Sendikal Plâtform bugün KKTC genelinde 09:00-13:00 saatleri arasında genel grev ilan etti. Grevin amacı; Sosyal Sigortalar, Sosyal Güvenlik ve İhtiyat Sandığı yasalarını protesto etmek. Daha doğrusu sendikacılar çalışanlar ile birlikte Meclis'in önünde yasaların geçmemesi için eylem yapacaklar. Ama gelin görün ki; sendikacılar bugün yapacakları eylemi boşuna yapıyorlar.

Hangi sendikadan çıktıysa bu genel grev kararı, bize göre boşu boşuna alınmış bir karar. Neden? diye sorarsanız; çünkü hükümet ile ana muhalefet önceki gün Meclis'te bir toplantı yaparak bugün Sosyal Sigortalar, Sosyal Güvenlik ve İhtiyat Sandığı yasalarını görüşmeme kararı aldılar. Bunu dün de yazdık, hatta bazı sendikacılar haberi bizden okuduktan sonra ana muhalefet partisi milletvekilleri ile bu konu ile ilgili bir görüşme yaptılar. CTP’li milletvekilleri bunu inkâr ediyorlar.

Oysa; cumartesi günü Meclis'te Başbakan İrsen Küçük, CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Meclis Başkanı Hasan Bozer ve Meclis Başkan Yardımcısı Mustafa Yektaoğlu bir araya geldi ve pazartesi günü, yani bugün Sosyal Sigortalar, Sosyal Güvenlik ve İhtiyat Sandığı yasalarını görüşmeme kararı aldılar.

Bugün Meclis'teki gündem Muhaceret Yasası. Meclis'te Muhaceret Yasası görüşülecek ama sendikalar da görüşülmeyecek olan Sosyal Sigortalar yasasını protesto edecekler. Belli ki; burada sendikalarla ana muhalefet partisi arasında bir diyalog eksikliği bulunuyor. CTP ayrı telden, sendikalar ayrı telden çalıyor.

Bugünkü eylemlerin fiyasko ile sonuçlanacağı bilinen bir gerçek. Zaten bazı sendikalar bugünkü eylemlere destek vermiyorlar. Bazı sendikaların korktuğu da başlarına gelecek gibi görünüyor. Yakaladıkları 28 Ocak ve 7 Mart havasını kaybedecekler. Siyasi partilerle bir yere gidilmez. Bundan böyle sendikalarla da gidilmeyecek.!

Bugünün faturası hem sendikacılara, hem de muhalefetteki siyasi partilere ağır gelecek. Tabi boşu boşuna greve çıkacak olan memur da maaşından olacak.

 

GARGA’DAN AL HABERİ

DEVLET 1 MİLYON TL KÂR EDECEK

Bu işler hesap kitap işidir. Durup dururken genel grev kararı almak hükümet edenlere yarıyor. Bize göre; bugün yapılacak olan genel grevde en kârlı Maliye Bakanı Ersin Tatar olacak. O memurun maaşını denkleştirip ödemek için her ay akla karayı seçiyor. Memurun devlete günlük maliyeti tam 2,5 milyon TL. Hergün sabah mesaisi başladığında devletin hanesine 2,5 milyon yazılır. Bugün 09:00-13:00 saatleri arasında genel grev var. Bu dört saatlik süre memurdan kesilecek. Bunun da rakamsal olarak 1 Milyon TL maliyeti bulunuyor. Yani; devlet 1 Milyon TL’yi geri alacak. İşin tuhaf tarafı memurun grev kararı da hiçbir işe yaramayacak. Hükümet ve devlet bu işten kârlı çıkacak. Olan memura olacak.

 

ALANLI ŞİMDİ DE DP’YE GEÇİYOR

Oysa UBP’de iken siyasi yaşamı onun için bir garanti idi. Şeytana uyup ÖRP’ye geçti ve bir daha da hayır etmedi. UBP İskele ilçesinden milletvekili seçildiğinde meclisin en genç vekili idi. Hüseyin Yeigün ile birlikte meclise ilk adımlarını attıklarında İskele ilçesinden banko milletvekilleri olarak görünüyorlardı. Alanlı Turgay Avcı’nın ısrarına dayanamayıp ÖRP’ye geçti. Geçen seçimlerde sandıkta kaldı ama yine de İskele’de belli bir kesim onu destekliyor. Alanlı siyasetten kurtulmak istese de siyaset onun peşini bırakmıyor. Bu sefer DP’liler ona musallat oldular.

Geçtiğimiz hafta Yeni Erenköy Belediye Başkanı Özay Öykün, DP İskele İlçe Başkanı Ahmet Cennetoğlu ve DP İskele Örgüt Başkanı Ahmet Reyhanlı ile Kıyı restaurantta bir araya geldiler. Diyeceksiniz bir araya gelemezler mi? Elbette ki gelebilirler ama yemekte ne konuştukları önemli.

Gelen bilgilere göre; Alanlı pek yakında Demokrat Parti’ye geçecek. Çünkü bu yemeğin akabinde Alanlı Demokrat Parti genel başkanı Serdar Denktaş ile de bir görüşme yaptı. Kısacası; Alanlı’ya yol göründü. Gaileyi Turgay Avcı çeksin...

