Türkiye’deki yeni bedelli askerlik yasası, ister istemez KKTC olarak bizi de bir şekilde ilgilendirdi. Şöyle ki; bizde askerlik yasası tamamen Türkiye’nin elinde. Her ne kadar da yasayı geçiren bizim milletvekillerimiz görünüyorsa da, askerlik konusunda tamamen yetkisiz.

Türkiye’de 30 yaşını aşmış her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı için 30 bin Türk lirasını veren hiç askerlik yapmadan bedelli askerlik yapma hakkı doğdu. KKTC olarak yıllardan beridir en önemli sorunlarından biri de askerlik yasası. CTP hükümeti döneminde çıkarılan yeni askerlik yasası askerlikte yaş sınırını ortadan kaldırdı. Yani; askerliğin yaşı yoktur. 80 yaşında da olsanız askerden kaçamazsınız. Kaçamazsınız derken, askeri hastaneden askerlik yapamaz raporu almak zorundasınız. Bu yasa yurt dışında yaşayan binlerce soydaşımızın Kıbrıs’a gelmelerini engelliyor.

Bizde bedelli askerlik hakkı Türkiye’den çok farklı. Yıllarca yurt dışında yaşasanız da veya durt dışında doğsanız da bedelli hakkı kapsamına girmezsiniz. Avusturalya ve İngiltere’de yaşayan binlerce soydaşımız, ülkelerine gelemiyor. Kıbrıs’a gelseler de Kuzey’e geçemiyorlar. Yaptığımız araştırmalara göre; birçok vatandaşımız askerlikten dolayı ailesi ile görüşebilmek için Güney Kıbrıs’a gidiyor. Ya oradaki otellerde kalıyor ya da Güney’de ev kiralayıp ailesi ile Güney’de görüşüyor. UBP hükümeti Türkiye’de çıkarılan yeni bedelli askerlik yasasını dikkate alarak harekete geçmelidir. Binlerce soydaşımızın yıllardır özlemle beklediği yeni askerlik yasası Türkiye’deki gelişmeden sonra tam bir fırsat.

Bu bağlamda hükümet derhal Türkiye hükümeti yetkilileri ile askerlik yasasını görüşmelidir. Eğer bizde de Türkiye’deki gibi bedelli askerlik yasası çıkarsa yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız ülkelerine gelebilecekler. Tabi sadece ülkelerine gelmekle bitmeyecek, ülkemizde de ciddi anlamda para akacak. UBP hükümeti bedelli askerlik yasasını biran önce gündeme getirsin.

CTP NAMIK KEMAL GİBİ...

Muhalefette olan CTP’nin neden kan kaybettiğini bu yazacaklarımızla sanırım siz de anlayacaksınız. Hatırlayacaksınız CTP “hemen şimdi barış " sloganıyla halkın büyük desteğini alarak iktidara gelmişti. Ancak bu sloganla yakından uzaktan hiç bir icraat ya da başarı elde edememişti. O gün bugündür CTP’ye halkın hiçbir güveni kalmamıştır.

 Son günlerde CTP yine “barışı” ön plana çıkarıp halkın güvenini kazanmaya çalışıyor. Ama bu sefer farklı bir şekilde. Tüm umutları yok olan halkımıza şimdi de başka bir sloganla sesleniyor ! " barışı hayal et ." Acı ama gerçek bir ülkenin insanları ile bu kadar mı alay edilebilir ? Ne demek barışı hayal et ? Vatandaş CTP’nin bu yeni sloganı için “Sayenizde hayalden başka hiç bir şeyimiz kalmadı, onu da mı malzeme yaptınız?” diyerek ünlü şair Namık Kemal’i hatırladı. Hani Namık Kemal’in ünlü bir sözü vardı; “hayalimle yaşayan... ( Namık Kemal )

ÖZEREM ŞİMDİ DE KAYMAKAM OLMAK İSTİYOR

Birileri eski Spor Dairesi Müdürü Metin Özerem ile İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun arasını düzeltsin de bizde rahatlayalım. Küslükler ne bize ne de ilgili kişilere yarar sağlamaz. Sanırız UBP kaymaklı örgütü bu konuda çok tedirgin. Örgüt ikide bir Özerem’in derdi ile uğraşmaktan bıktı usandı. Hayırdır ne var? diye soracak olursanız; son aldığımız bir gelişmeye göre; UBP Kaymaklı örgütü şimdi de Spor Dairesi Müdürlüğü görevinden alınan Metin Özerem’i Lefkoşa Kaymakamı yapmak için uğraş veriyor. Ama yine örgütün önündeki en büyük engel İçişleri e Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu. Özerem’i görevden aldıran Çavuşoğlu; Özerem için talep edilen Lefkoşa Kaymakamlığı yine Çavuşoğlu’na bağlı.

Eee bu iş nasıl olacak? Demek ki; birilerinin devreye girip Çavuşoğlu ile Özerem’in aralarını bulması gerekiyor. Bunu kim ve nasıl gerçekleştirecek bilemeyiz ama bilinen bir gerçek var ki; Lefkoşa Kaymakamlığı için Kaymaklı örgütü Özerem için uğraş veriyor. Bilindiği gibi bundan bir süre önce Lefkoşa Kaymakam’ı emekli olmuştu, o yüzden Lefkoşa Kaymakamlığı için birinin atanması gerekiyor. Ama bu Özerem olur mu?

