Kıbrıs türkü’nün kaybedecek zamanı kalmamıştır zaman daralıyor eğer Kıbrıs türk halkı aklını başına toplamazsa yitirdiği nüfustan sonra elindekilerinide yitirecek. Siyasi iradenin olmadığı ve Türkiye’nin kontrolü altında olan KKTC çözüme gitmeden önce Devlet kurumlarını Türk sermayesine devretmeye mahkum ediliyor. Ankara yönetimine gebe kalan UBP hükümeti iktidarsız,  Muhalefet etkisiz halk ise çaresiz . Bana göre; Kıbrıs sorununun çözümü çok yakın bir gelecekte.

Gelişmeler gösteriyor ki; mevcut düzen sürdürülemez. O bakımdan Türkiye kendi çözüm haritasını bir şekilde şekillendirmiştir. Ülkemizde yaşanan gelişmeler gösteriyor ki; artık herşey eskisi gibi olmayacak. Özellikle AK Partinin üçüncü kez iktidar oluşu Türkiye’de ciddi anlamda güven tazelediği ortaya çıkmıştır. Hal böyle olunca da AK Partinin sadece Türkiye’de değil, bölgede de güçlü olduğu ispatlanmıştır.

2002 yılında iktidara gelen AK Parti programlı bir şekilde Kıbrıs üzerindeki politikalarını gerçekleştirmiş olup, gelişmelere göre; Kıbrıs’ta pozisyonunu kanıtlamıştır. Geçmiş dönemde önce bankaları, ardından üniversiteleri, daha sonra da büyük otelleri Türk işadamlarına kanalize eden AK Parti şimdi de özelleştirme kapsamında KKTC’deki kurumları Türk sermayesine kanalize etmeye uğraşıyor.

Koop Süt, DAÜ, Telekominikasyon, Elektrik Kurumu, Ercan Devlet Havaalanı vs. gibi önemli kurumlar Türkiye’deki Türk işadamlarına verilmek için düğmeye basıldı. UBP hükümeti belli ki; bu yaşanacak olan gelişmelerden dolayı çok zora girecek. Hem kendi içinde, hem de halktan gelecek tepkiler doğrultusunda zor günler yaşayacak.

Mağusa’daki işadamlarımızın DAÜ’deki özelleştirmeye karşı duruşu beni biraz olsun ümitlendirdi. Genç girişimci işadamlarımızın bir anda parti gözetmeksizin biraraya gelip DAÜ, kreş, ilkokul ve kollejinin doğaya devredilmesiyle ilgili kendilerinin dış sermayeye karşı satın alabilecekleri ortaya çıkınca, ister istemez beni de mutlu etmiştir.

Ahmet Noyan, Hasan İnce, Koral Bozkurt, Vargın Verer, Ramazan Gündoğdu, Burçin Döveç, Ersin Dağlı, Semra Erel, Güneş Güneşoğlu, Aykut Satvet, Levent Elmap, Mehmet Sabancı, Vural Coşar ve H.Zeki Kayalp. Yerel Girişimciler ilk adımı attılar. Dileriz Mağusa gibi Lefkoşa, Girne ve Güzelyurt’taki işadamlarımız da birlik olup kurumlarına sahip çıkarlar.

Yukarıda da belirttiğim gibi artık kaybedecek zamanımız kalmamıştır. Zaman daralıyor kendi nüfusumuzdan kat kat fazla yabancı nüfusu aktardık. Bir yerde kendi nüfusumuzu yitirdik, şimdi sırada kurumlarımız var. Siyaseti bir kenara bırakalım, Kıbrıs Türk halkı olarak el birliği ile ülkemize sahip çıkalım. Aksi taktirde günün sonunda kaybeden biz olacağız. Birlikten güç doğar, zaman birleşme zamanı.    

GARGA’DAN AL HABERİ

UBP’DE VEKİLLER BÖLÜNDÜ

Bundan böyle UBP’li vekiller arasında birlik beraberlik olmayacak. Hele hele kabine dışında olanlar UBP’ye sorun yaratacaklar. Gelişmeler zaten UBP’li vekilleri bölünmeye itiyor. Gördüğünüz gibi UBP meclis grup toplantısında alınan karara dahi uyulmuyor.Geçen hafta mecliste yapılan sayıştay üyeliği seçiminde grup kararına uyulmadığı ve UBP’nin desteklediği aday kazanmamıştı. Şimdi sırada daha önemli konular var. Koop Süt’ün özelleştirilmesi gündemde. Aldığımız bilgilere göre; en az dokuz milletvekili Koop Süt’ün özelleştirilmesine karşı. DAÜ’deki kreş, ilkokul ve kolejin de doğaya verilmesine karşı çıkıyorlar.

Bırakın özelleştirmeyi mesai konusunda bile UBP’liler birlik olamadılar. Sırada özelleştirme bekleyen diğer kurumlar var. UBP’liler belli ki bunda da birlik içerisinde olamayacaklar. Kısacası; özellikle sonbaharda UBP hükümetini zor günler bekliyor. Öyle anlaşılıyor ki; ÖRP’nin de desteğini isteyecek, ÖRP destek olsa da halk yapılan yanlışları artık affetmeyecek.! Girişimci işadamlarımızın ortaya koydukları tavır sanırım birçok işadamımızı da tetikleyecektir.