 

UBP’LİLER CANALTAY’A SAHİP ÇIKTILAR

Belki tolate diyeceksiniz ama olsun. Siyaset işte böyle birşey... Son günlerde kamuoyunda konuşulan bir anket geçti elimize. İlçelerde kimlerin milletvekili olma şansı yüksek diye. Güvenilir bir kamuoyu araştırma şirketinin yaptırmış olduğu ankete göre; bazı siyasileri üzerken, bazılarını da mutlu etti. Çünkü ilçelere göre sıralama da yapıldı.

Örneğin; Mağusa’da Cumhurbaşkanı Dr.Derviş Eroğlu’nun kızı Resmiye Canaltay bundan sonraki Milletvekilliği seçimlerinde eğer aday olmak isterse kazanma şansı çok yüksek. Mağusa’daki sıralamaya göre; Canaltay Kaşif’ten sonra en güçlü aday olarak görünüyor. Bunun böyle olacağı önceden belli idi. Çünkü Resmiye Canaltay’a Milletvekilliği ara seçimlerinde bir haksızlık yapıldı. Babası Cumhurbaşkanı oldu diye kendisine tepki geldi. Oysa; Canaltay yıllardır UBP’nin içerisinde aktif olarak siyaset yapmakta idi. Belli ki; UBP’lilerin ona bir vefa borçları var. Bu süreç de gösterdi ki; Canaltay’a haksızlık yapıldı. İşte o bakımdan Canalatay’ın ismi yapılan ankette meclisi işaret ediyor.

 

MESAJI OLAN ALSIN

Sn.Özkan YORGANCIOĞLU; Önce CTP’yi bitirdiniz, şimdi de sendikaları.! Sendikaların yakaladığı bir hava var idi o havayı da alıp götürdünüz. Bugünkü genel grev kararı sayenizde fiyasko ile sonuçlanacak. KKTC’de artık sokakta etkin bir eylem beklenemez, çünkü siz onu bertaraf ettiniz. UBP’lilerin ekmeğine bal sürmeye devam edin. Çünkü sayenizde UBP yine birinci parti.

Sn.Turgay AVCI; Zaman daralıyor. Ertuğruloğlu ile birkaç görüşme yaptınız. Elinizdeki adamları da ürküttünüz. Alanlı biletini kesti, yakında DP’ye gidiyor. Sizin tek kurtuluşunuz UBP’dir. Eğer UBP’ye gidemezseniz sizde Alanlı gibi DP’yi deneyin. Tabi DP sizi kabul ederse.!

Sn.İrsen KÜÇÜK; Önceki gün mecliste Yorgancıoğlu ile yapmış olduğunuz görüşme size derin bir nefes aldırdı. Meclise gitmeden önce kara kara düşünüyordunuz ama görüşmeden sonra CTP’lilerin bu kadar çok zayıf olduğunu aklınızdan hiç geçirmemiştiniz. CTP bu hali ile var olduğu müddetçe siz hükümette hata da yapsanız size asla etkisi olmaz.

Sn.Mustafa ARABACIOĞLU; Duyduğumuza göre dün iki keklik bir tavşan vurmuşsunuz. Bugün artık mecliste bunu konuşursunuz. Zaten meclis erken toplanamayacak, toplantı saatine kadar size malzeme çok.

Sn.Caner ASPAVA; Gocagari çabalarınız sanırım boşa gitti. 75’ten aşağı kurtarmaz. Yine de büyük gayretleriniz için teşekkür ederim belki inşallah Şefika aba geldiğinde.

Sn. Ziya GÜVENİR; Çoktandır sesin soluğun çıkmıyor. Arada bir kendinden söz ettirecek birşeyler yap da sana mesaj atalım. Yine de Elma dersem çık, Armut dersem çıkma ELMA...

Sn.Aslan BIÇAKLI; Bugün meclis önünde yapacağınız eylemin hiçbir anlamı yok. Boşu boşuna çalışanların maaşları gidecek. Kaldı ki; mecliste Soyal Sigortalar yasası görüşülmeyecek. Öyle sanıyorum ki; CTP’nin oyununa geldiniz.

Sn.Mustafa BATIBENİZ; Ayağındaki rahatsızlık nedeni ile çok sevdiğin ava da gidemedin. Dün ava gidemedin diye ağzını bıçaklar açmazdı. Ama sen de biliyorsun ki sağlık herşeyden önce gelir. Varsın ava gitme de sağlığın iyi olsun.

Sn.Bulut AKACAN; Girne’deki faiz mağdurları merkez ofisi bizlere KKTC genelinde ofislerin dolacağını çağrıştırdı. Tıpkı siyasi partilerde olduğu gibi. Söyleyin Allah aşkına KKTC’de kaç yere daha faiz mağdurları ofisleri açmayı düşünüyorsunuz.? Gördüğüm kadarı ile bu işi hayli ciddiye aldınız.

Sn.Ahmet ÇALUDA; Yapılan anketten sonra sen de doğru yolda olduğunu gösterdin. Önceki gün Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği’ne Kemal Dürüst ve Mahmut Özçınar ile birlikte gittin. Güzelyurt’ta ne varsa o ikisinde var. Daima onları yanından ayırma. Aksi takdirde ankette çıktığı gibi hep sonuncu olun.

Sn.Ahmet BAĞZIBAĞLI; Çim sahayı bir türlü halledemediniz. Tesisler bitti, çim saha parkutu henüz tamamlanamadı. Bu işe bir el at da gelip oralarda koşalım.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31