Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda bulunan müsteşar ve müdürler heran görevden alınabileceklerinin huzursuzluğunu yaşıyorlar. Yeni Bakan Şerife Ünverdi’nin konulara vakıf olmaması bakanlıkta büyük bir huzursuzluk yaratırken, müsteşar ve müdürleri de değiştirirse bunda büyük zarara uğratılacağı konuşuluyor.

Edindiğimiz bilgilere göre; Türkay Tokel dönemindeki bürokratlar görevden alınma telaşı içerisine girdiler. Belli ki; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı çevrelerinde görevden alınmalar konuşuluyor. Göreve gelen bir bakanın kendi bölgesindeki müsteşar ve müdürlerle çalışması her zaman tercih edilir. İşte bu meyanda Ünverdi’nin de bunu yapacağından endişe ediliyor. Bakalım bürokratların bu korkusu doğrulanacak mı?

GÜZELYURT KAYMAKAMLIĞI YEMEĞE DAVET EDİLMEDİ

Garga’larımızın da gözlerinde hiçbir şey kaçmıyor. Dün Lefke’deki Ceviz Festivali’ne katılan Cumhurbaşkanı Dr.Derviş Eroğlu, UBP bölge Milletvekilleri ile birlikte Mardinli restaurant’ta bir öğlen yemeği yedi. Ceviz Festivali’nin açılışında boy gösteren Güzelyurt Kaymakamı Menteş Gündüz Mardinli’deki yemeğe çağrılmadı. Güzelyurt Kaymakamı’nın yemeğe çağrılmaması Garga’larımızın dikkatlerini çekti. Gerçi UBP Güzelyurt Milletvekili Türkay Tokel de yoktu ama o zaten bakanlığı kaybettikten sonra bu tür yerlerde görünmez oldu. Ceviz Festivali’nde de yoktu ama Kaymakam Menteş Gündüz’ün olmayışı Kaymakam ile Milletvekillerinin aralarının iyi olmadığının bir işaretidir. İlçe Başkanı Ahmet Çaluda veya Lefke Belediye Başkanı Mehmet Zafer Menteş Gündüz’ü de yemeğe çağırabilirdi. Ne diyelim; yakında kokusu çıkar.

MALİYE MÜSTEŞARLIĞI ZOR

Maliye Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Havutçu’nun görevine gitmediğini yazmıştık. Dün bu konu ile ilgili bilgilendirme açısından bizleri Havutçu’nun yakın dostları aradı. Dostlarının anlatmalarına göre; Maliye Bakanlığı’nda görev yapmak çok stresli. Hele Havutçu gibi müdür müsteşar olanların görevi gerçekten zor. Çok stresli bir görev yürütüyorlar. Olmayan parayı denkleştirip gününde ödemek pek de kolay değil. Maliye’den çıkan çeklerin hatti hesabı yok. Üstelik bir de her ay gününde ödenmesi gereken maaşlar için para denkleştirene kadar akla karayı seçiyorlar. Ahmet Havutçu diğer memur gibi sekiz saat çalışmıyor. Onun için mesai yok. O bakımdan üzerindeki yükü çekemeyecek vaziyete geldi. Aldığımız bilgilere göre; Maliye Bakanı Ersin Tatar, onu ikna etmiş Pazartesi günü görevinin başında olacak. Ne diyelim; Kolay gelsin.

CEVİZ FESTİVALİNDE BAŞBAKAN YOKTU

Kırsal kesimlerde yapılan festivaller halkımızı mutlu ediyor. Bir hafta veya on gün süren festivaller, bir ay da sürse halkımıza moral oluyor. Dün Lefke’de Ceviz Festivali’nin ikincisi başladı. Lefke’nin demek ki cevizi meşhur. Gerçi hurması da meşhur ama Lefke’liler festival için cevizi uygun gördüler. Dünkü festivalde bölge milletvekilleri ve Cumhurbaşkanı Dr.Derviş Eroğlu festivalin açılışında boy gösterirken, Başbakan’ın olmayışı dikkatlerden kaçmadı. Böylesine güzel bir ortamda Başbakan’ın gelmemesi merak konusu oldu. Edindiğimiz bilgilere göre; Lefke Belediye Mehmet Zafer ve bazı milletvekilleri Başbakan’ın gelmemesini konuştularsa da nedenini bir türlü öğrenemediler.

TRAFİK IŞIKLI ÇEMBER ARIZALI İKEN İYİYDİ

Hangi akla mantığa uyularak Kermiya çemberine trafik ışığı kondu. Defalarca yazdık ama hazır çemberdeki ışıklar arızalanınca ve trafikte normale dönünce yeniden yazma gereği duyduk. O güzergahı kullanan sürücüler bundan birkaç gün öncesine kadar Kermiya çemberindeki trafik ışıklarının arızalı olduğunu görmüşlerdir. Trafik ışıklarının arızalı olduğu günlerde Kermiya çemberindeki trafik tıkırında idi. Eminim bir çok sürücüde inşallah arıza düzelmez ve bu şekilde kalır demiştir herhalde? Ama ne yazık ki diyoruz çünkü arıza giderildi çemberdeki trafik ışıkları yanmaya başladı, trafikte eskiden olduğu gibi yoğunlaştı. Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner’e duyurmak istiyoruz bir an önce Kermiya çemberindeki trafik ışıklarını kaldırsın çünkü trafik ışıkları gereksiz. Tabi trafik ışıklarını kaldırırken çemberi de çağdaş bir çember haline getirmesi gerekiyor. Özellikle sabah saatlerinde memurun işe gidece vakitlerde çember tıkanıyor.  

