İnsafa gelen Yorgancıoğlu Hükümeti, giderayak DPÖ’nün açıkladığı 6 aylık HP Endeksini çalışan ve emekli maaşlarına Temmuz ayında yansıtma kararı almıştı. %3 civarındaki HP’deki bu artış çalışan ve emekli maaşlarına yine hükmi karakuşi şeklinde ve adaletsizce yansıtılacak. 2011 yılında geçirilen ve çalışanlar ve temsilcileri sendikalar tarafından Göç Yasası olarak adlandırılan Yasadan sonra kamuda işe başlayan çalışanların güya maaşlarını düzeltmek için Kamuda çalışanlara yapılan artışlar bir başka adaletsizlik yaratmaktadır. Buna göre ülkede oluşan HP sanki de her kesim için ayni değilmiş gibi, kamuda Göç Yasasından sonra çalışmaya başlayanlara daha yüksek olarak yansıtılmaktadır. Bu şekilde Göç Yasasından önce kamuda çalışanlar almaları gereken artıştan daha az artış almaktadırlar. Ayni şekilde kamu emeklileri ile Sosyal Sigorta emeklileri de 2011 yılından sonra kamuda işe alınanlardan daha az artış almaktadırlar.

                                             ***

Bir kere hükümet ettiğini sananlar, Göç Yasasının getirdiği adaletsizliği ortadan kaldırmak isterlerse, öncelikle Göç Yasasını ortadan kaldırmalıdırlar. Göç Yasasını ortadan kaldırmadan sözde getirdiği adaletsizliği ortadan kaldıracaklar diye diğer çalışanlara ve emeklilere sormadan onlara adaletsizlik yapmaktadırlar. Yani Hükümet ettiğini sananlar, diğer çalışanlara hak ettikleri artışı vermeyerek, bilâkis onlardan keserek, Göç Yasasının adaletsizliğini ortadan kaldırmaya çalışıyorlar(!)  Hükümetçilik ettiğini sananlar. 2011’den önce kamuda iş alanlara böyle bir düzenleme yapmak için sordunuz mu? Onların rızasını aldınız mı?

                                              ***

Sosyal Sigorta Emeklilerinin durumu daha da trajik ve de acıklı. Yine sigorta çalışanlarına sorulmadan, muhtelif zamanlarda hükümetçilik yaptığını sananlar, her seçim döneminde populizm yapacaklar diye seçim rüşveti olarak sigorta çalışanlarına ekonomik akla uymayan ve sigortaları batışa sürükleyecek haklar verdiler. 1 Temmuz, 1977 tarihinde faaliyete geçen Sosyal Sigortalar Kurumu ilk emeklisini 2002 yılında verecekti. Halbuki hükümetçikler erkek sigortalılarda askerliği bire bir emeklilikten saydılar. Yani 6 yıl askerlik yapan biri 25 yerine 19 yıl yatırım yaparak emekılilik hakkı kazandı. Bu kararı alıp sigortaya empoze edenler, askerlik farkının primlerini sigortaya yatırmadılar. Ayni zamanda emeklilik yaşı da 60’tan 50’ye indirildi. 74 öncesi Rum tarafında çalışmışlığı olan ve emeklilik hakkı kazanamayanların Rum tartafında çalışılmış yılları da sigortada emeklilik yıllarından sayıldı. Bunun kararını da alan hükümetçikler, Rum tarafında çalışılmış yılların primlerini de sigortaya yatırmadı. Üstelik bu durumda olanlar 68 yaşında olunca Rum Sigortalarından çalışılmış yıllarına göre bir defalık toplu bir ödeme almalarına rağmen. Yetmedi, yine sigorta çalışanlarına sorulmadan tüm ev kadınları da sigortalı yapılacak diye yaşı sigortalı olmaya yetmeyecek binlerce kadın, geçmiş yıllara tuta belli bir miktar ödedikten sonra sigortalı yapılarak üç beş yıllık yatırımlardan sonra emekli yapıldılar. O zamanlar enflâsyonun üç haneli olduğunu göz önüne aldığınız zaman ödenen peşinatın nasıl pul olduğunu da görürüz. Hükümetçilik edenler açıkgöz ya. Bir başka seçim öncesi Bakanlar Kurulu Sosyal Sigortalar Yasasına rağmen, en düşük emekli maaşı asgari ücretten az olamaz diye karar aldı. Bu karara göre tüm yatırımlarını asgari ücret üzerinden yapan bir sigorta emeklisi, emekli olduğu zaman yatırım yaptığı brüt miktarın yüzde yüzbeşi kadar emekli maaşı alırken, tüm yatırımlarını toptan yapan bir sigorta emeklisi de yatırım yaptığı brüt miktarın yüzde kırkı kadar emekli maaşı alıyor. Bu anomali devam ederken, Hükümetçilik ettiğini sananlar son aldıkları kararla, “Sosyal Sigortaların mali durumu iyi değildir. Onun için sigorta emeklileri HP Endeksine göre artış alacaklar” demektedir. Bre Allahsızlar, Sosyal Sigortaların mali durumunun içine yukarıda aldığınız kararlarla ve de sigortalılara sormadan siz sıçmadınız mı? Temizlemek de size düşmez mi? Hayat Pahalılığından ayni şekilde etkilenen kamu çalışan ve emeklisine yüzlerle ifade edilen maaş artışı verirken sigorta emeklilerine onlarla ifade edilen artış vereceksiniz. Size yakışacak sıfat bulamıyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31