Geçtiğimiz Aralık ayı sonunda imzalanmış olması gereken ve 2016/2018 yıllarını kapsayacak TC ve KKTC arasındaki ekonomik protokol imzalanmadığı için, 2016 mali yılı KKTC Bütçesine konan TC’nin vermeyi taahhüt ettiği yardım ve krediler verilmedi. KKTC kanadının 2016/18 ekonomik protokolünün Kıb Tek özelleşmesi ve yargı ile ilgili maddelerine itirazı var. Aslında ekonomik bir protokolde yargının ne işi vardır, diyebilirsiniz. Ancak siz üzerinize düşenleri yapmazsanız biri gelir ve topuz zoru ile yapmanız gerekenleri size yaptırır. Bunu yaparken de yargı ile istemediğiniz hükümleri de o maddenin içerisine kor. Yıllardır tüm ekonomik kesimlerin ve halkın da isteği olan, ihtisas mahkemeleri kurulsun, icra yasaları değişsin taleplerini yerine getirmezseniz, birileri size ekonomik paket yolu ile bunu empoze eder. Elbette bu durum, Kıbrıs Türk Toplumu için aşağılayıcı bir durumdur. Ama bizi yönettiğini sananların Kıbrıs Türkünün aşağılanması umurlarında değildir. Çünkü Ankara onların yüzüne tükürse, ki beş beterini yapmaktadır “İlâhi Yarabbi, şükürler olsun” yağmur yağdı diyecek tıynettedirler. 50 sandalyeli bir mecliste 39 sandalyeye sahip bir reform hükümeti kuranlar, daha doğrusu iddia edenler, su konusundan sonra, ekonomik protokol konusunda da Kıbrıs Türk insanını dünyaya rezil etmişlerdir. Siyasi gelecekleri için bugüne kadar hükümet olan siyasi partiler ve siyasetçileri, TKP haricinde, Türkiye’de iktidarda olan partilere tavla teslim olmuşlardır. Onlar da kendi ekonomik, siyasi ve sosyal doğrularını hükümetçilik ettiğini sanan Kıbrıslı siyasetçilere kabul ettirmişlerdir. Çeşitli yolsuzluklara bulaşan bu sözde Kıbrıslı siyasetçiler de, pisledikleri sandalyelerden kalkarlarsa pislikleri ortaya döküleceği için her şeye eyvallah demişlerdir. Bugün geldiğimiz çıkmaz sokak bu yüzdendir.

                                            ***

Bugün hükümette olan UBP ve CTP’ye sesleniyorum. Yeteri kadar rezil olduk. Bu ay maaş ödeyemeyecek duruma geldiniz. Bari bundan sonra dik durunuz. Sizin şahsınızda Kıbrıs Türkünün burnu daha fazla yerlerde sürtülmesin. Besmeleler denerek daha fazla aşağılanmasın. Eğer KKTC devlet ise, ki siz öyle iddia ediyorsunuz, o zaman TC ile iki devlet temelinde oturun ve ona göre ekonomik veya diğer protokollere imza atın. Bugün biz TC’ye ne kadar muhtaç isek, TC de KKTC’ye o kadar muhtaçtır. Bugüne kadar tek taraflı olarak TC lehine uygulanan, TC-KKTC arasında imzalanan ticaret anlaşmalarını masaya koyun ve mütekabiliyet talep edin. Genç ve de toy Tarım Bakanı gibi, sakın ola standartların arkasına saklanmayın. Sadece TC-KKTC arasında imzalanan ticaret anlaşmaları çift taraflı çalışmaya başlasa, bütçe açıklarınız kapanır. AB Muktesabatı KKTC’de askıda olduğu için, KKTC’de üretilen başta gıda ürünleri olmak üzere bir çok yerli ürünün KKTC limanlarından AB ülkelerine satılması ya yasaktır, ya da gümrüğe tabi olduğu için rekabet edemez durumdadır. Bundan dolayı AB yetkilileri ile görüşülmeli ve yasaklı malların Mağusa Limanına alternatif değil, tamamlayıcı olarak Limasol Limanı’ndan AB ülkelerine satışına imkân yaratın. Artacak üretimle birlikte, istihdam da artacaktır. Bütçe açıklarınız ise azalacaktır. Bu arada evinizin içini de düzeltin. Fazla mesai maskaralığına son verin. O zaman emir alan durumundan kurtulup, TC’li muhataplarınızla eşit düzeyde olacaksınız. Bundan dolayı diyorum ki, işler bu duruma geldikten sonra ekonomik protokolü artık imzalamayın. Toplumsal varoluş için, tüm toplum kesimlerine dayanışma çağrısını yapın. Belki bir müddet sıkı çekeceğiz, ama sonunda düzlüğe çıkıp, ikide bir, birilerinin şamar oğlanı olmaktan kurtulacağız. Bunu yapamayacaksanız, KKTC’ni lâğvedin ve burayı yönetmek için Mersin valiliğinden bir kaymakam isteyin.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31