TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan  KKTC’ye milyarlarca metre küp su pompalanacağının müjdesini verdi ama, bizim bu kim kime dum duma ülkede acaba kaç milyar metre küp su boş yere akıtılıp buharlaştırılmaktadır?..
  
Bir yandan kuraklık sorunumuza çare bulmak adına çırpınırız, bir yandan da inanılmaz boyutlarda su savurganlığı yaparız. Bu nasıl bir çelişki?..
  
Acı gerçeklerimizin son örneklerinden birini görmek isteyenleri, Ortaköy’de Etik Hastanesinin tam yanındaki Lokman Hafız Efendi Sokağı’na davet ederim. Ben oradaki feci manzaraya tanık olduktan sonra, Kıbrıs Türk duyarsızlığının dehşet verici boyutlarda olduğunu bir kez daha anladım.
 
Olay şu: Etik Hastanesi’nin yan tarafındaki arsada aylar önce başlatılan inşaat, bodrum kazısının yapılmasından sonra durduruldu. Çünkü birkaç metre derine inildiğinde zengin bir su damarına rastlandı. Fışkıran tonlarca su kazılan çukuru baraja dönüştürdü. İnşaat durduruldu ama suyun yeraltından gürül gürül fışkırması durdurulamadı. Çukurun içine yerleştirilen pompalarla gürül gürül gelen su karşı tarlalara akıtılmaya başlandı. Üstelik bu iş patlak hortumlarla yapıldığından civar yollar göle döndü. Değil yayalar, araçlar bile oradan zor geçer oldu. Bir süre önce zemine beton dökülerek inşaat yeniden başlatıldı. Güya izolasyon yapılacak!.. Ama yer altından fışkıran suyu durdurmak ne mümkün!.. Yüz tonlarca su her gün, her gece tarlaların çamurunu da taşıyarak çevreye yayılıyor. Aylardır durum böyle. Bir ilgilinin durumla ilgilenmesi beklendi ama ne gezer!..
  
Oranın manzarası çevresel açıdan da tam bir felakete dönüştü. Yayaların geçebilmesi mümkün değil, araçlar suya gömülüyor. O bölgeye yolu düşen, karşılaştığı manzara karşısında yönünü değiştirmek zorunda kalıyor.
     *      *      *
  
Bu bölgedeki bozuk yolların asfaltlanması için yöre halkı yıllarca mücadele verdi, derdini belediyeye anlatmaya çalıştı. Benim de bu köşede çok yazım çıktı “Lefkoşa’nın şeytan dörtgeni” bağlamında. En sonunda Başkan Bulutoğluları’nın şikayetlere ilgi göstermesiyle, belediye bütçesinden bir servet harcanarak Etik Hastanesi, Sivil Savunma, Önder Elit ve Öğretmenler Apartmanı arasında kalan o şeytan dörtgenindeki tüm sokaklar asfaltlandı…
  
Belediye Başkanımız ey Cemal Bulutoğluları; Lefkoşalıların vergilerinden bir servet ödenerek asfaltlanan yollar şimdi gel gör ne hale getiriliyor!.. Bir yandan kontrolsüz ve başı boş bir inşaattaki olağanüstü su kaybı, öte yandan bu suyun aylardır bataklığa çevirdiği bir başkent köşesi!..
  
Belediye inşaat izni verdiği projelerin gidişatını izleyen bir mekanizma kurabilse bu gibi kentsel çevre felaketleriyle yüzleşmeyeceğiz. Ama nerede o duyarlılık, o disiplin!..
  
İçinden su fışkıran inşaatı incelemeye gittiğimde yanıma gelen ve su ticaretiyle uğraştığını söyleyen bir bölge sakini “Yazıklar olsun giden suya. Bu kaynak benim elimde olsa köşeyi dönmüştüm” dedi bana.
  
Orada pervasızca harcanan su, aslında yurdun ve halkın doğal zenginliğidir. Yer altı su kaynağı kendi arazisinden fışkırır diye hiç kimsenin o suyu çevreyi de rezil ederek tüketmeye hakkı yoktur…
  
Bu inşaatın sahipleri kim?.. Müteahhidi  kim?.. Kontrol mühendisi kim?..
  
Lefkoşa Türk Belediyesi’nin onları aylardır denetlemeyen görevlileri kim?..
  
Burunlarının dibinde yaşanan ve hiç de hijyenik, çevresel ve de etik olmayan bu duruma sessiz kalan Etik Hastanesi’ndeki otorite kim?..
     *      *      *
  
Cemal Bulutoğluları’nı hemen bugün bölgeye gelmeye ve yaşanan doğal ve çevresel felakete el koymaya davet ediyorum.
  
Başkan hazır gelmişken, geceleri bu bölgenin sokaklarında eğlenen kadınlı – erkekli arabalıların yolların içinde bıraktıkları çöplere de bir bakmasını, Hakim İzzet Bey Sokağı’na da geçerek oradaki bir inşaattan molozlar kaldırılırken yolun içine dökülen kafa büyüklüğündeki çakıllara bir yorum getirmesini dilerim. Çakıllar kaç gündür yol kavşağının içinde duruyor.
  
Bulutoğluları’nın bu başkentin sahipsiz olmadığını kanıtlamasını, belediye zabıtalarını sürekli denetimlere göndermesini beklerim. 

Kaynak: Kıbrıs Gazetesi    

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31