Maliye Bakanı Özgür, “13. Maaşlar olmasa vesayet kalkar” diye çok veciz bir şey söyledi. KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan da, çatısı asbest olduğu için ve de üyelerini çok düşündüğünden, Motorlu Araçlar Mukayyitliği’nde iki defa grev yaptırdı. Ne zaman Motorlu Araçlar Mukayyitliğine gitsem (yılda en az iki defa) iki dakikalık, mübalâğasız iki dakikalık işlemim için tam bir buçuk saat beklerim. Elbette benim gibi yüzlerce vatandaş da bekler. Motorlu Araçlarda tam on vezne vardır. Fakat sadece 4 vezne çalışır. İki vezne seyrüsefer ve muayene için, diğer iki vezne de diğer işlemler için çalışır. Bazen sorunu olan vatandaşlar tam on dakika bir vezneyi işgâl ettiklerinden, bazen de çalışanlar kendilerine en az onar dakikalık mola verdiklerinden, kalabalık hiç azalmaz, bilâkis her yeni gelenle artar. Vergi Dairesine bağlı Motorlu Araçlar adeta darphane gibi KKTC Hazinesine para basar. Bu para da vatandaşlardan alınır. Yani vatandaş KKTC Hazinesinin müşterisi, velinimetidir. Ancak orada velinimete uygun görülen muamele ne yazık ki koyun muamelesidir. Vatandaş devlet hazinesine para vermek uğruna, iki dakikalık işlemi için tam bir buçuk saat bekletilirse, kimse kusura bakmasın ama, bunun Kıbrıslıca adı koyun yerine konmaktadır. Şimdi ben Maliye Bakanlığına bağlı Motorlu Araçlardaki vatandaşın koyun yerine konmasını Maliye Bakanı Özgür’e soracağım. Motorlu Araçlardaki uygulama da mı vesayetten kaynaklanıyor Sayın Özgür? Yani 13. Maaşlardan vazgeçilirse Motorlu Araçlardaki vesayette mi kalkacak? Vatandaşın işi şip şak oluverecek mi? Çalışanlara ve bağlı oldukları sendikaya sorarsanız, “Personel eksikliğinden” dem vuracaklar. Özelleştirme Yasasına dayanarak istihdam edilen yüzlerce KTHY, Eti ve CAS çalışanları yanında, 300’e yakın kurultaylıklar nerede ve ne iş yapmaktadırlar? Onlardan personel eksiği olan dairelere personel aktarması yapılamaz mı? Sendika Başkanı Kaptan’a da soralım. Asbestli çatıdan dolayı üyelerini düşünerek grev korsun da, iki dakikalık bir işlem için saatlarca bekleyen vatandaşını da niye düşünmüyorsun? Saatlarca bekleyen vatandaşların arasında emekli olmuş eski üyelerin yanında, halen çalışmakta olan üyelerinin de var olmasına rağmen, neden onlar için de grev koymuyorsun Kaptan?

                                           ***

Gelelim Motorlu Araçlardaki vezneler önünde iki dakikalık işlemi için saatlerce bekleyen vatandaşa. Yahu sizdeki de ne sabırdır. Nasıl adam yerine konmadan, saatlerce para vermek için devlet kapısında beklersiniz? Niye bağırıp çağırmaz, niye kapalı vezneleri yıkmazsınız? Sessiz ve suskun kaldığın sürece kabahat ne Özgür’de, ne Kaptan’da, ne de çalışanlardadır. Nazım Hikmetin “Akrep gibisin kardeşim” şiirinde dediği gibi “Kabahatin çoğu senin, canım kardeşim”. Son sözüm Özgür ve Kaptan’a. Pazartesi lütfen birlikte saat dokuzda Motorlu Araçlarda işlem yaptırmak için numaratörden bir sıra numarası alsınlar ve beklesinler. Bakalım sıraları kaç saatte gelecek? Bu arada orada sıra bekleyen vatandaşların söylediklerine de kulak kabartsınlar.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31