 

NASIL BİR LİDER ?

Siyasetin kirlenmesi, sorunların azalacak yerde her geçen gün artması, Türkiyedeki iktidarların her söylediğinin doğru kabul edilmesi, artık milletvekili olmadan bakanlık hesaplarıyla siyasete girilmesi, dernek, kahve, kulüp değiştirir gibi parti değiştirilmesi halkın arasında bu soruyu gündeme getirmeye başladı. Nasıl bir lider ? bu mevcut düzenden lider çıkar mı ? O da belli değil, çünkü bu düzen temiz insanları da yiyip bitiren bir düzene döndü.

MÜKAFAT BİLE VERDİLER

Her tarafından tel tel dökülen bir düzende futbol mu kalır ? Lefke’liler 10 maç cezanın az bulunarak 13 maça çıkarılmasına feryat ededursunlar. Final maçını oynatan daha doğrusu oynatamayan hakem Koşer’e mükafat bile verdiler. Hemde yıllarını hakemliğe adayan Yılltan Muslu gibi bir ismin adına. Daha komiği umut vaad eden genç hakemler için konan bu ödül 30’ncu resmi maçını 1.5 dakika daha oynatamayan,  baştan sona bir yığın yanlışla maçı götüren ayni hakeme verildi. 30 maçtan sonra hakemliğe ısınıp gelecek için umut vaad eden hakeme de ödülü verenlere de alanlara da bravo...

GÜNGÖR ÇÖPLÜĞÜ GÜNDEMDEN DÜŞMEYECEK

Avrupa Birliği’nin 120 milyon euroyu aşan yatırım isteyen bir projeye 6.5 milyon euro (20 de birini) vererek hazırlattığı proje için çok baş ağrıtacak demiştik. Evet gerçekten de baş ağrıtacak. Bu çağda karpuz kavun kabuklarıyla yemek artıklarının poşetleriyle birlikte çöp bidonlarına oradan da çöp arabalarıyla kokular saça saça Dikmen Çöplüğüne dökerken şimdi ayni işi Güngör Çöplüğüne dökeceğiz..6 bin tane öğrencinin okuduğu bir bilim yuvasının böğrüne Çöplük yaratacağız. Bir bilim yuvasından alıp bir başkasına aktaracağız. Ve yazdık gene yazmaya devam edeceğiz. Karpaza iğne düşşe ayağa kalkan çevrecilerden örgütlerinden hala tıs yok. Gönüllü çevreciler hala sus pus, sonra lobi eğitimleri için Avrupalara stajlara gidilsin, güçlü sivil toplum için AB kaynaklı bol kepçeden eğitimler alınmaya devam, ne işe yarar ki bu eğitimler? Halktan kopuk bir sivil toplumun kendine bile faydası olmaz yok ki memlekete olsun.

AÇIKTA SATILAN KIYMAYA DİKKAT

Mutfaktan birazcık olsun anlayan herkes kadın ya da erkek farketmez, dünyanın en ünlü ahcıları genelde erkeklerdir (kadınlarımız alınmasın) Evet mutfakla arası olan herkes bilir ki kıymayı kıyarsanız tüketmeniz gerekiyor. Bakteri yapar, salamı, sosisi, pastırmayı da öyle kestiniz mi en kısa zamanda tüketmeniz gerekiyor.? Bu gerçeği bile bile taze kıyma diye kıyılmış paketlenmiş kıyma satan bir yığın yer var hala...

Restorantcılar bu konuya bir süredir tepki koyuyor. Ercan sık sık konuyu gündeme getiriyordu. Yoruldu, yerini Ahmet bıraktı. Ahmet Güler arkadaşımız daha genç, ekibi de onlar da bıkmadan usanmadan konuyu gündeme getiriyorlar ama maalesef onları tek duyan Cemal başkan oldu. Bulutoğulları ekipleri kıyma ve diğer merdiven altı üretim için harekete geçirdi. Hatır gönül de bilmiyorlar. Ceza ve müsadere. Ama Cemal Başkanla iş bitmez ki, 28 tane belediye var.  Yaz geldi, ortalık yanmaya başladı, belediyeler de esnaf da bu işlere dikkat etmeli. Zaten Türkiye basını her fırsatta hatırımızı soruyor. Ne onlara, ne de kimseye bu fırsatı vermeyelim. Hijyen kuralları neyse uygulayalım.  Marketlerdeki hazır ve pişmiş gıdaları daha sık denetleyelim. Hotel dışında pansiyonlarda kalan yabancı turistlerimiz de çoğaldı.Tam mevsiminde bir darbe de gıdadan yemeyelim. Res-Bir in sesine kulak verelim diyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31