Ne bitmek bilmez bir sorun kardeşim bu!

Bıktık usandık artık çevremizde olup bitenlerden.

Hanemizin içine kadar giren iktidar çatışmalardan;

Bıktık usandık artık bizi mutsuz eden yaşamsal zorluklar ile mücadele vermekten.

Bıktık usandık artık emeğinin karşılığını alamadığı için sıkıntı yaşayan emekçi eşimizin, dostumuzun yaşadıklarını onlara reva görenlere karşı çaresiz beklemek zorunda kalmaktan.

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin bitmek tükenmek bilmeyen, incir ipine dönmüş bu sorunundan sıkıldık.

Biz, vergisini veren, doğru düzgün hayatını sürdürmeye çalışan insanları mağdur etmeye hiç kimsenin hakkı yoktur.

Hiçbir kimse, makamı ve de yetkisi ne olursa olsun, göz göre göre kendisinden daha düşük sosyal statüdeki veya mevkisinden daha düşük bir kimseyi mağdur edemez.

Bu hem insan haklarına aykırı hem de bizim anayasaya!

Tüm diğer anomalileri bir yana koymadan önce iddia ediyorum ki Lefkoşa Türk Belediyesi’nin Lefkoşa Belediyesi sınırlarında yaşamını sürdürmekte olan kişilere götürmediği hizmet yüzünden yasaları çiğnediğini bilmezden gelemeyiz!

Aylardır ödenmeyen emekçilerin, emeklerinin karşılığını ödemeyen belediye ciddi bir insan hakkı ve anayasal ihlal yapıyor.

Bununla da kalmayıp KKTC Cumhuriyet Meclisi’nden anayasa hükmünde kabul edilmiş İLO Sözleşmelerinin ilgili maddeleri açısından da suç işliyorlar.

Bütün bunlar açısından sanki hiçbir sorun yokmuşçasına, önlem maddelerini açıklayıp Belediye Başkanı’nın yetkilerini azaltmak, izne göndermeye çalışmak, harcamalarını kısıtlamak ne kadar rantabl önlemlerdir benim anlamama imkan yok doğrusu.

Anlamadığım başka bir şey daha var:

Belediyede önlem adı altında yayınlanmış olan 7 madde içerisinde, açık açık Belediye’de başka suçlar işlenmekte olduğunu da şaşarak gördüm.

Bu önlemler dizisi aslında bir nevi LTB suç tablosu gibiydi bana sorarsanız.

Bilinçli olarak Cemal Bulutoğulları’na haddi mi bildirildi yoksa başka manalar mı çıkarılmalı bu durumdan karar veremiyorum.

İsterseniz siz de okumaya devam edin de sizin de kafanızdaki soru işaretleri biraz harekete geçsin:

***

“ Madde: 2. LTB’de görevine gelmeden uzun süredir maaş alanların eksiksiz belirlenip, LTB ile ilişkileri sonlandırılacak.” Diye bir madde var mesela.

Yani Belediye’de görevine gelmeyen, görevine gelmediği halde belli bir süreden beridir ödenek almakta olan çalışanlar var. Belediye de bunu biliyor. Ancak şimdiye kadar hiçbir önlem almamış, görevlerine son vermemiş. Bu bana pek mantıklı gelmiyor. Peki ya size?

Eğer öyle ise niye bilmediğimiz bir süreden beridir, buna göz yumulmuş veya “farkına varılmamış”?

 “Madde:3. Sözleşmeli olanların durumu değerlendirilip, kesin gereksinim olmayanların sözleşmeleri yenilenmeyecek.” Diye de bir madde var. Buna göre sözleşmeliler işe alınıyorlar; fakat sonrasında durumları değerlendirilmeyip onlar da sürekli işçi gibi çalışmaya devam ediyorlar. Bu durumda sürekli işçi gibi düzenli ve daimi çalışıp, ödeneklerini de en azından torpil süreleri devam ettikçe almayı garantilemiş oluyorlar. Daha net bir söylem ile partizanca istihdam edilişlerinin adı “sözleşmeli belediye çalışanları” oluyor.

Madem ki durumlarının incelenebilmesi ve ihtiyaca göre devam edip etmeyecekleri gibi bir seçenek de var, bunca zamandır niye akla gelmedi? Bu işçilerin durumlarının gözden geçirilmeleri birilerinin istemediği bir şey miydi?

“Madde:4. Cemal Bulutoğulları, keyfi olarak nitelenebilecek yeni istihdamlar yapmayacak.” diye bir madde daha var. Yani Cemal Bulutoğulları’nın keyfi istihdamları var demek isteniyor olabilir: Burada da partisinden, istihdam edilmesi için Cemal Bey’e gönderilen isimler de bu madde kapsamında değerlendirilecektir şeklinde bir soruyu sormaktan kendimi alamıyorum.

Dikkat ederseniz bu madde de özellikle Cemal Bey’in “sorumsuzluğuna” ve keyfiliğine işaret eden bir madde gibi okunuyor. Bu da çok düşündürücüdür.

“Madde:7. Mali sıkıntı içinde ödenmesi zor olan bazı ödeneklerin belli bir süre askıya alınması.” maddesi de bana göre son derece anlamlıdır. Çünkü bunun neyi kapsadığı ile ilgili hiçbir ayrıntı verilmiyor. Kısacası maaşlardan, sigorta ve ihtiyat sandığına, hatta gelir vergisi borçlarına kadar askıda kalması söz konusu olabilecek ödenekler var ki, bu durum çok sakat. Çünkü bir sürü emekçinin mağdur olması, mağduriyetlerin toplum geneline yayılması ve hatta ailelerin huzurunu, refahını, çocuklarını yetiştirip sağlıklarından kültürlerine ve eğitimlerine kadar etkili olabilecek derin yaralara yol açabilecek bir madde görünümü içinde yanıp sönüyor.

Hele hele bir de “1. İhtiyaç fazlası arabalar süratle satılıp nakit temini sağlanacak.” Maddesi var ki gözlerime kulaklarıma inanamadım. Bu madde Cemal Bey’in seçim propagandasındaki “yürek ister” sloganını aklıma getiriyor. LTB Başkanı olarak kendisi övünürken bir harmanlık yer isterdi. Bilmem kaç araçlık bir filo kurduğunu söylerdi.

Filo elden gidiyor. Hatta ne gariptir ki belki de satıştan elde edilecek gelir, arabaların kapanmamış borçları ile akaryakıt ödemelerine gidecek gibime geliyor.

İlk seçim kampanyasında Cemal Bey’in tam sayfa sinek bilgilendirmesinden oluşan ilanlarını da hatırlayanlarınız çoktur. Şimdilerde sineklerden de geçilmiyor Lefkoşa’da. Bu durumda bu söz ve gurur kaynağı da elden gitmişe benziyor.

Hele çağdaş bir kent yaratıldığına dair övünen Cemal Bey’in çağdaş Lefkoşa’sında  çöplerden, pislikten, kaçak inşaattan geçilmiyor.

***

Hal böyle iken ben Lefkoşa Türk Belediyesi hakkında da, LTB ile ilgili önlem almaya çalışan siyasal partiler de, Cemal Bulutoğulları’nın kendisinin de hepimizle dalga geçtiğini düşünüyorum.

Böylesi bir pozisyonda 7 maddelik önlemler listesi hazırlandığını iddia ederek bütünlüklü, kalıcı ve LTB çalışanları ile Lefkoşalıları rahatlatıcı hiçbir önlemin alınmamış olmasının doğru olmadığını hayretle görüyor ve üzülüyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5