Gelişi ve Elçilik görevini alışı sendikalar ve partiler tarafından bir hayli gürültülü karşılanan Türkiye Büyükelçisi Halil Akça dün Haberdar Gazetesi’ni ziyaret etti. Öncelikle belirtmeliyim ki soğuk bir adam değil. Yani anlatıldığı gibi konuştuğunda siz karşısında sinir olmuyorsunuz. Yalnız diplomat olmamasından ötürü sorularıma bir şekilde cevap vermek yerine geçiştirmeyi denedi diyebilirim. Kim bilir belki de görevine yeni atanmasından kaynaklanabilir bu. Haberdar Gazetesi’nin Yönetim Kadrosu ve köşe yazarları tarafından ağırlanan Büyükelçi Akça sohbetrimiz sırsında kısa kısa espriler yapmaktanda geri durmadı. Bu davranışı gayri ihtiyari ılımlı bir sohbet havası yarattı. Ancak karşısına oturmuş 6-7 tane ülkenin en cin gibi köşe yazarları karşısından bazı soruları uzun yanıtlama ihtiyacı hissederken bazı sorulara da ilerleyen konuşmalarımızda konu açıldığında cevap veririm dedi. Bu tür görüşmelerin ardından hep ne yazacağım diye düşünürüm; zira hep off the record olayı hakimdir bu tür sohbetlerde.

 

Soru sordum ama yanıt alamadım

Daha uzun bir sohbet olmasını arzu ederdim ama kısa bir sohbet oldu desem yeridir. Sorularıma cevap alamadığım için sorularımı Off the record’un dışında tutmayı tercih ediyorum. Büyükelçi Akça KKTC’nin 2012’de bütçe açığının minimum seviyelere düşeceğini ve çok eleştrilen protokolün aslında KKTC’yi daha iyi noktalara taşıyacağını söyledi. Ben de bu söz üzerine “Kamuoyunda Hükümet’in yetkilerini üstleneceğiniz yönünde bir algı var, ne düşünüyorsunuz” diye sordum Büyükelçi bunu ilerleyen dakikalarda konuşuruz dedi ancak ilerleyen dakikalarda yoğunluğundan ötürü kalkmak zorunda kaldı. Sorduğum an soruma cevap almayı çok isterdim ancak kısmet olmadı, neyse bir daha kisefere diyeceğiz artık.

 

Büyükelçi Akça’yı kararlı gördüm ama ya sendikalar?!

Konuşmanın toplamında Büyükelçi Akça’yı gerek protokolün uygulanmasında gerekse özelleştirmelerin yapılmasında oldukça kararlı olduğunu gördüm. Tabii Sayın Büyükelçiyi kolay bir süreç beklemiyor zira hem Siyasi Partiler hem de Sendikalar Büyükelçi Akça’ya karşı tavrını üstlenmiş durumda. Sendikaların ülkede ne kadar güçlü olduğunu bilmeyen yok. CTP Hükümetinin iktidardan gitmesinde büyük rol oynayan sendikalar “Protokolü İki Devlet imzaladı uygulanacak” sözleri ne kadar vücud bulacak ya da ne kadar kolay olacak bekleyip göreceğiz. Ancak anladım bir şey var ki Büyükelçi Akça’nın Kıbrıs Türk halkını daha iyi tanıması ve kendini sevdirmesi gerekecek. “yok ben Büyükelçiyim görevimi yaparım banane”derse bu samimi olmadığını gösterecek. Yanlış tanımamak ve ön yargılı davranmamak adına Büyükelçi’yi izlemeye devam edeceğiz. Kaya Türkmen’i çok sevmiştik çünkü hemen halkla kaynaşmıştı; öyle inanıyorum ki bunu Halil Akça da yapacak.

 

*******************

 

DP Gençlik Kolları Başkanı Öztürk büyük bir hareket gerçekleştiriyor

Partilerin Gençlik kolları her zaman partiler için önemlidir. DP Gençlik Kolları Başkanı Münür Öztürk’ü iyi tanırım. Parti de görev aldıktan sonra bir önceki başkandan daha çok faydası geçti partiye desem yeridir. Hafta sonu geniş katılımlı bir gençlik kampı düzenleyeceğini öğrendim. Gençlerin sorunlarına, işsizliğine ve motivasyonsuzluğuna yönelik bir kamp bu. Yani gençlere bu ülke adına ne kadar önemli olduklarını hatırlatma kampı. Kolay gelsin Münürcüğüm. Büyükler yardımetse bari sana biraz. Yarattığın başarının üstüne yatmak yerine..

 

 

 

Sağlık kilitlenmek üzere

Hemşireler ve Ebeler Sendikası eylem dozunu artırmaya devam ederken, yakında Doktorlar da top yekün greve gidecek. Sağlık bakanı Ahmet Kaşif’i uyarması benden. Önemsersiniz ya da önemsemezsiniz ama fatura ağır bir şekilde kesilmiş sağlık çalışanları tarafından haberiniz olsun.

 

 

Eğitim sendikaları dozu artırıyor

Eğitim sendikaları çok sert eylemler yapacak dediğimde bilmiyorum bana ne kadar inanmıştı yetkililer ama dün Eğitim Bakanlığı önünde yine sert bir eylem gerçekleştirildi. Haftaya daha serti gelecek haberiniz olsun. Net bilgi bunlar; yok mu uzlaşıyı bulacak biri diye aileler endişelenmeye başlamış bile…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31