Gelişen teknoloji ile birlikte gelişmiş veya gelişmekte olan ve ülkelerde bir tüketim çılgınlığı yaşanıyor. Eskiden insanlar alışverişe çıktığı zaman çarşı çantaları vardı. Köylük yerlerde ise kamıştan yapılan sepetler çanta yerine kullanılıyordu. Bugünkü gibi marketler yerine bakkallar vardı. Meyve, sebze ve et alınacağında bandabuliyaya gidilirdi. Alınacak sebzenin cinsine göre kâğıttan yapılmış, o zamanki adı ile hartuş, bugünkü adı ile kese kâğıtı kullanılırdı. Örneğin patates ve soğan gibi sebzeler gazete kâğıtından yapılan hartuşlara konurken, elma, kiraz ve benzer meyveler temiz kâğıttan yapılmış hartuşlara konurdu. Kasaplar ise sattıkları et veya kıymayı yağlı kâğıtlara sararlardı. Benzer şekilde mahalle bakkalından alınan pirinç, şeker gibi gıdalar temiz kâğıttan yapılan hartuşlara konurken, kömür gibi maddeler de gazete kâğıtından yapılmış hartuşlara konurdu. Yoğurt alacağımızda, alınacak miktara göre çukur bir tabakla bakkala gidilir, tabağın tarası alındıktan sonra 1 önge veya yarım okka yoğurt alınırdı. Benzer şekilde konyak şişeleri ile bakkaldan önge ile yemeklik yağ alınırdı. Böyle olunca da bugünkü gibi boş araziler, arsalar ve yol kenarları adeta ekilmiş gibi poşet, pet şişe, cam şişe ve kutularla dolmazdı. Bugünle mukayese edildiği zaman, sanki de o devrin yani altmış  yıl öncesinin  insanları  daha temiz gibiydi. 

                                                     ***

Bugüne geldiğimiz zaman, gelişen teknoloji ve artan refahla birlikte insanlar tek kullanılmık şişelerden tutun da poşetlere ve diğer ambalaj malzemeleri kullandığından yer gök çöple dolmuştur. Üstelik pet, plâstik gibi doğada kolayca kaybolmayan ve yüzyıllar boyunca dayanan malzemelerden yapılan ambalâj malzemeleri yüzünden hem çevremizi hem de doğamızı sürekli kirletiyoruz. Çevremiz adeta bir çöplüğü andırmaktadır. Üstelik bu ambalâjların maliyetleri çok defa içinde satılanlardan daha pahalıdır da. Örneğin bardak veya şişe suların pet ambalâjları içindeki sudan daha pahalıdır. Bunlardan çıkan çöplerle çöp bidonlarımız haftada iki defa belediye tarafından boşaltılmasına rağmen, iki günde dolmaktadır. Bu gidişle Güngör’de açılan yeni çöp alanı da çöplerimizle dolacak, başka Güngörler arayacağız. Tıpkı Güngör’de olduğu gibi yeni çöp alanı oluşturmak için yine binlerce ağaç kesilecektir.

                                                      ***

Bugün ülkemizde ençok işsizlik gençler arasındadır. Bu genç işsizler arasından hükümet beş veya on genci bir araya getirse ve onları teşvik ederek, bir defa kullanıp çevreye ve çöpe attığımız, geri dönüşümü yapılan malzemeleri toplatıp, onları geri dönüşüme hazır ve ihraç edilecek hale getirseler, hem işsiz gençlerimiz kazanacak, hem de ülkemiz kazanacaktır. Bunu yapmak için hükümet ettiğini sananlar lütfen çevre ve doğamıza sahip çıksınlar. Bugün teneke çocuk  girişimine benzer, ancak  daha organize ve profesyonelce işsiz gençlerimizi de iş sahibi yapacak şekilde geri dönüşümü olan tüm malzemelerin toplatılmasıyla hem ülkemiz çöplük olmaktan kurtulur, hem işsiz beş on genç iş sahibi olur, onların sağladığı imkânlarla daha başkaları da iş bulur, örneğin kamyoncular gibi, hem de ihracat gelirlerimiz artar. Yanıbaşımızdaki Türkiye ihraç edeceğimiz geri dönüşümü mümkün olan maddeleri almaya hazırdır. Hadi solcu Başbakan, bir de çöp dağları oluşturan atıklar için de reform hükümetini harekete geçir. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31