Bazen çevremdeki bu insanlar ile aynı toplum içinde aynı kültür ile yetiştiğimi sorgular oldum.

Hayatlarını başkalarının başarısızlıkları ve mutsuzlukları üzerine kurmuşlar. Olumsuzluktan beslenip mutlu oluyorlar.

2006 yılında Cemal'ın çevresinde salyalar akıtanlar, bugün istifa ettiği için zil takıp oynuyorlar...

Cemal'ın bırakın istifa etmesini, tekrardan seçilmemesi gerektiğini son seçim öncesine yazıp söylemiştim. Şimdi istifa ettiği için "gözümüz aydın olsun" diyenler ise, menfaat uğruna o dönemde güçlü olan Cemal Başkan'ın yanında yer almışlardı.

Bu kadar iki yüzlülük hayatımda hiç görmemiştim ama sağolsun bazı arkadaş bize bugünleride gösterecekmiş.

"Cemal Başkan bizim çocuğu işe alsın","Cemal başkan bizim evi yenilesin","Cemal Başkan bizim cezayı silsin" gibi durumlarda elini öptükleri adamın, şimdi çöküşünü  alkışlar ile kutluyorlar.

Cemal Başkan LTB konusunda ne hata yaptıysa umarım yargı tarafından en ağır cezaya çarptırılır ama bu yazdığım iki yüzlülüğün ne yazıkki yasalarda cezası yok...

Çalışanlar daha haklarını alamamışken "emek en yüce değerdir" diyenler "yupi haziranda seçim var" diye sevinç çığlıkları atıyorlar...

Hatta CTP Başkanı Yorgancıoğlu "meclis üyelerimizin istifası amacına ulaşmıştır" diye sosyal paylaşım ağından mesajlar yazdı.

Sayın başkan ve diğer tüm sevinç çığlı atan arkadaşlarım, sizin hazirana kadar dayanabilecek gücünüz var ama bu çalışanın bir gün bile dayanacak gücü kalmamıştır.

Bu vakitten sonra sövüp istifaya çağıracağınız biride kalmadığına göre, bu çalışana nasıl bir çözüm yolu sunacaksınız çok merak ediyorum.

Artık bu popilist siyasetleri bırakıp biraz olsun gerçekler ile uğraşma yoluna girmelisiniz. Çalışan UBP, CTP, TDP ya da DP gitsin gelsin derdinde değildir. Çalışan emeğinin karşılığını alma derdindedir. O yüzden karşısındakinin kim olduğu onun için farketmeyecektir.

Umarım biran önce bunları düşünerek harekete geçersiniz ve erken yerel seçimi kazanmayı değil, çalışanın sorunlarını çözmeye gayret gösterirsiniz.

*****

OKUR YORUMU...

Başbakanlık tarafından, kurultaya yönelik yapılan 200 "partizanca istihdam" üzerine birkaç soru sormak istiyorum

KKTC Anayasası Madde 8:

1-) Herkes, hiçbir ayırım gözetilmeksizin, Anayasa ve yasa önünde eşittir. Hiçbir kişi, aile, zümre veya sınıfa ayrıcalık tanınamaz.

2-) Devlet organları ve yönetim makamları, bütün işlemlerinde yasa önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek ve ayrıcalık yapmamak zorundadırlar.

3-) Ekonomik bakımdan güçsüz olanların Anayasa ve yasalar ile elde ettikleri veya edecekleri kazanımlar, bu madde ileri sürülerek ortadan kaldırılamaz.

Kamu Görevlileri Yasası Madde 6

"Geçici Personel" tamamen geçici nitelikteki kamu hizmetlerini sürdürmek üzere ve Personel Dairesinin sözkonusu hizmetlerin geçici personelle yürütülmesinin gerekli olduğu hususunda belirteceği uygunluk bildirimi ile Maliye İşleriyle Görevli Bakanlığın mali açıdan belirteceği uygunluk bildirimine dayanılarak, ilgili Kurumun, Maliye İşleriyle Görevli Bakanlığın ve Personel Dairesinin imzaları ve bu kurumlarca yapılacak uygun bir sınav ile Çalışma Dairesinde işsiz olarak kayıtlı bulunanlar arasından bu Yasaya bağlı kurumlarca bir Bütçe Yılını aşmayan geçici süreler için hizmete alınan ve kendisi ile hizmet akdi yapılan işçi sayılmayan kişileri anlatır.

Sadece UBP Delegeleri'nin veya çocuklarının devlete istihdam edilmesi anayasanın eşitlik ilkesine uygun mudur?

Maliye bakanının yaptığı açıklamaya göre,“İstihdamlarda başbakan yetkilidir” demesi ile de anlaşıldığı üzere, bu istihdamların tümünün başbakan tarafından yapılması, Kamu görevlileri yasasına uygun mudur?

Hiçbir münhal ve sınav yapılmadan devlete istihdam edilen bu kişiler, uygun bir sınav ile hizmete alınır diyen geçici personeli düzenleyen yasa maddesi ile çelişmiyor mu?

Başsavcılık ile sayıştay başkanlığı, anayasamız ile yasalarımızı biliyor mu? Bilip de harekete geçmiyorlarsa, bu durum hukuk devleti olduğu söylenen KKTC için ama özellikle de kendileri için daha da vahim değil midir?

KKTC acaba gerçekten bir hukuk devleti mi ?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31