Cenevre için en iyi başlık ne olabilir diye düşündüm. Bunun sonuç alıcı bir yanı olmadığının sinyallerini aldığım için “Cenevre peşrevi” dedim. Yani güreş yeniden başlamakta olduğu için pehlivanlar birbirlerini yokluyorlar. Bunun için peşrev! Sonucun da böyle olduğu dünün son saatlerinde görüldü.

Cenevre görüşmelerinin öncesinde Milli Mücadele Lideri Denktaş, son derece önemli bir uyarı yazısı yayınladı. O yazının ilgili bölümünü buraya aktarmak isterim:

“Gündemde, iki kesimli federasyon var. Ancak, buna ulaşım yolları Rum için başka, Türk için başka. Aralarında 180 derece fark var. Cenevre’de bu farkın giderilmesi mümkün değil. Ayrıca, Türk tarafı iki eşit egemen halktan kaynaklanacak federasyonu, kalıcı bir uzlaşmanın temeli olarak görüyor ve bu nedenle federal çatıyı kuracak olan kurucu devletlerden bahsediyor. Rum tarafı öyle şey yok, iki eyalete dönüşmüş 1960 Cumhuriyeti var diyor ve iki kesimli federasyonun uygulanabilir olmadığını savunuyor; federasyonu, Türk askerini adadan çıkarmak ve garantilerden kurtulmak için görüşmek zorunda kaldığını söylüyor”.

“BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs’ta 5 yıl özel temsilciliğini yapmış olan Hugo Gobi’nin de vurguladığı gibi günümüzde hiçbir şey birleşmeyi işaret etmiyor; her şey ayrılığı gösteriyor. BM’nin çabaları oldukça cömerttir ancak yanlış yönde atılan bir adımdır. Bu çabalar geçmişte pek başarılı olmadığı gibi bugün de değişen koşullar altında daha az mantıklıdır”.

“Sayın Downer ve Genel Sekreter Sayın Ban Ki Moon, Gobi’nin “yanlış yolda atılan bir adım” dediği yolda, Cumhurbaşkanı Sayın Eroğlu’nun temsil ettiği halk iradesini hiçe sayarak, yürümekte ısrar ediyorlar. Niçin? ABD ve İngiltere, Rusya ve diğerleri öyle uygun gördükleri için, hem de Kıbrıs meselesine teşhis koymaksızın sahte, gaspçı, eli kanlı bir Rum idaresini Kıbrıs’ın meşru hükümeti addederek!”

“Cenevre’de yapılacak görüşmelerin temelinde bu kanunsuzluk, bu haksızlık, bu tek taraflı muamele yatmaktadır. Olumlu, kalıcı, adil bir sonuç beklenememesi bundandır!”

İşte tarihi deneyime sahip Milli Mücadele Liderinin işaret ettikleri bunlardı.KKTC’de buna bakarak kendine ders çıkarmak görev olmalıdır.

Cenevre görüşmeleri konusunda yakalayabildiklerimi ve görüşlerimi derledim. Elbette ileride yeni kanıt veya yeni açıklama ulaşırsa onların üstünde de duracağım.

B.M. Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışman Downer, görüşmelerden önce Kıbrıs’taki iki toplum liderinin B.M. Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’la görüşmesinin faydalı olacağını, sürecin devamına faydalı katkıda bulunacağını ümit ettiğini söyledi.

Cenevre’ye gitmeden önce birkaç gün Brüksel’de bulunduğunu, “Sorunun daha geneliyle ilgileniyorlar. Açıkçası Kıbrıs sorununun çözülmesi sadece Birleşmiş Milletleri değil Avrupa Birliği’ni, herkesi ilgilendiriyor. İki liderin bir anlaşmaya varacağını görebileceğimizi ümit ediyorlar. Avrupa Birliği kurumlarıyla temasta olmaya devam etmek önemlidir, Kıbrıs Avrupa Birliği’nin bir parçasıdır”dedi.

Cenevre  görüşmesinden yeni bir gelişme bekleyip beklemediği sorusunu da Downer şöyle yanıtladı:

“Yararlı olacağını düşünüyor, görüşmenin nasıl gittiğini göreceğiz. Ancak ben faydalı bir katkı sağlayacağını ümit ediyorum. Genel Sekreter'in de istediği budur. Kıbrıs sorununa tabii ki bir çözüm bulunmasını görmek istiyor. Son 36 buçuk yıldan ve belki de daha fazla zamandan beri bu herkese söylendi. Bir çözüme varılmasının imkan dahilinde olduğunu düşünmek istiyor. Gerçi biz Birleşmiş Milletlerde (çözümün) çok zor olmadığı rüyasına kapılmadık, tabii ki zordur.”
                   
Toplantı sonrası tablo:  Cenevre’de KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ve BM Genel Sekreteri arasında gerçekleştirilen ve öğle yemeğinden sonra, Ban Ki Moon, Cenevre’de liderlerle görüşmesinin ardından, “Yapıcı bir görüşme oldu. Şubat sonu raporumu sunacağım” dedi. Ban, yaklaşık 4.5 saat süren görüşmenin ardından açıklama yaptı. ''Bence yapıcı ruhu yakaladık. Bugünkü görüşmeyle ilgili olumlu rapor sunacağım. Sabırlı olacağımızı düşünüyorum. Çok hassas konular önümüzde duruyor''diye konuştu.

BM Genel Sekreteri iki halkın çoğunluğunun çözüm istediğini işaret etmeyi marifet bildi. Oysa hiçbir anket ne Kuzeyde ne de Güneyde “Barış içinde birlikte ve de ortak devlette yaşama sonucunu” vermedi.

Cenevre sonuçlandı. Yine erteleme ile karşı karşıya kalındı. Hristofyas her türlü baskıya rağmen görüşmelerde takvimi kabul etmedi. Görüşmenin perde gerisi aydınlandıkça yeniden yazacağım.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31