Ülkemizde ekonominin gelişmesi ve büyümesinde en büyük engel uluslararası platformda tanınmamasıdır. Bu statüsünden ötürü devam etmektedir. Tüm bunların yansıra, son birkaç yıldır tüm dünyayı saran ve etki altına alan ekonomik kriz ve sonrası ekonomide çeşitli olumsuzlukları da beraberinde getirmiştir.  Bunlardan en önemlisi ve kontrol altına alınması gereken olumsuzluk “kaçak iş gücü” dür. Çünkü kaçak iş gücü ile birlikte sosyal güvenliği ve kamu maliyesini sarsan konular gündeme gelmektedir.

Pek çok şekilde karşımıza çıkan kayıtsız iş gücü öncelikle sosyal güvenlik yapısını olumsuz etkilemekte ve sosyal sigorta sistemine ciddi şekilde zarar vermektedir. Sosyal güvenlikten yaralanamayan kayıtsız iş gücü sağlık sisteminde bir kambur oluşturmakta dolayısıyla sağlık hizmeti kalitesini düşürmektedir. Dahası kamu hizmetlerinin finansmanında güçlükler yaratmaktadır. Ayrıca ucuz iş gücü gibi bir olguyu geliştirerek istihdam alanlarında daralmaya sebep olmaktadır. Sadece yabancı iş gücünün kayıt altına alınamaması problemin ilk ayağıdır. İkinci ayağı ise bildirimde bulunmadan ikinci iş yapanlar ve emekli olup başka bir iş sahibi olan kişilerdir. Bunun nedeni ekonomik ihtiyaçların yeterince karşılanamaması ve emeklilik sisteminin günün şartlarına göre modernize edilememesidir. Tüm bu faktörler göz önünde bulundurulduğunda sosyal ve ekonomik gelişmenin önündeki en ciddi engel ortaya çıkmaktadır.  Ülkemizde tahmini 35-40 bin kayıtsız çalışan bulunduğu bir gerçektir. Sağlıktan eğitime ve kontrol edilemeyen nüfus sorunun başlıca kaynağı kayıtsız iş gücü olarak nitelendirilebilir. Çünkü K.K.T.C kayıtsız iş gücü için cazibe merkezidir. Çünkü ülkeye giriş ve çıkışlardaki kolaylık birinci etkendir. İkinci etken ise ülke içi denetim eksikliğidir.

 Fakat son çıkan af yasası ile ciddi bir hamle yapılmış ve bu konuda gerekli çalışmalar başlatılmıştır. Ülkemizde birçok kez af uygulaması yapılmış ancak sorun çözülememiş hatta büyümeye devam etmiştir. Geçmişte kayıt dışı iş gücüne engel olunamamasının sebebi ise aftan sonra denetim ve yaptırım eksikliği olduğu açık ve nettir. Kaçak işçi ve işçi çalıştıranlara ceza uygulamalarından önce adaya giriş ve çıkışlar sıkıyönetim altına alınmalıdır. İşçi olarak gelenlerin ön izin dolayısıyla adaya ilk girişlerinde kayıt altına alınacakları bir sistem ivedilikle uygulanmalıdır. Kaçak işçi çalıştıran işverenlerin ise caydırıcı cezalara tabi tutulması gerekmektedir. En önemlisi devlet eli ile kontrollerin düzenli ve devamlı suretle yapılması ancak bu soruna kalıcı bir çözüm olacaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31