Büyükkonuk’un eko turizm hareketimizde önemli, hatta tarihi bir yeri var. Çünkü bu beldemiz, eko turizmin tetiklendiği ve başarıyla uygulandığı pilot bölgedir. Sezai Sezen’in partisi DP ile anlaşmazlığa düşüp bağımsız aday olarak girdiği belediye başkanlığı seçimini kazanmasından sonra eko turizm bilinci Büyükkonuk’ta kurumsallaşmaya ve ivme kazanmaya başlar.
  
Bu kurumsallaşmanın da Sezai Sezen’in seçimi kazanması kadar ilginç bir öyküsü var. Önce seçimin öyküsüne bakalım: Sezen, genç bir iş adamı ve girişimci olarak Büyükonuk’ta DP’nin örgüt başkanı olarak dikkati çekmektedir. 2006 yerel seçimleri gelip çattığında, Sezen partisinden belediye başkanlığı için aday gösterilmeyi beklemektedir. Çünkü kafasında önemli tasarılar vardır ve bunları uygulamaya koymak adına böylesi bir fırsatı beklemektedir. Gelgelelim DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, örgüte bile danışma gereği duymadan bir başkasını partinin adayı olarak belirler. O günlerde Dışişleri ve Turizm Bakanı olan Serdar Denktaş’ın makamına giden Sezen, bu karardan memnun olmadığını ve belediye başkanlığına kendisinin heves duyduğunu açıkça ifade eder. Bu cesaretli girişim Serdar Denktaş’ı kararından döndürmez. Bunun üzerine Sezen “ben de seçime bağımsız aday olarak katılırım” der ve Serdar Denktaş’ın elini bile sıkmadan o makamdan da, DP’den de ayrılır. Denktaş “hadi bağımsız aday ol da görelim bakalım kaç oy alırsın!” der arkasından. Ama Serdar Denktaş’ın beklentisinin aksine, Sezen seçimden zaferle çıkar.
  
ÖRP’nin kuruluş çalışmalarına katılan ve bu partide de görev alan, ancak beklediği desteği ÖRP’nin koalisyon döneminde bulamayan Sezen, şimdi UBP’li. Büyükkonuk’ta eko turizm hareketinin başlatılmasını da şöyle anlatmakta:
  
“Belediye başkanı olarak çeşitli projelerim ve düşüncelerim vardı ama bunlar arasında eko turizm olayı kesinlikle yoktu. Başlangıçta bu konunun yabancısı, hatta isteksiziydim. Bu konudaki vizyonumun değişmesinde Büyükkonuk’taki bazı ailelerin büyük etkisi oldu. Bölgenin otantik kültürünün öne çıkarılması, hatta Karpaz yaşamına dair bu bölgesel kültürün genel otantik kültürle zenginleştirilmesi bağlamında bana nice telkinlerde bulundular. En sonunda bu konuda ikna oldum ve ‘hadi başlayalım’ dedim. ÖRP’den ayrılmama da bu bağlamda onlardan gördüğüm ilgisizlik neden oldu. Önlerine getirdiğim projelere anlayış ve destek gösterselerdi şimdiye dünya eko turizm hareketinin bir parçası olacak ve hatta uluslararası eco-village kongresinin ülkemizde yapılmasını sağlayacaktık.”
  
Başlangıçta bu harekete köy içinden dudak kıvıranlar da oldu. Ama zaman içinde eko turizm hareketinin getirdiği kazançlar görülünce, şimdi bu konuda herkes Sezai Sezen’le omuz omuza. Eko turizme yönelenler ve bu bağlamda yatırım yapanlar iyi gelir elde etmekte. Halk Sanatları Derneği’nin (HAS-DER) Değirmen Kültür Evi’nde, (ki burası eski bir zeytinyağı değirmeninin kalıntılarını da içermekte), başlattığı el sanatları kurslarında yetişenlerin ürünleri iyi piyasa bulmakta. Eski köy mutfağının yemeklerini hazırlayıp sunan birkaç restoranda kimi günler izdiham oluşmakta. Sezai Sezen bizi bu otantik mutfaklardan birinde ağırladı… Yahnili, üzerine kuru nor rendelenmiş el makarnası, yayık ayranı ve samsı ikram etti. Kıbrıs kırsal kesimine özgü hiçbir yerde bulunamayacak bir tat. Üstelik yemeğin porsiyonu 15 TL… Belediye Başkanı Sezen “herhangi bir tatil gününde gelseniz, burada rezervasyonsuz yer bulamazsınız” diyor.
  