LAÜ’NÜN DİBİNE BET OFİSİ İZNİ

Türkiye’deki aileler KKTC kumar cenneti diye çocuklarını ülkemizdeki üniversitelere artık göndermiyorlar. Son yıllarda üniversitelerimizde azalan öğrenci sayısının nedenlerinden biri de bu. Hele hele köylerimize ve mahallelerimize kadar giren bet ofislerine ne demeli.? Aldığımız bilgilere göre; geçtiğimiz Cuma günü Lefke Avrupa Üniversitesine on metre yakında bulunan bir binaya bet ofis izni verilmiş. Dün bizi Lefke’den arayan bazı vatandaşlarımız; bu konu ile ilgili endişelerini dile getirdiler. Üniversitenin dibine bet ofisi açıyorlar diye isyan ediyorlar. Umarız bu haberimizin etkisi olur da yetkililer böyle bir karar aldılarsa derhal kararlarından vazgeçerler.

CELLATOĞLU’NUN YERİNE ARIKAN’IN ADI GEÇİYOR

Akın Cellatoğlu Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’na (KIB-TEK) atanmadı ama adından sık sık söz ettirdi. Daha doğrusu atanması istendi ama Güzelyurt’taki UBP’li Milletvekilleri yönetime girmesine karşı çıkınca, Cellatoğlu havada kaldı. Ekonomi ve Enerji bakanı Sunat Atun’un tüm ısrarlarına rağmen, Başbakan İrsen Küçük Cellatoğlu’nun atanmasını onaylamadı. KIB-TEK yönetim Kurulu ile ilgili elde ettiğimiz son bilgilere göre; Akın Cellatoğlu’nun yerine Özgür Arıkan’ın adı geçiyor. Yani; artık bu gideşe göre; Akın Cellatoğlu’nun adı gündeme gelmeyecek. Yine de bekleyip göreceğiz.

ACAOĞLU SON ANDA KIZININ DÜĞÜNÜNE YETİŞTİ

Tarım Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu’nun önceki akşam düğünü vardı. İş ve siyaset dünyasının katıldığı düğüne Amcaoğlu az kalsın kızının düğününe yetişemeyecekti. Yetişemeyecekti derken yanlış anlamayın, başka bir yerden gelip düğüne katılacak değildi bunu biz iş yoğunluğundan dolayı söylüyoruz. Eğer bakan Amcaoğlu gündüz cep telefonlarına bakmış olsaydı ne berbere gitmeye vakit bulacaktı, ne de kendine düğünde giyeceği takım elbiseleri alabilecekti. Amcaoğlu’nun akşam saatlerinde cep telefonun da tam 183 çağrı olduğu öğrenildi. Eş, dost, müdür, müsteşar... Arayanların hatti hesab ı yoktu.

Edindiğimiz bilgilere göre; sadece eşinin ve çocuklarının telefonlarına bakabiliyordu ve buna rağmen düğün saatine kadar ancak hazır olabildi. Bakan olmak kolay değildir, her ne kadar çok avantajı var ise dez avantajları da çok. Berbere gidecek vaktiniz olmaz. Neyse ki Amcaoğlu gün boyunca kendini hazırlamakla uğraştı ve bunda da başarılı oldu. Düğüne gelince Amcaoğlu çok kalabalık davetlinin gelmesiyle mutluluğu her halinden belli idi. Kızını dünya evine sokarken görevini tam yaptığının bilinci içerisinde idi ve mutlu bir gece ile kızını dünya evine soktu. Mutluluklar onların olsun...

SERDAROĞLU YENİ KABİNE DEĞİŞİKLİĞİNDEN SÖZ EDİYOR

Artık herhalde o da bakanlık istiyor. UBP Girne Milletvekili Ergün Serdaroğlu’nun diline düşmek kolay değil. O gittiği her ortamda içindekileri döküyor. O bir UBP Milletvekili ama partinin de muhaliflerinden biri. Serdaroğlu dün yine boş durmadı, Girne’de bir mekanda yeni kabine değişikliğinden söz etti. Serdaroğlu’na göre; meclisin yeni yasama döneminde kabinede değişikliklerin olacağını duyurdu. Serdaroğlu’nun demesine göre; iki veya üç kişi kabineye girecek. Anlaşılan sonbaharda yine kabine krizi yaşanacak. Şimdiden seslendirilmeye başlandıysa, Eylül Ekim’den sonra dillendirileceğe benziyor.

BABALAR GÜNÜ BU YIL DAHA DEĞERSİZ

Bu yıl diyoruz çünkü geçen yılı bugün ile kıyaslarsak aradaki farkı siz de hissedersiniz. Bir düşünün geçen yıl 27 Haziran’da yani bundan bir hafta sonra yerel seçimler vardı. Yerel seçimlerde siyasilerin ve siyasi partilerin babalara karşı yarış içerisinde idiler. Seçimler bitti, bu sene Babalar Günü kendi özünde kutlanıyor. Demagoji ve duygu sömürüsü yok, etrafta boş konuşma yok. Esasında bu hali daha güzel. Siyasilerden uzak, siyasilerin o yapmacık tavırlarından arınmış bir babalar günü geçiriyoruz. Bugün Babalar Günü tüm babaların Babalar Günü kutlu olsun...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31