1974 Temmuz’unun hiç unutulmaması gereken isimlerinden merhum Bülent Ecevit’in adının 20 Temmuz etkinliklerinde yeteri kadar yankılanmaması bende tarifsiz bir burukluk yarattı… Ya Bülent Ecevit’in koalisyon ortağı Necmettin Erbakan’ın adı?..  Ya zamanın Genel Kurmay Başkanı Semih Sancar’ın adı?.. Onlar da vefasız ve belki de bilinçli bir unutkanlığın mağduru oldular.
  
Onlar ki, 1974 Temmuz’undaki olayların içine büyük riskleri göze alarak ve tüm varlıklarını ve geleceklerini ortaya koyarak büyük bir cesaret ve sorumlulukla girmişlerdi. Eğer Türk Barış Harekatı başarısız olsaydı ödeyecekleri bedel çok ağırdı.
  
Onları Türk Barış harekatında durdurmak için dönemin tüm süper güçleri seferber olmuşlardı. ABD Ankara’ya yoğun mekik ve telefon diplomasisi başlatarak harekatı durdurmaya çalışırken, garantörlerden İngiltere’nin Dışişleri Bakanı James Callaghan “Çıkarma yaparsanız askerleriniz Kıbrıs’ın esiri olacak” diye tehdit savurmakta; Yunanistan’daki Cunta Kıbrıs’taki saldırgan ve darbeci unsurları yetmezmiş gibi,  kendi çıkarma birliklerini yollamak için tüm olanaklarını seferber etmekteydi. Rusya ise, her zamanki gelenekselliğiyle Kıbrıs konusundaki Türk siyasetinin ve bu siyasetin yeni açılımlarının karşısındaydı
  
Özellikle başbakanlık makamındaki Bülent Ecevit, icranın başındaki kişi olarak, tüm riskleri göze aldı ve “biz adaya sadece Türklere değil, Rumlara da barış ve güvenliği götürmek için çıkıyoruz” vurgulamasıyla attığı tarihi ve kararlı adımı geri almadı. Demokrat Ecevit, Yunanistan’a da demokrasinin gelmesini sağladı.
     *       *       *
  
Bülent Ecevit, TC Başbakanı olarak 1974 Temmuz olaylarının en önemli kahramanı, Türk Barış Harekatı’nın baş sorumlusuydu. Türkiye’nin yüce çıkarlarını duyarlılıkla gözeten bağımsız ve cesur politikası nedeniyle ABD tarafından istenmeyen ve sevilmeyen Türk devlet adamıydı. Bu durum bile Kıbrıs çıkarması gibi olağanüstü bir işe kalkışmanın büyük bir yürek gerektirdiğinin tek başına kanıtıydı. O günlerin ortamında o, “Karaoğlan” namıyla, çılgın Türklerin en çılgınıydı!..
  
Nitekim Barış Harekatı’ndan sonra uygulanan ağır ambargolar, Türkiye’nin haklı ve cesaretli çıkışına ödetilmek istenen siyasal bedeldi. Kıbrıs konusundaki Türk siyasetlerine de hiç destek verilmemiş ve Türkiye’nin önüne onursuz nice engeller çıkarılmıştır.
  
Böyle bir devlet adamı 1974 Temmuz olaylarının yıldönümünde hak ettiği vefadan nasıl yoksun bırakılır?.. Bellekler o kadar da zayıf olamaz.
  
Bülent Ecevit’in bir başka özelliği de Kıbrıslı Türkleri en çok seven Türk devlet adamlarından biri olmasıdır. Onun bu sevgisi ve saygısı çok içtendi. Çeşitli vesileyle tanıştığı pek çok Kıbrıslı Türk’ün adını hiçbir zaman unutmamış ve onlara adlarıyla hitap etmeyi son yıllarına kadar sürdürmüştü. Hiç unutmam. Hastalığının ilerlediği ve bellek sorunu yaşadığının öne sürüldüğü günlerde KKTC Parlamento Heyeti olarak Ankara’da yanına gitmiştik. Başbakanlığının son günleriydi. Hastalığı giderek ilerlemekteydi. Başbakanlık konutunun önünde tam donanımlı bir ambulans bekletilmekteydi. O durumunda bile heyette bulunanlardan tanıdıklarına isimleriyle hitap etmiş, onlara Kıbrıs’taki dostlarını yine isimleriyle anarak selamlarını iletmişti. Heyette bulunan Dr. Mustafa Arabacıoğlu’nun Ecevit’in bu davranışı karşısında ne denli duygulandığını ve ağır hastalığının onun belleğini etkilemediğine vurgu yaptığını anımsıyorum.
     *       *       *
  
Türkiye bugün dünyaya parmak ısırtan bir kalkınma ve refah yolunda emin adımlarla ilerlerken, bunun zeminini hazırlayanın da Bülent Ecevit olduğunu unutmamak gerekir. Türkiye ekonomisindeki çıkmazları aşabilme adına riskli ve acı paketleri cesaretli bir bilimsellikle hazırlatıp uygulatan, o dönemde Amerika’dan, Dünya Bankası’ndan transfer ederek getirttiği ünlü ekonomist Kemal Derviş’e olağanüstü yetkiler veren Ecevit değil miydi?..
 
O, Türkiye’yi ve Kıbrıs’ı kurtarma adına siyasi fatura ödemeyi ve siyasi geleceğini riske koymayı göze alabilecek denli büyük bir yurtsever ve devlet adamıdır. Onu saygı ve şükranla anarım. 

Kaynak: Kıbrıs Gazetesi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31