Derviş Zaim “Gölgeler ve Suretler” filmini çekerken mekan olarak Büyükkonuk’u seçti. Zaim, ekibiyle birlikte birkaç ay boyunca orada kaldı. Restorandaki köylüler, film çekim günlerine dair anılarını keyifle anlattılar. Ne ki, Sezen bu konuda buruk. Şunları söylüyor:
  
“Büyükkonuk’u tanıtım amacıyla Derviş Zaim’e her türlü desteği verdik. Ama tanıtma adına umduğumuzu bulamadık. Filmin Büyükkonuk’ta çekildiğine ilişkin hiçbir açıklama yapılmadığı gibi, bize teşekkür bile edilmedi. ‘Film Karpaz’da çekildi’ demekle yetiniyorlar. Bu konudaki sitemlerimi ben Zaim’in yüzüne de söyledim. Yazmanızda sakınca yoktur.”
  
Aslen Adana kökenli olmasına karşın yerel Kıbrıs kültürünü diriltme, yaşatma ve yeni nesillere ulaştırma bağlamında canla başla uğraş veren ve “buralarda Anadolu kültürünün belirgin uzantısı var” diyen Sezai Sezen, Büyükkonuklu efsane sanatçımız Kemal Tunç’un adını bir sokağa vererek vefa kültürüne dönük duyarlılığını da kanıtladı. Kemal Tunç ve Osman Balıkçıoğlu tarafından yaratılan Alekko ile Caher karakterlerinin anıtını da Kemal Tunç’un adını verdiği parkın orta yerine dikti. Anıt, güvercinlerinin bolluğuyla da dikkati çeken bu köydeki eko turizm hareketinin simgelerinden birine dönüştü. Anıtın yanındaki levhayı okumadan hiç kimsenin geçmemesini dilerim. Çünkü o levhada, ziyaretçilere bir Kıbrıs dönemine damgasını vuran otantik Alekko ile Caher efsanesinin öyküsü sunulmakta. “Bu öyküyü kaleme alan da Kemal Tunç’un kızıdır” diyor bana Sezai Sezen.
  
Eko turizm doğa ve sosyal kültürle doğrudan ilgili. Doğa severlerin ve çevrecilerin keşfi olan bu turizm türünde çevresel ve kültürel zenginlikler yanında örf, adet ve geleneklerin de ön palana çıkarılması, korunması ve geliştirilmesi söz konusudur. Tüketmeden keşfetmek adına yürütülen ekolojik çalışmaların bulguları ve ürünleri çoğaldıkça, yöreye dönük turistik ilgi de büyür. Bundan hem eko turizm yöresi, hem de ülke yararlanır. Ülkesel ve toplumsal geleneklerin kuşaklar boyu geliştirilerek sürdürülmesi ise olayın bir diğer önemli boyutudur. Büyükkonuk’ta eko turizmi doyasıya yaşamak isteyenler için çamlı bir tepede belediye tarafından kurulmuş olan “The Pine View”un şirin ahşap evlerinde konaklama olanağı var.
  
Sezai Sezen, Lefke yöresinden adeta kovulan petrol dolum tesisi projesi için şimdi kendi bölgesinin seçilmesinden asla tedirgin değil. “ÇED raporu olumluysa olaya ben de olumlu bakarım” diyen ve bu projenin eko turizm hareketine asla zarar vermeyeceğini düşünen Sezen, “o yatırım, bölgemiz için büyük istihdam ve gelir kaynağı olacak” görüşünde.  


Kaynak: Kıbrıs Gazetesi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31