Uzun yıllardır ihtiyacımız olan bir hareketi yaşama geçirdikleri için onlara teşekkür etmeliyiz!

Habere ulaşmamıza ve haberi yorumlamamıza katkı sağlayanlara; bunu yaparken her kesime ve her kesimin haklarına, özgürlüklerine dikkat etmek zorunluluğunu; hiç kimsenin özgürlüklerinin bir başkasının esareti anlamına gelmediğini hatırlattıkları için onlara teşekkür etmeliyiz.

Kimlere mi? Medya Etik Kurulu’nu oluşturmayı akıl edenlere ve oluşturanlara!

Medya etiği çağdaşlıktır!

Medya etiği gerekliliktir!

Medya etiği insan hakkıdır, özgürlüktür!

***

Haberin bize ulaşması için nasıl bir yolculuktan geçtiğini bilmeyen yoktur!

Bilgi toplanır, haberleştirilir ve yorumlanır.

İşte bilginin bizlere ulaşma yolculuğu sırasında, ne oluyorsa oluyor: Bilgi dönüşüme uğrayarak karşımıza çıkıyor. Bu dönüşüm aslında kimilerimizin hoşuna gidiyor, kafasına uyuyor ve amacına hizmet ediyor. Ancak diğer bir kesimin de zarar görmesine, ürkmesine, suçlanmasına, dışlanmasına sebep olabiliyor.

Kimi zaman toplumun birileri aleyhine kışkırtılmasına, hatta iç barışın zarar görmesine kadar etki edebilecek toplumsal bakış açıları oluşmasına yol açabiliyor.

Fakat işin en kötüsü ne biliyor musunuz? Tüm bunlar hem bilinçsizlikte oluyor, hem de çıkar sağlamak amacı ile amaçlı ve bilinçli…

***

Bilgi, dürüst, adil ve cesur olmak adı altında haberleştirilebilir elbette. Ancak, kamuoyunun bilme ve öğrenme hakkını belli çıkarlar doğrultusunda çarpıtabilir de!...

Medya her geçen gün güven kaybetmekte, her yeni gün, bir haberin başka bir kanal aracılığı ile de doğrulanmasını gerekli kılmakta.

Maalesef, bazı medya mensupları ve kanalları, bırakınız medya etiğini, toplumsal yaşamın etik kurallarını bile alt üst edecek şekilde davranıyor, kişisel çıkar sağlamak uğruna, kamuoyunun doğru bilgi almasına engel oluyorlar.

Bu noktada, kamuoyuna ulaştırılacak olan bilginin ayrımcılık ve düşmanlıktan arınmış olması şart.

Haksızlığa, manipülasyona, nefret söylemine yol açmaması için süzgeçten geçirilmesi şart!

Haber vermek adı altında, okurun sübjektif yorumlar ile aklının karıştırılmaması çok önemli!

Medya etik kurulunun bunları amaçladığı net… Yasalar ile desteklenmesi koşulu ile, yargı yolunun açılmasının sağlanması sayesinde, bir çok habercinin de, haber kullanıcısının da ve habere konu olan kişinin de haklarını savunulması gerekliliğini hatırlatmak şart!

Medya etiğinin ilkelere bağlanarak, ilkeler doğrultusunda sadece haberi kullananlar ya da habere konu olanlar korunmuyor. Aynı zamanda haberciler ve medya mensupları da korunabilecek.

***

“Güvenilir bir kaynaktan edinilen bir habere göre…” diye başlayan haberler arttıkça, her kafadan haber uydurulmasına engel olmak mümkün olmaz!

Bu türden haberler o kadar çok artıyor ki, bilgi kirliliği denilen, aslında her kafadan bir ses çıkması anlamına gelen habercilik anlayışı her geçen gün artıyor.

Kişilerin özel yaşamına saldıran ve kişilerin mahremiyetini tehdit eden haberler yıllardır tartışılan konular arasında. Suçu yargı yolu ile ispat edilmeden, medya aracılığı ile suçlu ilan edilen kişiler mi isteriniz, tecavüze uğradığı için korunmak ve savunulmak adı altında deşifre edilenler mi? Belli kişi, zümre, kurum, ülke ya da akla gelen her şeye karşı toplumun nefret duygusunu uyandıracak haberler mi, yoksa belli bir medya kurumunu idare eden kişilerin nefretlerini okura empoze etmesi mi?

Bunlara her gün o kadar çok şahit oluyoruz ki, haberciliğin ve medya mensubu olmanın flaş yorumlardan veya toplumda infial yaratacak birkaç cümle yapmaktan ibaret olduğunu düşünmeye başladık.

***

Artık öyle eline kalemi, önüne bilgisayarı, omzuna kamerayı alan haberi yapıp insanlarla buluşturamayacak! Buluşturamamalı!

Medya Etik Kurulu’nun yaptırımının ne olacağını çok merak ediyorum. Yeni hükümet programımızda da basın-yayın etiği konusunda alınacak önlemler ve düzenlenecek yasalara yönelik birkaç söz bulunuyordu.

İkisinin bir arada toplumun faydası yönünde çalışması için zaman geldi ve hatta geçti bile…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31