Son konu:Limandaki kanserojen kum konusu.Bu işin uzmanı ABD’de ün yapan bu ülkenin yetiştirdiği kardeşimiz Altay Ertuğrul’dur. Lefke CMC kirliliği için de  çözüm önermişti ama kimse onu dikkate almamıştı.ABD’de çevre kirliliği yapan maddeleri bilimsel yollarla ortadan kaldıran Altay Ertuğrul’a sormuş olsalar,söz konusu kumun  etrafa saçıla saçılan nakledilemeyeceğini ve bir karışlık çukura atılmakla işin bitmediğini öğreneceklerdi…Limana yasak madde sokuluyor. Kimin,nasıl,hangi belgelerle sokduğunu bilen yok! Öyle mi?Kim kimi aldatıyor? Bizler liman çocuğuyuz,limanın nasıl işlediğini yaşayarak öğrenenlerdeniz. Bari imha edilmesi düzgün yapılsın.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31