“Bürokrasi” kavram olarak birçok anlamı bir arada barındırır. Kavramın geniş bir içeriği ve etki alanı bulunmaktadır. Dünyanın hangi ülkesine giderseniz gidin, bürokrasi ve özellikle bürokratik işlemler her zaman bir zaman kaybı olarak algılanır. Oysa yönetimin vazgeçilemez bir unsurudur, bir aracıdır bürokrasi. Bürokratlar ise, o ülkedeki bürokrasinin işleyişinde baş rolü oynayan etkin kişilerdir. Bu durumu yalnızca devlet yönetimi olarak düşünmeyin sakın. Bürokrasi her türlü yapıda, her organizasyonda gereklilik göstermektedir. Bundan dolayı kavram, yönetim bilimciler tarafından araştırılmaya ve geliştirilmeye muhtaç görülmüştür.

Teorik olarak bakıldığı zaman, Max Weber’in sosyal teoride büyük katkısı olduğu görülecektir. Weber, kendine özgü duruşuyla bürokrasi kavramı için çok emek vermiş bir bilim insanıdır. Bürokrasiyi tanımlarken, olması gereken yapıyı açıklarken Weber’in teorisi her zaman bizlere ışık tutmakta, farklı bir bakış açısı sunmaktadır. İşin teorisinde de pratiğinde de, bürokraside hiyerarşi işin vazgeçilmez bir parçasıdır. Kurulan yapı içerisinde alt üst ilişkileri yapının iskeletini oluşturmaktadır. Söz konusu organizasyonunun veya yönetimin, etkin ve yeterli olabilmesi bürokrasinin yapısı ve işleyişiyle birebir ilgilidir.

Simdi diyeceksiniz ki bu kadar şeyi neden anlattın. Anlatmamın en önemli nedeni söz konusu kavramın yönetimin vazgeçilme bir unsuru olduğunu ve bu yapının işleyişinin ne denli önemli olduğunu sizlere bir kez daha hatırlatmaktır. Bürokrasi’nin etkin olarak çalışabilmesinin bir çok farkı faktörü bulunsa da, bu konuda devlet yönetimi kadar vatandaşlara da büyük görev ve sorumluluklar düşmektedir. Birçok konuda, bürokratik engel ve zorluk olarak adlandırılan durumlar, gerçekte vatandaşların menfaatinedir. Sağlıklı temeller üzerine oturtulmuş bir bürokratik yapı, hem toplumdaki bireylerin menfaatini korumakta hem de yönetimin sağlıklı bir şekilde devamını sağlamaktadır. Bu nedenle bürokrasiye karşı durmak, önyargılı davranmak kendi menfaatlerinize karşı durmanız, savaş açmanız anlamına gelecektir.

Bana sorarsanız, yönetimde hiyerarşi ve alt üst ilişkileri sağlıklı bir zemine oturtulabilirse, etkin bir bürokratik yapı ortaya çıkacaktır. Elbette bürokratların bilgi ve becerisi de buna eklenirse, yönetimdeki organizasyon ve yapı sorunsuz bir hal alır. Hangi ülkede yaşarsanız yaşayın sizler de vatandaşlar olarak önyargısız bir şekilde sürece dahil olabilmelisiniz. Etkin yönetimler, ancak toplumların izin verdiği oranda gerçekleşebilir.

Dr. Deniz İşçioğlu 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31