Bazı kavramlar vardır ki kendi başlarına birçok şeyi ifade ederler. Özgürdürler, dahası yapıcı ve açıklayıcıdırlar. Bazı kavramları ise açıklarsın ama yine de bir şeylerin eksik kaldığını hissedersin. Bir türlü anlatmak istediğin şeyi vurgulayamazsın. İşte bazen tıpkı bu durumlar gibi ikileme düşmekten korktuğum zaman, “bölge” kelimesini kavram olarak kullanmaktan hep kaçınmışımdır. Bunun başlıca nedeni ise kavramın taşıdığı zenginlikten kaynaklanmaktadır.

Bölge kavramı o kadar farklı anlamlarda kullanılmaktadır ki, bazen kavramı neyi ifade ettiğini düşünmek zorunda kalırız. Kavram bazen yalnızca bir kent için kullanılırken bazen de birkaç farklı ülkenin yer aldığı bir kıta için kullanılmaktadır. Bazen ise bir yöre için, bazen ayni kültürün parçalarını oluşturan yerleşim yerleri için kullanılsa da hep içinde bir şeyler saklar kavram. “Seçim bölgesi”,  “kalkınma bölgesi”, “Karpaz bölgesi”, “gelişmiş bölge”, “gelişmekte olan bölge”, vb. birçok tanım hep bölge kavramına sığınmaktadır. Bir mekânın bölge olarak tanımlanmasında bazen bir bazen de birçok faktör rol oynayabilir. Mekânın sosyal, ekonomik, siyasi, kültürel, coğrafi ve bunun gibi birçok farklı etkeni bulunmaktadır. Mekânı bölge haline getiren de işte bu özelliklerdir. Özellikle mekânın yönetimsel özellikleri bu durumda başlıca rolü oynamaktadır.

Bir bölgeyi, bölgeyi nasıl tanımlarsanız tanımlayın, kalkınmada öncelikli bölge olarak tanımlamak ve onun kalkınmasına destek vermek çok önemlidir. Hani derler ya biri yer biri bakar kıyamet ondan kopar bu da bunun gibi işte. Bir ülkedeki bölgeler arası dengesizlikler, ülkedeki tüm huzuru bozmaya yeter de artar bile. Bundan dolayı bölge kalkınmasına öncelik veren toplumların refah düzeyi her zaman daha yüksek oluştur. Tıpkı yöneticilerin bölgecilik yapmasının doğru olmadığı gibi, bölge kavramını politize edip de kötü emellere alet etmek de doğru değildir.

Bana sorarsanız, her ülke kendi içinde bölgelerarası dengesizlikleri gidermek için her türlü önlemi almalıdır. Bölge kalkınmasına önem vermelidir. Yoksa bölgeler arası dengenin bozulması yalnızca ülke ekonomisini etkilemekle kalmaz, tüm yönetimi olumsuz olarak etkilemektedir. İşte planlamanın önemi ve değeri bu noktada yeniden karşımıza çıkmaktadır. Ülkenin geleceği planlanırken, ülkesel kalkınma planları başta olmak üzere, yapılacak her türlü planlamada bölgesel kalkınmalar sağlanmalı, bölgelerarası dengesizlikler giderilmelidir. Ülke içerisinde devletlerin bölgelere adaletli davranmaları gerekmektedir. Ne de olsa insan insandır. İster doğulu ister batılı olsun. Ya da istersen kuzeyde, istersen güneyde doğmuş ol hiç fark etmez. Bir bölge bir insandır. Yaşam da, yönetim de herkese adil olmalıdır. Fırsatlar eşit sunulmalıdır.

Dr. Deniz İşçioğlu         

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31