Kontar zannederim Rumca bir kelimedir. Anlamı uzun ve sağlam topuz gibi değnektir. Eskiden el kantarları ile yapılan tartılarda kontar denen bu sağlam değnek kullanılırdı. Ayrıca Karpaz Bölgesinde köy evlerinde fırınlarda odunlar yakılıp kömür haline geldikten sonra, kenara çekilen kömürlerden kalan küller, ucuna ıslak çaputlar bağlanan uzun değneklerle temizlenirdi. O değneklere de Karpazlılar kontar der. Kontar nerden aklıma geldi derseniz, aralarında siyasetçi, yazar, gazeteci ve halktan bazı kimseler, Yunanistan seçimlerindeki Syriza zaferinden sonra, “Ah keşke bizde de bir Syriza olsa” diye hayıflanmaya başladılar. Kimse kusura bakmasın ama, bize Syriza değil, bir kontar lâzımdır. O kontarla bizi yönettiğini sanan iktidarsız iktidar mensuplarının, onların atadıkları müdür ve müsteşarların ve de her seçimde onların sahte vaatlarına kanıp onları yeniden seçenlerin kafalarına vurmak için. Akılları başlarına gelinceye kadar da kafalarından kontarı eksik etmemek lâzımdır.

                                        ***

Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Hastahanesinde bir tek çocuk onkolôğu vardır. Ancak çocuk hastalıkları bölümünde, hem Lefkoşa’da hem de Mağusa’daki hastahanede çocuk doktoru eksikliği varmış. Eksikliği yeni doktor istihdamı ile ortadan kaldıracaklarına çocuk onkolôğunu hem Lefkoşa’da hem de Mağusa’da çocuk hastalara bakması için görevlendiriyorlar. Hem kanserli hastaları olan çocuklarla, hem de diğer çocuk hastalarla meşgûl olacak olan doktordan verim almak mümkün mü? 2 gün Mağusa Hastahanesinde görev yaparken, Lefkoşa’daki kanserli çocuklara kim bakacaktır? Yoksa bu doktor “Süperman” gibi kanatlanıp bir Mağusa’da bir Lefkoşa’da mı olacak? Popülist ve partizanca ve de gereksiz yere yapılan istihdamlarla kamu şişirilirken, en gerekli olan sağlık, eğitim ve yargıya istihdam yapmayanlara kontar az biledir.

                                         ***

Hepimiz biliyoruz ki bizim iktidarsızlar, Türkiye’ye her yıl 300’ü geçmeyecek istihdam sözü verdiler. Bu söze göre en gerek duyulan sahalara istihdam yapılması gerekmektedir. Bu da başta sağlık, eğitim, yargı ve güvenliğe istihdam yapılması demektir. Yapılacak olan istihdam da açık ve liyakata göre yapılmalıdır. Parti rozetine göre değil. Halbuki bizim iktidarsızlar ne yaptılar? İrsen Küçük’ün parti kurultayı sırasında işe aldığı 280 kişiyi kamuda tuttular. Soruyorum bu 280 kişi hangi dairelerde istihdam edilmişlerdir? Hizmetlerine ihtiyaç var mı?  Daha sonra da yine hizmetlerine ihtiyaç duyulmayan 69 kişilik CAS personeli kamuda istihdam edildi. Bu 69 kişi nerede ve ne iş yapacaklardır? Bir kamu kuruluşu olan Kıb Tek’e sözde münhal ilân edilerek, sözde sözlü sınavla 30 kişi istihdam edilirken, münhalsiz sınavsız 105 kişi daha istihdam edilmiştir.  Tüm bu istihdamlara karşın Lefkoşa sokakları karanlığa teslimdir. Üstelik utanmadan Lefkoşa’lılardan her ay milyonlarca lira sokak aydınlatma parası alınmasına rağmen. Bu arada Emniyet teşkilâtı ile itfaiyeye ihtiyaca rağmen 5 yıldır bir tek istihdam yapılmazken. Ayni şekilde sağlıkta doktor ve hemşire ihtiyacı varken, istihdam yerine doktorlara adeta sürgün cezası verilmektedir. Eğitimde ise öğretmen, hademe ve derslik ihtiyaçları varken de, yandaşlar gerek olmadığı halde başka sahalara istihdam edilmektedir. Bu arada yargıda da personel eksikliği yüzünden ihtisas mahkemeleri kurulamıyor, davalar yıllarca sürüyor. Şimdi bu durumu yaratanlara karşılık bize Syriza mı yoksa kontar mı lâzımdır?          

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5