Hikaye dinlemeyeceğiz!

Hikaye anlatanlara saygı göstermeyeceğiz!

Erkek siyaset yapanları tanımayacağız!

Bu toplumun yarısının kadınlardan oluştuğunu bildikleri halde onları yönetimden dışlayanlara karşı dışlama politikası izleyeceğiz!

Biz kadınız!

Eğitimliyiz, cesaretliyiz, yetenekliyiz, toplumun ihtiyaçlarını biliyor, çözümler üretecek kapasiteyi taşıyoruz!

Bunu bile bile otoriteyi ve erki elinde tutmak isteyen erkek egemen zihniyete kurban ediliyoruz!

Değerli okurlarım, kamuda üçlü kararname ile atanarak, kamunun karar alma mekanizmalarında görev alacak kişilerde kadınların oranı %30 kritik eşik altında kalırsa, bundan sonra katılacağım tüm televizyon programlarına bıyık takarak katılmaya söz veriyorum!

Tavsiyemdir, tüm kadın programcılar ve konuk kadınlar da bıyık takarak programlarını sunmalı, bu hareketi destekleyecek olan erkek programcılar da varsa, sakal ve bıyıklarını kesmeli!

Tekrar ediyorum: Katılacağım TV programlarında beni veya başka arkadaşlarımı bıyıklı görecek olursanız şaşırmayınız!

***

Ey eşitlikten söz edenler!

Farkındayız ki eşit toplumsal sonuçlar için üretilen eşitlik politikalarından kaçınmanız rastlantı değil.

Hepi topu politik açılımlar yaratacaksınız! Hepi topu ayrım yapmama ilkesiyle bir türlü çözülememiş bu sorunlar için bir açılımı yaratacak, bu politikalar sayesinde toplumsal yaşamda cinsiyete dayalı eşitlik sağlanıncaya kadar, yani gösteriş olarak satırlara sıkışmış fırsat eşitliğini değil, sonuçlarda eşitliğe ulaşıncaya kadar dezavantajlı gruplardan yana özel önlemlerin alınmasına imkan tanıyacaksınız.

Kadınların da eşit siyasal hak ve ödevleri olduğunu bilecek, bilmeyen veya anlamayanların bu konuda bilinçlendirilmeleri için panel, seminer, konferans, kitap, broşür vb. araçlarla çalışmaları devlet eli ile destekleyeceksiniz! Bu bilincin yerleşmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin aranılan değil, ulaşılan bir olgu olması için tartışma ortamını destekleyeceksiniz. Bunun gereksiz kapitalist zihniyetin lüks bir arayışı olmadığının anlayışının yerleşmesine katkıda bulunacaksınız.

Mecliste, kamuda ve özeldeki karar alma mekanizmalarında, yerel yönetimlerde ve muhtarlık görevlerinde kadınların yer almasının önemini anlatacak, benimseyeceksiniz. Rol modelleri destekleyecek, göz önüne getirilmesine katkı sağlayacaksınız.

Her düzeydeki karar alma mekanizmalarında cinsiyet temelli verilerin düzenli olarak toplanması ve yayımlanmasına Devlet Planlama Örgütü ve araştırma şirketlerinin katkıları ile katkıda bulunacaksınız.

Kadınların siyasete katılımı konusunda farkındalık yaratmak için, toplumun farklı kesimlerinden bireyleri bir araya getiren platformlar olan sivil toplum örgütleri ile birlikte çalışmayı zûl saymayacaksınız.

Çalışma yaşamının her kademesi ile kamu kuruluşlarında orta ve üst düzey yönetici atamalarında kadın–erkek eşitliğini gözetecek yaklaşımların düzenleneceği yasal zorunlulukları oluşturacaksınız.

***

Yıllardan bu yana bu işin yasal düzenlemelerinden bile kaçınmış sizler, anayasa hükmünde meclisten geçirerek süs olarak satır aralarına biriktirdiğiniz eşitlik söylemlerinin modası geçti. Kabak tadı veren göstermelik işlerden sıkıldık!

