Kıbrıs, ilginç bir memlekettir. Zamanın birinde, daha kapı yok ortada, Lidra Palas otelde iki toplumlu bir toplantıya davetliyim. Aylardan Şubat… Barikattan geçtim, gidip otelin kuzey kapısının önünde beklemeye başladım.  Ne gelen var, ne giden! Dondum…

Güney’e yürüdüm… Barikatta bekleyen Rum polislere, “yasu” dedim, otelin güney kapısına ulaştım. Kapıda Kanadalı bir asker… Dedim ki, “Böyleyken böyle… Otele girecem…” Allahın Kanadalısı, “Dur” dedi…”Listeye bakayım…”

“ Listeye bakma çünkü benim adım yok o listede! O, Rumlar’ın listesi…” Asker şaşırdı:

“ Sen Rum değil misin?”

“ Yoo… Ben Türküm…”

“ E bu kapıya nasıl geldin? Kim bıraktı seni da geldin? Geçen hafta Rumlar aradı sınırı delsin kuzeye doğru, bir taraftan sizin askerler, bir taraftan biz, analarını ağlattık! Şimdi sen nasıl geçtin bu tarafa?”

“ Ben geçerim… Polise yasu dedim, geçtim… Aha suratları! Sor istersen…”

“ E onlar niçin geçemez?”

“ Haaa… Bak… Şimdi ben KKTC vatandaşıyım ama aslında Kıbrıs vatandaşıyım da! Bunlar bana dur diyemez; çünkü burası benim da vatanım, onlara göre… Ama, onlar KKTC’yi tanımaz! Kıbrıs vatandaşıdırlar ama KKTC vatandaşı değildirler… Onun için bizimkiler onları bırakmaz, kuzeye geçsinler…” Asker gözlerini kıstı, yüzüme bakıp, anlamaya çalışıyor!

“ Peki madem siz onları bırakmazsınız kuzeye geçsinler, bunlar geri zekâlıdır da onlar sizi bırakır güneye geçesiniz?” derken, bir de Rum katılımcı geldi… Baktı Kanadalı beni sorguluyor, kızdı:

“ Ne soran durun be emperyalizmin uşağı?” dedi… “Kendi memleketimizde nere gideceğimize sen izin verecen? Yürü be badriodi… Ne konuşun buna?”

Kanadalı garip asker, eşekten düşmüş karpuza döndü… Barikatı açıp yoldan çekilirken;

“ You blady Cypriots…” dedi… “Biriniz günde beş defa minareye çıkar bağırır, ötekiniz Allahın günü çan çalar! On sekiz aydır memleketinizdeyim… Ne halt ettiğinizi anlayamadım… Biriniz ötekinden korkar, ötekiniz berikinizden… Biriniz nere gider? Ötekiniz nerden geçer? On sene de kalsam anlayamaycam… Fuck off all… Madem istediğiniz kapıdan istediğiniz gibi gireceksiniz, bize ne listeler verirsiniz… Ne haliniz varsa görün… Bir gün birbirinizi vurursunuz, başka gün bir olup saldıracak beni mi buldunuz?” , ellerini göğsünün üstünde birleştirdi, silahını da duvara dayadı…

Bizim Lidra Palas avlusuna girişimiz, pek bir şanlı oldu doğrusu… Anti emperyalist ve anti kolonyalist bir nosyonla, otelin avlusunu say ki işgal edeceğiz! Bir Türk, bir de Rum… “Asıla Gibriaga…”

Bizi anlamak öyle kolay değildir… Fıkradaki gibiyiz… Hep birlikte şarap içer, üstünden beraberce çana  pisler; sonra da din iman uğruna birbirimizi kırmaya da girişebiliriz, birbirimize sahip çıkmaya da… Hangi durumda hangisinin olacağını da ancak biz kestirebiliriz…

Bu memleket, Türkler’in isyan etmesini ve isyanı bastırmak için adaya gelen Osmanlı birliklerini kilisenin finanse etmesini de gördü, (1804 İsyanı);  sadece on yedi yıl sonra, Rumlar isyan edince, adaya  gelen Osmanlı birliklerine  yardım eden Türkler’in taş üstünde taş, omuz üstünde baş bırakmamasını ancak, padişahın önleyebildiğini de… (1821 İsyanı)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31