CANKAYA OMBUDSMAN VEYA MÜSTEŞAR OLMAK İSTİYOR

Herkes birşeyler istiyor.! Alabilene aşk olsun... Bundan bir süre önce Sayıştay başkanlık seçimini kaybeden Şükrü Cankaya da Ombudsman veya müsteşar olmak istiyor. Boş oturacak değil ya? Hazır o da UBP’li iken ve UBP’de hükümette iken istemek onun da hakkı. Yakında Ombudsman’ın görev süresi bitecek. Cankaya UBP yetkililerine ricada bulundu. “Beni Ombudsman yapın” diyor. Olmadı “müsteşar yapın.” UBP yetkilileri Cankaya’nın bu talebine ne cevap verirler bilemeyiz ama o istedi bir kere.!

ADAHAN BİRLİK VE BERABERLİK İÇİN YEMEK VERDİ

Vadili Belediye Başkanı Mehmet Adahan’ın önceki akşam ağır misafirleri vardı. Adahan UBP’de birlik ve beraberlik için Başbakan İrsen Küçük ve bazı Bakan ve Milletvekillerine yemek verdi. Vadili çevrelerinden aldığımız bilgilere göre; Adahan UBP’de birlik ve beraberliğin sağlanabilmesi için Başbakan İrsen Küçük, Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif ve bazı UBP ileri gelenlerine Vadili’de bir yemek verdi. Yemekte birlik ve beraberlik konuşulurken, belediye başkanı Adahan da bu yemeği düzenlediği için mutluydu. Kısacası; Aslanköy’de UBP’nin birlik ve beraberliği için yemek yendi. Ne diyelim; afiyet olsun...

CUMA NAMZINI MELUŞA’DA KILDILAR

Size sorsam dün Meluşa’da Cuma namazını hangi Milletvekilleri kıldılar? diye, ne cevap verirdiniz.? UBP’de Cuma namazına giden Milletvekili sayısı her geçen gün artmakta. Diyeceksiniz neden Meluşa.? Meluşa diyoruz; yeni adı Kırıkkale köyü. Dün Kırıkkale köyünde bir cenaze vardı. Cenaze öncesi camide kılınan Cuma namazında tanıdık simalar vardı. Kırıkkale bildiğiniz gibi Lefkoşa ilçesine bağlı. Hal böyle olunca da UBP Lefkoşa Milletvekilleri Cuma namazını Kırıkkale’de kıldılar. Hazır cenazeye gitmişken Cuma namazını da kıldılar. UBP Lefkoşa Milletvekilleri Zorlu Töre ile Hasan Taçoy’un yanı sıra Maliye Bakanı Ersin Tatar da Cuma namazını kılanlardandı. Bu işler artık böyle, oyunu kuralına göre oynayacaksınız.? Ne gerekirse yapacaksınız. Madem ki bu halk bundan anlar, onlar da nabza göre şerbet misali; Cuma namazlarını da kılıyorlar. Hristiyanlar da bu kişilere oy vermiş olsalardı herhalde kiliseye de giderlerdi.

MESAJI OLAN ALSIN

Sn.Salih TODDS; GT 006 plakalı jeep’in pislikten geçilmez oldu. Gargalar bile fark etti sen hala farketmedin. Arada arabaya su dök. Bakarsın yakında su da zamlanır o zaman hiç dökemeycen.

Sn.Hürrem TULGA; Eylem diye buna derler. Sokakta Çözüm eylemi 15. güne ulaşması kararlığınızı gösterdiği kesin de bu filmin sonu nasıl bitecek merakla izliyoruz. Kolay gelsin.

Sn.Erhan AKAR; Sana bir tavsiyede bulunmak gerekecek sakın o iş için dereyi görmeden paçaları sıvamama.

Sn.Fatma SABRİ; Ailece güneşli havayı bulunca öğle yemeklerini dışarda yemeğe başlamışsınız. Afiyet bal şeker olsun. Güneşin tadını çıkartmak iyi fikir.

Sn.Fahrettin ÇİÇEK; Şu Tango To Buddha’daki lady’s night o kadar güzel geçmiş ki birçok bayan ayda bir değil haftada bir düzenlemenizi istiyor. Haberiniz olsun.

Sn.Mustafa PİRO; Milli Piyango yılbaşında 500 milyar dağıtacak deniyor da ortalarda bilet milet yok. Biran önce harekete geçin ki vatandaş biletini alsın. Gördüğün gibi işimiz piyangoya kaldı.

Sn.Halil İbrahim AKÇA; Vatandaş ne giyersiniz, ne içersiniz herşeyi biliyor. Sonuçta burası küçük bir ülke. Saç traşı olmanız vatandaşın gözünden kaçmadı. Sıhhatler olsun.

Sn.Zalihe ŞAKİR; Bürokraside başarılı olduğunuzu bilirdik de sanatçı yönünüz olduğunu duymamıştık. Üstelik resim sergisi açacak pozisyona gelmeniz örnek bir davranış oldu. Başarılarınız sürmesini dileriz.

Sn.Mustafa BOZOK; Bakıyorum iş çıkışı Lavazza’da durmadan yapamıyorsun. İş stresini bu şekilde attığın kesin. İyi de yapıyorsun. Hep evden işe, işten eve olacak değil ya.

Sn.Arif SONUÇ; Yeni iş hayatına yavaş yavaş ısınmaya başladığın söyleniyor. Bir arkadaşınla ortak birşeyler üretmeye çalışmak gerekliydi zaten. Bol kazançlar.

Sn.Fevzi TANPINAR; Öğretmenler gününde Telsim’in öğretmenlerimizi unutmaması ve emekli öğretmenleri ziyaret etmesi çok anlamlıydı. Toplum olarak yılda bir değil hergün öğretmenlerimizi hatırlamamız gerekir değil mi?

 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31