Sosyal Güvenlik yasası sabah oy çokluğu ile geçti. Mecliste önceki gece yaşananların bir daha yaşanmaması temennisini dile getirirken dahi TDP Genel başkanı Mehmet Çakıcı ve partinin diğer vekillerinin kürsüdeki hali gözümün önünden hala gitmiyor.

Başkan Çakıcı’nın uzun süreli konuşmasında kırdığı kürsü rekoru oldukça ses getirmişti ancak önceki gece mecliste yaşananların ardından Kamuoyu ve Meclisteki partiler TDP’ye karşı oldukça tepki gösterdi.

Birçok kesim Çakıcı’nın show yaptığını ve amacının sorun yaratmak olduğunu söyledi durdu. Yaşananlara ilk bakışta bu argümanı yükleyebiliriz ama gerçekten öyle mi?

ÇAKICI’YI TANIMASAM

Mehmet Çakıcı’yı tanımasam Meclis kürsüsünden yaptıklarına yönelik gerçekten show yaptı derdim ama Çakıcı’nın kendine has protestosunu yaptığını ve duygularında samimi olduğunu düşünüyorum. Şekli yanlış mıydı evet yanlıştı. Ama olayı doğru analiz etmek lazım.

İKİ YANLIŞ BİR DOĞRU ETMEDİ

Başkan Çakıcı’nın bir muhalefet partisi olarak Sosyal Güvenlik Yasası’nı protesto etmesini herkes anlayışla karşılamalı. İlk önce bunu anlayalım.Her ne olursa olsun ben bu kürsüde kalırım ve bu yasayı geçiremezsiniz demeyi de bir yere kadar anlayışla karşılayabiliriz.

Meclis Başkanı Bozer İç Tüzüğe göre oylama yaptırarak saat 22.00’de “Oy çokluğu ile konuşmanıza son veriyorum” demesi üzerine. Film tersten çalışmaya başladı.olayı hassas bir şekilde değerlendirmek lazım. Çakıcı, bir muhalefet parti lideri olarak konuşmasını yapma hakkına sahip ancak öte yandan Meclis Başkanı Bozer de, Çakıcı’nın konuşmasında yanlışlıklar görmesi üzerine iç tüzükteki yetkilerine dayanarak Çakıcı’nın konuşmasını durdurdu. Buraya kadar herkes haklı.

Ancak bundan sonrasında gelişen olaylarda Mehmet Çakıcı’nın iç tüzüğe göre konuşma yapması hata. Bunu görmezden gelemeyiz ama Çakıcı’nın Kürsü dokunulmazlığı olduğu için kürsüden inmeyi reddetmesi durumunda UBP Milletvekillerinin yine iç tüzüğe aykırı hareket ederek Çakıcı’yı arbede yaratarak kürsüden indirmesi de hata.

Sonuç itibarıyle Çakıcı’nın yasayı protesto etmesi ve buna yönelik bir eylem gerçekleştirmesi herkes tarafından anlaşılabilir olmalıdır , bunu yinelemek gerekiyor ancak yapılış şeklinin kamuoyundan ciddi tepki aldığını da söylemem gerekir. Meclis Başkanı Hasan Bozer’in iç tüzüğe aykırı davranan tüm UBP vekillerine ve kendisine karşı sert bir üslup kullanan TDP Milletvekillerine ne tür bir ceza vereceğini doğrusu merak ediyorum.

 


BAKAN ÜSTEL’DEN ÖZELEŞTİRİ
Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel’in dün kurmayları ile birlikte bir basın toplantısı vardı. Bakan Üstel Turizmde uzun yıllardır eksik kalan ve yapılamayan işlerin kısa sürede tamamlandığını ve havayolu şirketimiz olmamasına karşın ülkeye gelen turist sayısındaki büyük artışı koydu ortaya özetçe.

Kim ne derse desin kabinen en başarılı bakanlarından biri. Aşk olsun adama. Turizm tavan yaptı diyebiliyoruz rahatça. Ama! İşte bir aması var son zamanlarda yaşananların. Bütçede Turizme ayrılan katkının hiçte yeterli olmadığını ve turizm fonundaki gelirlerin bir şekilde artırılmasının yolunun bulunmasının gerektiğini bizzat kendisi söylüyor ve ekliyor “bunu Hükümet ile bir daha görüşeceğim”.

Peşi sıra gelen soruların içinden önemli bir konuda da Hükümete yönelik özeleştirisini yapıyor ki bu elektrik konusu. Evet elektrik hiç olmaması gerektiği kadar pahalı ve turizmciler için ciddi bir sorun. Otellerin dolu olması otellerin yüksek kar marjına sahip olduğunu getirmemeli akıllara.

Paket turların dövizin yükselmesiyle beleşe geldiği bir gerçek, buna bir de elektrik zammı eklenince durumlar tersine dönüyor. İşte bu konuda Ünal bey “haklısınız elektriği ucuzlatmak zorundayız, otelci bu kadar pahalı elektrik kullanmamalı” demeyi de ihmal etmedi.

ÇEVRE DAİRESİ’NİN YAPTIKLARI ORTADA YOK

Bakanlığın bana göre bir başka önemli sorunu var ki bu da Çevre Dairesi’nin yaptığı işlerin kesinlikle pazarlanamadığıdır. Çevre konusu yalnızca dünya da değil artık ülkemizde de çok önemli planda. İyi biliyorum ki Çevre Dairesi iyi işler yapıyor, iyi işler de çıkarıyor ama toplum bundan haberdar değil. Ve Çevre Bakanlığı bünyesi zayıf olarak adlandırılıyor. Ünal bey Turizmde yakaladığı ivmeyi, Çevre de de yakalamak üzere ama pazarlanmalı.

BAKANLIK KÜLTÜRDE DAHA AKTİF OLABİLİR

Kültür Dairesi’nin kısıtlı bütçesiyle pek bir şey yapabilmek mümkün değil ancak Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığının tek zayıf  halkası “Kültür”. Kültür Dairesi Müdürü Derviş Beyit işinin ehli bir adam ama para olmayınca bu kültüre de katkı yapmak na mümkün. Ünal bey başarılı götürdüğü Turizm ve Çevre halkalarına Kültürü de ekleyebilmeli.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31