Pozitif ayrımcılık, kota ya da geçici özel önlem olarak bilinen çalışmaların, fırsat eşitliğine karşı bir uygulamayı getirdiği söylemleri ayrımcı bir zihniyetin temsilcisidir. Bu türden uygulamaların demokratik olmadığı ve kimin seçileceğine halkın karar vermesi gerektiği düşüncesi kelimenin tam anlamı ile zırvalıktır. Bu savunu, bu güne dek eşitliği getirmemiş, iktidarı elinde tutan erkeklerin daha da güçlenmesine yaramıştır. Hatırlayacaksınız!

Siyasette cinsiyetin önemli olmadığını; aslolanın seçilmiş kişilerin donanımı olduğu hikayeleri ile kadınların seçilmeyişlerinin donanım eksikliğinden kaynaklandığını ifade edenlerin, bizlere hakaret ettiğini bilecek, bu söylemlere geçit vermeyeceksiniz. Seçilen kişilerin, belli bir grubun çıkarlarını değil ülkenin çıkarlarını temsil ettiğini söyleyerek, kadınların da seçilmiş erkekler tarafından temsil edildiklerini söyleyecek kadar cehalet içinde kalmayacaksınız!

Siyasi partilerin aday listelerinde, kadınlara uygulanan kotanın, seçilmeyi hak eden başka erkeklerin önünü tıkadığını anlatan, cinsiyete dayalı düşmanlık içeren sözleri bir kenara bırakacaksınız!

Sonuçlarda eşitliğin sağlanarak, toplumun gerçek anlamda eşit bireylerden oluşan bir yönetimi hak ettiğini kabul ederek iktidarınızı paylaşmayı öğreneceksiniz beyler! Çünkü kota, kadınların eşit fırsatlardan erkekler kadar yararlanabilmelerini sağlamak için, kadınları erkeklerle eşit noktaya getirmeyi amaçlar. Eşit noktaya gelindikten sonra da ortadan kaldırılır. Çünkü bunun adı üstünde: “Geçici özel önlem”dir.

Kadınlar, yurttaşlar olarak, bireyler olarak eşit yaşam hakkına sahip iseler, neden eşit temsil hakkına sahip değiller? Demek ki eşitlik var diyerek göz boyuyor, yalan söylüyorsunuz!

Deneyimlerini paylaşamayan, yetenek, eğitim ve cesaretlerini paylaşamayan kadınların deneyimleri halkın yararına çalışacak bir siyasi yaşam için gereklidir. Unutmayacaksınız! Çünkü seçim, erkeklerin sahip oldukları nitelikleri kriter olarak belirlemek ile değil, temsiliyetle ilgili bir süreci de beraberinde getirir.

Bizim toplumumuzda kadınlar erkekler kadar donanımlıdır. Ancak sosyal görevleri erkeklerden sonra geldiği için, ikincil rollerde görülerek onların donanımları göz ardı edilmektedir.

***

Bu ülkede hep birlikte yaşıyorsak, bu yaşamı hep birlikte sürdürüyorsak, yönetimde ortak katkı ve işbirliği şarttır.

Ey yeni koalisyon hükümeti ve hükümeti yönetenler!

Kadınların kamu yönetiminde liderlik pozisyonlarına yükselmeleri toplumsal cinsiyet eşitliğinin ana plan ve programlara yerleştirilmesi için kaybedecek tek bir dakikanız kalmamıştır.

Kadınların bilgi, beceri ve duyarlılıklarını, eğitim, yetenek ve cesaretlerini yönetim kademelerine yansıtabilmeleri için, üzerinize düşen görevleri görmezden gelmenize tahammülümüz kalmamıştır.

Hayatın her alanında sürdürülebilir bir kalkınmaya ulaşamamamızın tek sorumlusu siz “erkeklersiniz”.

Bundan utanmanıza lüzum yok!

Zararın neresinden dönersek kardır!

Buyurun!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31